רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

לחץ, דם

האם יש קשר בין אובדן ושכול לבין עלייה בלחץ הדם? • וגם - כלל אצבע: לעולם אל תבלעו כדור על קיבה ריקה, אלא אם צויין אחרת בעלון לצרכן


יהודי אחד - שלוש דעות. שלושה רופאים - תשע דעות? לפחות; המאזינה כבר מבולבלת ולא יודעת מתי וכיצד עליה ליטול את התרופות לטיפול בלחץ דם; לפרופסור קרסו הפתרונים. 

המאזינה מריים בת ה־83 שוחחה עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וסיפרה כי מאז התאלמנה לפני כעשרה חודשים, חלה אצלה עלייה משמעותית בלחץ הדם: "באותה תקופה הייתי מאוד מאופקת וחזקה וחזרתי לכל הפעילויות שעשיתי. פתאום כנראה הכל יצא החוצה והתפרץ, כי לחץ הדם שלי עלה לגבהים שלא היה בהם בחיים. 

"קיבלתי כדור בשם 'אסריל', אבל לא הרופאים ולא הרוקחים הסבירו לי איך עלי לקחת אותו. במרשם כתוב ליטול כדור אחד ביום, אבל מתי?" לדבריה, היא ביקרה אצל לא פחות משלושה רופאים שכל אחד מהם הביא לה הסבר אחר בנוגע לנטילת התרופה. "אחד אמר לי לחכות שעה אחרי הארוחה, אחר אמר לי לחכות שעתיים ואילו השלישי בכלל הסביר שעלי לקחת חצי כדור בזמני החופשי. זה מאוד מבלבל". 

במקרה של 'אסריל' או 'קפטופריל' - כדאי לקחת רק חצי כדור ליום בתור התחלה. "עקרונית, אלא אם נאמר אחרת, לוקחים כדור רק אחרי ארוחה כשיש משהו בקיבה", הסביר קרסו, "לא לוקחים כדורים על קיבה ריקה. שוב - רק במקרים בהם צויין אחרת. 

"אם את אוכלת ארוחת בוקר ושותה כוס קפה, את יכולה לקחת את הכדור לאחר מכן", סיכם. 

     

עריכה: מיכל דאבי

04/01/2019
הישארו מעודכנים

אלף דוקטורים לא יצליחו לאשפז אותי
אלף דוקטורים לא יצליחו לאשפז אותי  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image