רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

כאב ראש כאב ראש כאב ראש

המאזינה סבלה מכאבי ראש והחלה לנטול כדורים נגד חרדה: "כבר חודש שאני לוקחת ציפרלקס, אבל אין שיפור" • גם זה יעבור?


מפחיד: מזה תקופה ארוכה שהמאזינה סובלת מכאבי ראש בלתי פוסקים; האם נגזר עליה לחיות כך לשארית חייה? ובכן, לא בדיוק; פרופסור רפי קרסו מרגיע. 

המאזינה דנה (65) כבר שוחחה בעבר עם פרופסור קרסו וסיפרה כי היא חווה כאבי ראש על בסיסי יום-יומי. בשיחה ההיא המליץ לה הפרופסור ליטול ציפרלקס שיוכל מעט להקל על הכאבים. "כבר חודש וחצי שאני נוטלת את הכדור וזה לא עוזר. אני לא מרגישה שום שיפור", אמרה. 

"חודש וחצי זה לא מספיק", השיב קרסו. "אני מציע שתחכי עוד שבועיים לפחות, ואם לא יהיה שיפור - העלי את המינון וקחי עוד חצי כדור". האם הציפרלקס הוא הפיתרון העיקרי לכאבי ראש? ובכן, לא בדיוק. "במקרה הזה ציפרלקס הוא הפיתרון משום שלהחליף לך את החיים ולהוריד את המתחים אני לא יכול. כואב לך הראש בגלל השינויים בעמוד השדרה הצווארי שנגרמים ממתחים - כך שאם אני לא יכולה להפסיק לגרום לך להיות מתוחה, אנסה לגרום לגופך להגיב פחות לאותם מתחים. 

"אם אחרי שלושה חודשים לא תרגישי שיפור, לכי להיבדק אצל רופא מומחה. יש תרופות אחרות שנוירולוג יוכל לתת לך - חלקן כטיפול מונע וחלקן כטיפול לכאב. יש הרבה סוגים". 

כשהמאזינה סיפרה כי היא כבר ביקראה אצל נוירולוג והוא בתגובה הפנה אותה לפסיכיאטר, אמר קרסו כי גם הוא הפסיכיאטר מציע לה ציפרלקס. "הרי את לא מקרה פסיכיאטרי, אלא את פשוט חשופה למתח - כמו כל אחד, ובגלל שאי אפשר לפתור לך את המתח, נרצה להציע לך תרופות שיקלו עלייך". 

  

לנצח נצחים

"האם לנצח אשאר עם כאבי הראש?", דאגה המאזינה. "אולי כדאי שאנסה קלונקס או זנקס?"

"אין שום סיבה שהכאב יישאר לנצח", הרגיע הפרופסור, והסביר כי קיימים עוד הרבה מאוד טיפולים עבור אנשים שסובלים מכאבי ראש והציפרלקס לא עוזר להם. מה גם שקיימים טיפולים בכאבי הראש עצמם, כך שתמיד תוכל המאזינה לנסות אלטרנטיבות כאלו ואחרות. 

"בקשר לקלונקס והזנקס - אלה כדורים רק למקרי חירום כי מתרגלים אליהם בסופו של דבר. אם את במתח מיוחד בגלל שאת מארחת אנשים או הולכת למקום חשוב, את יכולה ליטול את הכדורים האלה באופן חד פעמי ולא כמשהו קבוע".

עוד הוסיפה המאזינה ואמרה כי בלילה היא ישנה בסך הכל כ־3 שעות. "בגלל המצב אני לא מצליחה להירדם. אפילו כדורי שינה לא עוזרים לי". 

כפיתרון הציע קרסו שתבקש מהרופא כדור בשם 'מירו', 30 מ"ג. "במקור הכדור הזה הוא נגד חרדה ודיכאון והיתרון שלו זה שהוא מעייף ומרדים. מתחילים ברבע כדור ואם זה לא מספיק מעלים את המינון לחצי כדור. אפשר ליטול אותו באופן קבוע והוא יכול לעזור גם לכאבי הראש".

  

עריכה: מיכל דאבי

23/11/2018
הישארו מעודכנים

גם זה יעבור?
גם זה יעבור?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image