רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

"אנשים חושבים שכסף הוא אוכל שמתכלה"

המאזינה הביעה רצון להשתמש בכסף שברשותה בכדי ליטול משכנתה • אלון גל שאל: מה החיפזון? • וגם: המושג 'ריבית דריבית' מפחיד אתכם? הפסיקו לחשוש!


אולי די עם המירוץ הבלתי נגמר לדירה? הרי למה שזוג צעיר ישעבד את עצמו לכל החיים רק בשביל שבעוד שנים יהיה לו נכס בבעלותו? אלון גל מציג: כך תמנפו את ההון העצמי שלכם ולא תהיו עבדים של השיטה. 

המאזינה נועה בת ה־25 מפתח תקווה, מאורסת ועתידה להתחתן בקיץ הקרוב. כמו כל זוג צעיר, נועה ובן זוגה מתלבטים כעת כיצד יוכלו לקנות דירה עם הסכום הפעוט העומד לרשותם. "שנינו שכירים", סיפרה בשיחה עם אלון גל ב־103fm, "יש לנו 300 אלף שקלים - סכום התחלתי למשכנתה. הדירה שנרצה לגור בה עולה כמיליון ו־800 אלף שקלים". 

ובכן, נראה שהשניים טעו בחישוב, כי 300 אלף זה ממש לא סכום התחלתי עבור בית ששוויו כמיליון ו־800 אלף, או בעצם "שלא לומר 2 מיליון כי זה הסכום שתצטרכו", הבהיר אלון, "כך ש־300 אלף שקלים זה אפילו לא דומה לסכום התחלתי למשכנתה. 

"הבעיה היא המוח שאומר שככה צריך לחיות. המוח אומר שבגיל 25 עם 300 אלף שקלים תחייבו את עצמכם למוות ותיכנסו להתחייבות עצומה. ולמה זה קורה? כי זה מה שהכניסו לנו למוח מאז שאנחנו קטנים וזה מיותר לחלוטין".

   

אם כן, לקנות דירה מבלי שיש הון עצמי גדול זה מתכון לאסון. גל הציע למאזינה שתשנה את כיוון החשיבה: "את ובן זוגך צריכים להסתכל על עצמכם כבית השקעות קטן וחכם ולהבין את עיקרון הריבית דריבית של אלברט איינשטיין".

גדול המדענים אלברט איינשטיין קבע פעם ש'ריבית דריבית הוא פלא עולם שמיני של הייקום, ומי שיבין את זה - יצליח בחיים'. גל הסביר כי ריבית דריבית זו הדרך היחידה של אנשים שלא נולדו למשפחה עשירה במיוחד או שלא קיבלו ירושה שסידרה אותם, להיות יום אחד עצמאים כלכלית. 

אז מהי 'ריבית דריבית'? שימו לב ושמרו על ריכוז: "אם השקעתם 100 אלף שקלים והכסף נשא רווח - תשואה של 5%, בסוף השנה תרוויחו 5,000 שקלים, כך שיהיו לכם 105 אלף שקלים. אחרי השנה הזאת יהיו עוד רווחים - והפעם מ־105 אלף השקלים שהשקעתם תרוויחו 5,250 שקלים - עוד 5% תשואה. הכסף שהרווחתם בשנה הראשונה מההשקעה נשא עוד רווח בעצמו - 250 שקלים. זה קסם. 

"בחיים שלנו השיטה שונה", טען גל, "הרי אתם מרוויחים כסף שמשמש למחייה שלכם. אבל איפה הצמיחה?" 

   

הזורעים בדמעה - ברינה יקצורו

ואם לא הבנתם - הצטרפו אלינו לדמיון המודרך שהעביר אלון את המאזינה בנושא: "בכל חודש את עובדת ובמקום לקבל משכורת, את מקבלת ארגז מלא בגרגירי חיטה. את הגרגירים את הופכת ללחם ומזה את ובן זוגך חיים כל החודש - וכך זה ממשיך כל החיים וחוזר חלילה. מה יקרה אם יום אחד לא תוכלי לעבוד, ובמשך שנה שלמה לא תקבלי גרגירי חיטה? את ובן זוגך תרעבו. 

"אם המוח שלך היה מתהפך, היית מבינה שברגע שאת מקבלת את ארגז הגרגירים, את צריכה לזרוע חלקם באדמה - אפילו אם זה רק 10% מתוך הארגז המלא. 

"יהיו שנים טובות יותר בחקלאות וגם שנים קשות, אבל ברגע מסוים לא תצטרכו יותר את ארגז הגרגירים של המעסיק. אם תחליטו שאתם רוצים לטייל - תוכלו כי יהיה לכם שדה משלכם", הסביר, "בני אדם חושבים על כסף כמו על אוכל מתכלה שצריך לאכול לפני סוף החודש. הם לא מבינים שכסף הוא קודם כל גרגירים שצריך לזרוע כדי לייצר עצמאות כלכלית". 

    

המאזינה הביעה את חששה - ובצדק. "זה הכסף היחיד שיש לנו. לא מסוכן להשקיע אותו?"

"לא", השיב גל באופן חד משמעי, "אם הייתם קונים בית, לא הייתם רואים בזה השקעה מסוכנת, נכון? אז תקנו בית. יש דירות בשווי 300 אלף שקלים, אבל גם אם תקנו דירהבשווי 400 אלף, למשל, תצטרכו לקחת משכנתה של 100 אלף שקלים ותוכלו ליהנות מ־80% מהרווחים. דירה כזאת תניב לכם 5% תשואה, כלומר תקבלו ממנה 1,800 שקלים בחודש. בכל חודש תצטרכו להחזיר 800 שקלים על המשכנתה שלקחתם, כך שיישארו לכם 1,000 שקלים שאותם תשקיעו גם כן. 

"האלפייה הזאת תצבור ריבית דריבית, ובעוד עשור מהיום תהיה לכם משכורת יותר גדולה ממה שיש לכם היום". אופטימי? בהחלט. "בארץ צריכים לא פחות משתי משכורות על מנת לשרוד. מאיפה אפשר להביא משכורת שלישית? הרי אנחנו אנשים עובדים שמגדלים ילדים. אם כן, המשכורת הבאה תגיע מההשקעה שלכם. 

"חוץ מזה, אם הייתם קונים דירה, הייתם צריכים לשלם בכל חודש 5,000 שקלים למשכנתה, אז מה זה משנה אם תשלמו את הכסף הזה על שכירות? בשני המקרים אתם משלמים - או לבנק או לבעל הבית. כך שזה באמת לא משנה", סיכם. 

  

עריכה: מיכל דאבי

11/01/2019
הישארו מעודכנים

די להיות עבדים של השיטה
די להיות עבדים של השיטה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image