103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"את מדברת כמו אישה מוכה"

כשאת אומרת 'לא': בנה של המאזינה הוא ילד רגיש • בכל פעם שהוא שומע 'לא', הוא מתחצף, מרביץ ופוגע באמא שלו • מיכל דליות במסר תקיף לאמא המוכה


ילדים אלימים זה לא דבר נדיר, אבל מה קורה כאשר הם מרביצים - בין היתר, גם להורים? לפעמים אין ברירה אלא לשלוח את הילד לגור עם סבא וסבתא שלו, למשל; ולא, אף עיניים מזוגגות מדמעות לא יגרמו לאמא לסלוח. 

המאזינה מורן היא אמא לשני בנים ובת. למיכל דליות סיפרה כי לבנה בן ה־11 ולה יש מערכת יחסים מורכבת למדי: "לילד הזה מאוד אכפת ממני והוא הראשון שעוזר לי לסחוב את הקניות, לדוגמה, אבל אם הוא לא מקבל ממני את מה שהוא רוצה הוא מתחיל לפגוע בי. הוא דוחף, מקלל ורודף אחרי לחדר בעודו אומר דברים שפוגעים בי. 

"יש לו אינטליגנציה רגשית מאוד גבוהה, אבל ברגע שמשהו מרגיז אותו הוא לא מצליח לאסוף את עצמו וחש תסכול מאוד גדול". לדבריה, הילד מתנהג כך רק כלפיה - אמא שלו - ולא כלפי אף אחד אחר. "הוא מתרגז אפילו אם אני מרעיפה אהבה על אחותו הקטנה או אם אני לא מסכימה עם הדעות שלו. הוא דומע ויורה עלי מילים קשות. רק עלי". 

טוב עשתה המאזינה ששמה לב שבנה אלים רק איתה. "זה מוכר וזה ידוע", הרגיעה מיכל, "ילדים מתנהגים באופן שונה לאמא ובאופן שונה לאבא. ילדה בת שנה שרק למדה ללכת ועדיין נופלת ומועדת לפעמים, תבכה אם אמא תהיה בסביבה כשהיא תיפול ולעומת זאת תמשיך ללכת אם אבא יהיה באזור. הילדים פועלים בהתאם לאינטראקציה עם מי שעומד מולם.

"אנחנו יודעות שהבן שלך מסוגל להתאפק, הרי בטח המורה שלו לא תמיד נענית לו בחיוב והוא ודאי לא קורא לה בשמות גנאי. אם כן, הוא מסוגל להתאפק, אבל מרשה לעצמו שלא להתאפק כשהוא מולך", אמרה.

      

נראה כי השינוי צריך להתרחש אך ורק אצל האמא ולא אצל הילד. מיכל הסבירה: "את יכולה לנסות כל מיני אופציות בהתאם לסגנון, לערכים ולתרבות שלך". בשלב זה הבהירה דליות כי בשום מצב אין מקום לאלימות. "יש לי אפס סובלנות לילדים שמתנהגים באלימות פיזית או מילולית להורים שלהם. לדעתי, בעלך חייב להיכנס לתמונה.

"יום אחד, כשבעלך ובנך יהיו לבד, בעלך יגיד לו במילים אלו ממש: 'אני יודע איך אתה מתנהג לאמא ואני יודע שאתה קורא לה בשמות גנאי. שיהיה לך ברור שאתה מדבר אל אשתי, אל האישה שחיי כרוכים בחייה. אני הבלגתי עד היום אבל מהיום זה נגמר. אם יתברר לי שאתה ממשיך לדבר אל אמא לא יפה או אם אשמע אותך מדבר אליה לא יפה, מבחינתי אתה אוויר. כל החלטה של אמא תהיה מקובלת עלי'".

