רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

"כאילו הכנסת לי כידון לעין וסובבת"

הידעתם? חוסר סימטריות ברגליים יכול לגרום לכאבי ראש עזים • מאזין: "כבר עשרים שנה שאני סובל" • האם הגבהה קלה בנעליים תעזור? התשובה היא כן


כואב לכם הראש? יכול להיות ששתיתם יותר מדי אלכוהול אתמול בלילה, או שבכלל אחת מהרגליים שלכם ארוכה יותר מהשניה. מסתבר שבמצב כזה עמוד השדרה מתעקם ומעקם יחד איתו את הצוואר - מה שגורם לכאבי ראש. אז איך אפשר להתמודד עם הבעיה? לפרופסור קרסו הפתרונים; בהמשך: למה הזרת נרדמת כל הזמן? 

המאזין אבי (38) שוחח עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וסיפר על כאבי הראש החזקים שתוקפים אותו אחת לכמה ימים. "אני מרגיש כאב עז מארובת העין ועד לחלק האחורי של הראש בכל צד ימין". לדבריו, כבר עשרים שנה שפעמיים בשבוע הוא חווה את התחושה המעיקה, אותה תיאר כ"כידון שננעץ ומסתובב לי בראש". אבי, אשר מרצה באקדמיה פעמיים בשבוע, שם לב שהכאבים מגיעים יום אחרי שהוא מלמד. "כשאני לוחץ על העורף יש לי כאבים", הוסיף.

כבר באותו הרגע הבין הפרופסור שמדובר, ככל הנראה, בעמוד שדרה לא מיוצב. "יש לך רגל אחת שהיא יותר קצרה מהשניה?", שאל את המאזין.

"כן", השיב. 

"ובכן, זו יכולה להיות הסיבה לכאבים", אמר קרסו, והסביר: "כשיש מצב שבו רגל אחת קצרה יותר מהשניה, הגוף מוטה באגן לצד אחד ואילו הצוואר מוטה לצד השני. מצב כזה יוצר מתח שמקרין על הראש וגורם לכאבים. כשאתה מלמד אתה רוב היום עומד - מה שמשפיע על היציבה שלך". בשביל לפתור את המצב, יש להגביה את הנעל על ידי מדרסים. "אם ההבדל בין הרגליים הוא סנטימטר וחצי, למשל, תגביה את הרגל הקצרה בחצי. זה, יחד עם טיפול בצוואר, יוכלו למגר את הכאב". 

  

איך נעיר את הזרת שנרדמה? 

בעיה נוספת עליה סיפר המאזין היא לגבי הזרת שבכף יד שמאל. "אני מרגיש נימול ולמרות שאני מנער את היד זה לא נעלם. יכול להיות שזה בגלל הסוכרת, או שבכלל הכאב מגיע מהמרפק?", שאל.

"אני לא חושב שזה בגלל הסוכרת, אחרת הנימול היה מתחיל קודם ברגליים ולא מופיע רק באצבע אחת", השיב קרסו. "האצבע היא לא חלק מעצב שמגיע מהצוואר, כך שיכול להיות שפעם נפלת ונחבלת בצד הזה של היד". גם את האופציה של המרפק שלל קרסו, והסביר כי כאבים מהמרפק שמקרינים על הזרת זה דבר נדיר למדי. "גש לנוירולוג ובדוק האם הכאבים הם באמת רק בזרת או שמא גם קצת באצבע שלפני. בנוסף, בדוק האם זה רק נימול או שישנה ירידה בתחושה. 

"בקש מהנוירולוג בדיקת אי.אמ.ג'י. - בדיקת הולכה עצבית, כי יכול להיות שהנימול נובע משורש כף היד", סיכם.

 

עריכה: מיכל דאבי  

31/05/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image