רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

עשר אצבעות לי יש - כל כך כואבות הן

מאזין סיפר כי הוא חווה כאבים עזים בידיים ובאצבעות - עד לכדי כך שהוא "לא מצליח אפילו להרים שקיות מהסופר" • וגם: לחוצים? פתחו את הידיים


מלחיץ: מה קרה לבחור הצעיר שהפך את הידיים שלו ללא שימושיות בעליל, כדבריו, והאם זה קשור לעובדה שהוא מבלה לא מעט שעות מול המחשב?; בהמשך: פרופסור קרסו ממליץ: פנו למומחה ארגונומי.

מאזין מודאג בן 19 עלה לשידור בתכניתו של פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וסיפר בצער: "אני סובל מכאבים חזקים ביידים, במרפק וגם בכף היד. לפני חודשיים כשהכל התחיל, הרגשתי כאבים במרפק ולא יכולתי להרים שקיות מהסופר או לדבר בפלאפון בגלל הפעולה של החזקת המכשיר. כרגע אני סטודנט שנמצא הרבה שעות על המחשב, ולאחרונה הכאבים התחזקו ועברו גם לאצבעות עצמן. 

"האצבעות נראות בסדר - כלומר הן לא נפוחות", הדגיש המאזין. "בעבר הייתי מתאמן בחדר הכושר ומרים משקולות, אבל מאז שהתחילו הכאבים הפסקתי. לפעמים אני משחק כדורסל אבל לא בצורה רצינית. אני מרגיש שהיד שלי לא שימושית: אני אפילו לא יכול לנהוג או למצוא תנוחה נוחה לשבת על הכיסא. אני אובד עצות", הודה. 

"קשה לי לאבחן בלי בדיקה", השיב קרסו והציע למאזין לפנות לרופא מומחה לכף היד. "גם אם - נניח, הבעיה הייתה קשורה לכך שאתה עובד על המחשב ולדרך שבה אתה מחזיק את העכבר ומקליד במקלדת - הכאב לא היה צריך להיות בשתי הידיים, כך שעצם העובדה שכואב לך בשתיהן וגם בשורש כך היד יכול להעיד על בעיה ראומטית".

המאזין סיפר כי הוא ניסה לא מעט פעמים לשנות את הדרך שבה הוא עובד מול המחשב, אך ללא הועיל: "החלפתי כיסא, הוספתי כרית, שמתי הגבהה מתחת לשורש כף היד - ועדיין, חמש דקות אחרי, חוזר הכאב".

 

להתעורר כל בוקר מחדש

בהמשך הוסיף המאזין כי הוא מתעורר מוקדם בבוקר בגלל הכאבים. "אני משנה כמה תנוחות עד שאני מצליח להירדם, אבל אחרי שעה מתעורר בחזרה ואף מרגיש נוקשות בצוואר".  

בגילו הצעיר של המאזין זו תופעה מאוד לא נפוצה לדברי קרסו, כך שאין ברירה אלא ללכת להיבדק על ידי אורטופד מומחה שאולי יפנה לבדיקות נוספות. "הבעיה שתיארת קשורה ככל הנראה למפרקים של האצבעות ושורש כף היד - ולא לעמוד השדרה למרות הכאבים בצוואר. אם הבעיה הייתה בעמוד השדרה, היה כואב לך גם הראש.

"צריכים לבדוק לך את העצבים בידיים ובאצבעות, לצלם ולמשש. מומחה לכף היד הוא גם מומחה למרפקים. הוא יאבחן למה הכאבים הם בשתי הידיים. חוץ מזה, כדאי שתתייעץ עם מומחה שיסביר לך איך לשבת נכון מול המחשב, איך להחזיק את העכבר ואיך להקליד במקלדת. אם אתה עובד הרבה שעות על המחשב, יכולה להיות משמעות לכל פעולה שאתה עושה - כולל לפעילות גופנית. הרמת משקולות יכולה בפירוש לגרום לנזקים ולכאבים".

"סד לילה יכול לעזור לי?", שאל המאזין.

קרסו השיב כי בהחלט יכול להיות, ובכל זאת "לא נראה לי שזאת הבעיה - אלא אם אתה מאוד לחוץ. אנשים לחוצים ישנים עם אגרופים מקופלים כלפי פנים ואז הם מתעוררים עם יד רדומה. אתה יכול לנסות כי הסד לא יכול להזיק, אבל בכל זאת פנה לאורטופד".

  

עריכה: מיכל דאבי

16/11/2018
הישארו מעודכנים

"הידיים שלי לא שימושיות יותר"
"הידיים שלי לא שימושיות יותר"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image