רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

חשמל זורם בכפות רגליך

המאזינה מוטרדת בשל הכאבים מהם היא סובלת בשוק: "אם מישהו נוגע בטעות באזור הזה, עוברים לי זרמים של כאב בכל הגוף"


המאזינה סובלת מנפיחות וכאבים בשוק התחתון: "אם אני בטעות נוגעת במקום, אני מרגישה זרם חשמל בכל הגוף". מה יכול להיות הגורם לכך והאם יש טיפול שיכול לעצור את הכאב? ; קרסו: "במקומך הייתי חי עם זה עוד שלושים שנה".

חגית (56), סיפרה לפרופסור רפי קרסו בתוכניתו ב־103fm על בעיה ממנה היא סובלת כבר עשור: "יש לי נפיחויות בחלק הקדמי של השוק התחתון, כלומר ממש מעל הקרסול כואב לי מאוד כל האזור. אם אני לוחצת, נתקלת בטעות במשהו או אם מישהו נוגע שם- זה מעביר זץ חשמלי לכל הגוף וזה מציק לי מאוד. אפילו האורתופד ורופא המשפחה שלי לא מצאו סיבה לכאבים".

"מה שאת מתארת מתאים לבעיה עצבית שנקראת 'נוירומה' או 'נוירינומה'", הסביר קרסו, "הכוונה לפגיעה בעצב שיכולה להיווצר אחרי מכה. יכול להיות שלפני עשר שנים קיבלת מכה ולא שמת לב אליה וזה גרם נזק לעצב. העצב התגבש ונוצר עליו 'גידולון'- גוש שפיר קטן שמכיל עצבים וברגע שנוגעים בו הוא מעביר אימפולס לעצבים".

"זה דבר שקורה הרבה אחרי ניתוחים", המשיך הפרופסור, "בטעות חותכים את העצב ואז הוא מגליד ע"י זה שהוא יוצר מעין ג'ולה קטנה בקצה העצב שכל נגיעה בה מעבירה את האימפולס וגורמת לזרם חשמלי, אבל זה לא מסוכן", הרגיע, "אפשר שלא לעשות עם זה כלום, ואם כבר את חיה עם זה עשר שנים, את יכולה לחיות עם זה גם עוד שלושים". 

פיתרון נוסף שהציע קרסו לבעיה של המאזינה הוא: "להתייעץ עם רופא נוירוכירורג שמומחה לעצבים ולהזריק למקום ולשרוף את העצב, או לנתח ולכרות את העצב- מה שיכול לגרום להיווצרות 'נוירומה' חדשה". עם זאת הדגיש קרסו שהוא ממליץ שלא לעשות שום דבר.

עוד סיפרה המאזינה כי בכל פעם שהיא דורכת על הרגל ומניחה את העקב, היא מרגישה כאבים עזים. על כך הסביר הפרופסור: "כשאת דורכת על הרגל את מכווצת את השרירים מאחורי הרגל. אם תלכי על העקבים, יש סיכוי גדול יותר שיכאב לך מאשר אם תלכי על קצות האצבעות, כיוון שכשאת הולכת על עקבים את מכווצת את השרירים האחוריים של הרגל, ואילו כשאת הולכת על קצות האצבעות את מרפה אותן ומשתמשת בקבוצת שרירים אחרת".

  

עריכה: מיכל דאבי

24/08/2018
הישארו מעודכנים

פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: 103fm