המאזינה הוסיפה וסיפרה שהיא לא יכולה לעמוד בפני התחנונים של בנה. אומנם הוא חוטא ושב, אבל עושה זאת בצורה מעוררת רחמים: "הוא פוגע בי אבל מבקש סליחה עם עיניים דומעות. הוא מבקש שאעזור לו להשתנות ושאסלח לו".

"זה לא מעניין אותי", קבעה מיכל נחרצות, "אני לא רוצה שתסלחי לו. לא מקובל עלי. הילד ממשיך להתנהג אליך כך כי בכל פעם שהוא בא אליך עם עיניים דומעות את סולחת לו. אני אומנם לא מאמינה בעונשים, אבל את כן צריכה להסביר לו על מערכות יחסים הדדיות, ולהראות לו שכשהוא מעליב מישהו המישהו הזה נעלב. 

"צריך להבהיר לו שמשהו במערכת היחסים שלכם לא עובד", המשיכה דליות, "הוא הרי מרשה לעצמו להעליב, להשפיל ולקלל אותך ואז מצפה שברגעים אחרים תהיי אמא מתוקה. 'אני לא רוצה את זה יותר', תגידי לו, 'אם לא תצליח לשמור על הפה שלך ותדבר אלי בחוסר כבוד, אני סוגרת את השאלטר ומנתקת ממך מגע עד שארגע. לא יודעת אם זה ייקח לי שעתיים, יומיים או שבועיים'. אחרי שאת אומרת לו את זה, הסתובבי ולכי". 

   

"למה את לא בורחת מהבית הזה?"

והרי ברור שאחרי הדברים הקשים שתאמר המאזינה לבנה הוא יתנגד וינסה לקבל את רחמיה, אך עליה להישאר חזקה ואיתנה מולו. "אם הוא ירדוף אחריך, בקשי ממנו שיניח לך ולכי לשירותים", אמרה מיכל והפתיעה: "אם זה היה הילד שלי הייתי אורזת לו מזוודה ושולחת אותו לגור אצל סבתא שלו. אני לא מחזיקה בבית מישהו שמדבר אלי ככה. אני לא יכולה לשלוט על הפה שלו אבל כן על דיירי הבית.

"כרגע הילד עושה עליך מניפולציות ואת נופלת בפח. את תכף בת ארבעים ואת מדברת כמו אישה מוכה", תקפה מיכל.

האמא המודאגת הודתה שהפחד הכי גדול שלה הוא לגבי העתיד. הרי ילד מכה גדל להיות גבר מכה. "אם הוא מרשה לעצמו להתנהג כך איתי, הוא ירשה לעצמו להתנהג כך כלפי החברה שלו או אשתו. אני רוצה לתת לו כלים שיידע איך לעצור את עצמו".

"אבל אמרתי לך איך", השיבה מיכל, "ואת אמרת לי 'אוי, העיניים שלו'. הוא כמו גבר שמכה את אשתו ואומר לה שהוא עושה את זה מאהבה. למה את לא בורחת מהבית הזה? ברגע שהילד ידבר אליך כך, קומי וצאי מהבית. לכי לגור יומיים אצל חברה או אפילו במלון. כאמור, את לא יכולה לגרום לו לדבר אליך יפה אלא רק להחליט איך את מגיבה אליו. אם תמשיכי לרחם עליו בכל פעם שיבוא אליך עם עיניים דומעות - לא תוכלי לתת לו שום כלי לחיים". 

לסיכום הדברים הצדיקה מיכל את החשש של המאזינה מהעתיד. בהחלט ייתכן שהילד יתנהג כך כלפי הנשים שיפגוש במהלך חייו ואף יחמיר את הזלזול באימו. "גם אליך - אמא שלו, הוא יתייחס כל החיים בבוז, ולכן את זו שצריכה לדעת איך להתנהג ולהתרחק ממי שמדבר אליך ככה".

  

עריכה: מיכל דאבי

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
04/01/2019
הישארו מעודכנים

די לאלימות.
די לאלימות.  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image