רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

טרוכנטריק בורסיטיס

לא, זה לא ג'יבריש: מדובר בכאבים במפרק הירך, וזה לא נעים במיוחד • וגם: האם יש לחשוש מנטילת כדורים נגד פרקינסון שלא לצורך הפרקינסון?


המאזינה סיפרה כי היא סובלת מכאבים במפרק הירך עד לכדי כך שהיא מתעוררת בכל לילה; כיצד אפשר לטפל בבעיה, והאם מדובר במחלה כרונית? קרסו: "אני רופא, לא נביא".

המאזינה חיה בת ה־69 עלתה לשידור בתכניתו של פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפרה כי למרות שבעבר הפרופסור עזר לה עם תופעת ה'רגליים העצבניות' ממנה סבלה, היא עדיין חשה כאבים חוזרים ונשנים: "אני נוטלת 'קלונקס', וזה פתר את הבעיה מבחינת ההרגשה אבל לא מבחינת הפעילות של הרגליים בלילה".

קרסו הציע למאזינה שתיקח כדור ממשפחת הכדורים נגד מחלת הפרקינסון: "אומנם התופעה לא קשורה לפרקינסון, אבל הכדורים מקלים על תסמונת 'הרגליים הלא שקטות'. זו תופעה מוכרת, והנוירולוג יוכל לעזור לך".

"אחד מההורים שלי סבל מפרקינסון, כך שזה מפחיד אותי", הודתה המאזינה.

קרסו הדגיש שממש אין קשר בין הדברים, והסביר: "אם לחולה יש מיגרנה, וכטיפול מונע נותנים לו כדורים שהיו נותנים גם נגד מחלות לב, זה אומר שאם ייקח את הכדורים האלה הוא יקבל התקף לב? אם נותנים כדורים נגד אפילפסיה לחולים עם כאבים בפנים, זה אומר שהם יקבלו אפילפסיה? לא. נותנים כדורים נגד פרקינסון לחולים שיש להם את תסמונת הרגליים הלא שקטות, זה לא אומר שאם ייקחו אותם הם יקבלו פרקינסון. זו תסמונת עצמאית לגמרי".  

  

רופא. לא נביא

בשלב הזה עברה המאזינה לספר על הבעיה העיקרית לשמה התקשרה להתייעץ: "יש לי בעיות בגב. לפני שנים היו לי כאבים במפרק בירך הימני והייתה לי דלקת בגיד. לפני שנה התחיל לי כאב דומה ברגל שמאל ולא עשיתי כלום כי חשבתי שהזמן יעשה את שלו. זה באמת עבר לי, אבל במשך הזמן הכאב חזר והחמיר בעיקר כשאני שוכבת. בשכיבה הכאב מתחיל במפרק ונמשך לי בקו ישר עד הברך, והיום אפילו עובר אותו". 

"יש לך טרוכנטריק בורסיטיס - דלקת בקופסית של המפרק", הסביר קרסו, וביקש מהמאזינה לבצע מספר פעולות על מנת לאשרר את דבריו: "עמדי ישר ואת היד השמאלית שימי כמו שאת שמה כשאת עומדת דום. השאירי ידיים פתוחות וליחצי עם האצבע על המקום, כואב?"  

"כן, כואב לכל האורך", השיבה המאזינה. "כל היום אני מסתדרת עם הכאב למרות שהוא מציק, אבל בלילה זה מעיר אותי. אני מתעוררת, מותחת את הרגל והכאב עובר. זו מחלה כרונית או שזה יעבור?" 

קרסו השיב שהוא אינו נביא, אלא רופא והסביר: "לפעמים זה בא וחולף ואחרי כמה זמן זה חוזר שוב, ובכל זאת קיימות מספר דרכים לטיפול בבעיה: את צריכה פיזיותרפיה או אולטרסאונד טיפולי במכון הפיזיקלי. את יכולה גם למרוח 'וולטרן', ליטול 'ארקוקסיה' או להשתמש בספריי 'סוויס רליף', או שרופא אורטופד יזריק לך כמות קטנה של סטרואידים למקום. גם טיפול בדיקור או כירופרקטיקה יכולים לעזור במקרה שלך".

  

עריכה: מיכל דאבי

02/11/2018
הישארו מעודכנים

"בלילה הכאב מעיר אותי. זה מציק"
"בלילה הכאב מעיר אותי. זה מציק"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image