103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

לטעום מפירות ההצלחה

איך זוג עצמאיים והורים לתאומים יכולים להציל את מצבם הכלכלי? • אלון: בשלב ראשון הכירו את המספרים


אלון גל פתח את עיניה של מאזינה שהייתה בטוחה שהיא ובעלה שולטים במצב העסק העצמאי שהיא מנהלת והפנה אותה לקבל סיוע מאיש מקצוע.

"אני ובעלי עצמאיים והורים לשלושה ילדים קטנים, שניים מהם זוג תאומים, ולא כל כך מצליחים לגמור את החודש. העצמאות שלי נולדה עקב לידת התאומים ובעלי תמיד היה עצמאי. יש לי עסק למגשי פירות לקייטרינג. אני מעריכה שהבעיה שלי היא בניהול השותף, רישום ההכנסות וההוצאות. אלו נתונים שאני לא יודעת להצביע עליהן למרות שאני בעסק כבר שלוש שנים".

אלון גל: "אם את לא יודעת כמה נכנס וכמה יוצא אזי שאין לך שום סדר או תכנון אמיתי אז הרי לך התשובה של מה שאת צריכה לעשות. תארי לך שהיית מתקשרת אליי ומספרת לי שאת ובעלך חס וחלילה לא בריאים וסובלים מעודף משקל כי אתם אוכלים כל ערב שני מגשי פיצה ולא עושים כושר גופני והיית שואלת אותי איך אפשר להיות בריא. התשובה כאן ברורה מראש. שורש הבעיה שלך עמוק, ברור לי שגם בעלך לא יודע כמה הוא מוציא וכמה הוא מכניס. מה שחשוב כאן שמה שאתם מרווחים הוא מה שצריך להחזיק את משק הבית שלכם. כעת אתם עושים ערבוב ונמצאים במרוץ מסוכן.

"גם אם תשוו עם רואה חשבון ותדעו כמה רווחים שלכם כל חודש זה לא יעזור לכם כי לא יופיעו במאזנים שלו המון נתונים. אתם נדרשים לבצע עבודה אמיתית פעם אחת, רצוי עם בעל מקצוע, כדי להבין כמה באמת העסק שלך ושלו יחד ובנפרד יוצר רווח אחרי כל ההפרשות, כולל ההוצאות הבלתי צפויות. אחרי שתגיעו לשורת הרווח האמיתית, תוכלו לפתוח חשבון אחד ולהעביר בהוראת קבע את הסכום שממנו תחיו לפי תקציב קבוע. אז תוכלו לעשות סדר בהוצאות לפי צרכנות נבונה".

כשהמאזינה סברה שהיא דווקא מתנהלת כצרכנית נבונה אלון האיר את עיניה שלא כך המצב, ולו רק בגלל שהיא מבצעת קניות לבית בהשלמות במהלך השבוע: "את וצרכנות נבונה לא תפגשו אחד את השני גם אם החיים שלך יהיו תלויים בזה, אם תתקלי בה ברחוב את לא תדעי לומר לה שלום. דעי לך שרק מטיפול בסוגיית הקניות בהשלמות יכולה לחסוך עוד 1,500 שקלים בחודש. ברגע שתדעי כמה את מכניסה הביתה כל חודש תוכלי לנהל תקציב ולדעת במה לחסוך ובמה לשנות את ההתנהלות היום יומית. זו השיטה שצריך לעבוד בה".

אלון אף הבהיר למאזינה שחישוב של מגש פירות אינו כולל אך ורק את מחיר המגש ומחיר הפירות בחישוב הכללי אלא יש גם לחשב את ההוצאות השותפות עליו ולפיכך למדוד רווח: "את אמורה להפריש לעצמך מהעבודה שלך לפחות את משכורת המינימום, זה אמור להילקח בחשבון במחיר של כל מגש שאת מוכרת במהלך החודש. אם מכרת מאה מגשים ומשכורת המינימום היא כ-5,000 שקלים בחודש עלייך להפריש לעצמך מכל מגש כ-50 שקלים. בסוף אם יישארו לך רווחים את תרוויחי אותם אך אם אין לך רווחים אז את אפילו לא מרוויחה את משכורת המינימום. ולא התחלתי לדבר איתך על הריביות שאת משלמת. בשורה התחתונה אני מתחייב בפנייך שלא את ולא בעלך מבינים את מצב העסק שלכם. אתם חייבים עזרה מקצועים ופעם אחת ולתמיד לפרק את תבנית העבודה הגרועה שלכם אחרת את וילדייך תחיו תמיד במעגל החסר וההישרדות. את יכולה לחסוך מיליונים במהלך חייך אם תפעלי נכון".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
25/01/2019
הישארו מעודכנים

אלון גל
אלון גל  |  צילום: 103fm