רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ד"ר מאיה רוזמן

"'לייט' זה פחות סוכר, אבל רק בהשוואה למוצר המקורי"

דיאטטי? לייט? ומה בכלל ההבדל 'ללא תוספת סוכר' לבין 'מופחת סוכר'? • שלא יטעו אתכם - ד"ר מאיה רוזמן מנווטת במבוך ההגדרות המבלבלות


לא פעם אנו מוצאים את עצמנו מבולבלים מול המדף בסופר, בין שלל תחליפי הסוכר וההגדרות שלהם; ד"ר מאיה רוזמן הקדישה כמה דקות בפתיחת תוכניתה על מנת לעשות סדר בבלאגן. 

תיראו מופתעים: מוצר שכתוב עליו בגדול 'ללא תוספת סוכר' לא אומר שהוא נטול סוכר לבן לחלוטין. ד"ר מאיה רוזמן הדהימה אותנו: "בריבה, למשל, יש הרבה סוכר מהפרי עצמו. אם כן, למרות שכתוב על האריזה 'ללא תוספת סוכר', עדיין יש בריבה את הסוכר מהפרי. בריבה כזו יש בערך 30% סוכר - בניגוד לריבה רגילה' המכילה כ־60% סוכר, אבל עדיין המוצר הזה לא בהכרח מתאים למי שסובל מסוכרת. 

"אם על האריזה מצוין שהמוצר מופחת סוכר, זה לא אומר שהמוצר בריא. שוב אנחנו קורבנות של היצרנים", אמרה רוזמן. האמת? מרגיז. "היצרנים לקחו מוצרים עתירי סוכר כמו דגני בוקר, שוקו או אפילו קטשופ והפחיתו מהם ב־20% את כמות הסוכר, כך שכעת הם רשאים לכתוב על המוצרים האלה שהם מופחתים בסוכר - הרי יש בהן פחות סוכר מהמוצרים המקוריים".

כך עובדת השיטה: היצרנים כותבים בגדול על המוצר שהוא מופחת בסוכר, ואנחנו הצרכנים מתעודדים לקנות מוצרים מתוקים. "כדאי להסתכל על טבלת הערכים התזונתיים שבטבלת האריזה", הציעה הדוקטור, "שימו לב שכל 5 גרם סוכר זה כפית אחת, כלומר אם בגביע מעדן יש 20 גרם סוכר, זה אומר שיש בו לא פחות מ־4 כפיות סוכר - וזה הרבה". 

   

מסתבר כי גם המוצרים שעליהם מוטבעת החותמת 'ללא סוכר', הם לא בדיוק כאלה. "אומנם במוצרים כאלה אין סוכר, אבל תחליפי הסוכר שיש בהם לא ממש בריאים. כדאי לבדוק באיזה תחליפים השתמשו. אם זה סוכרלוז - עדיין לא ידוע אם יש לו תופעות לוואי שליליות על הבריאות. אם זה סכרין או ציקלמט - לא מומלץ לחולי סוכרת לאכול אותם כי התגלה שהם מגדילים את העמידות לאינסולין. בעוגיות ללא סוכר אין סוכר אבל לפעמים יש קמח לבן שמגדיל את הסיכוי לסוכר",פירטה.

ולא - אפילו מוצרים עם 0% שומן הם לאו דווקא דיאטטיים. "במוצרים כאלה יכול להיות הרבה סוכר. אנחנו נוטים לחשוב שגלידה או סורבה, למשל, עם 0% שומן הם קינוחים דלי קלוריות, אבל אם נסתכל בטבלה נראה שיש 30% סוכר, שזה גם לא מעט קלוריות. 

"מיונז 'לייט' זה מוצר מופחת שומן בהשוואה למוצר המקורי. במיונז לייט יש 30% שומן - זאת לעומת 70% שיש במיונז רגיל, אבל זה עדיין הרבה שומן והרבה קלוריות. בלחם קל יש פחות קלוריות מאשר בלחם רגיל, אבל הוא לא תמיד מתאים לדיאטה. יכול להיות לחם קל שהוא בעצם כבד משקל, ואם אוכלים ממנו הרבה פרוסות ביום זה עוצר את הירידה במשקל". 

לבסוף התייחסה רוזמן למוצרים מופחתי נתרן - מלח. "ברוטב סויה מופחת נתרן, לדוגמה, עדיין יש כמות מטורפת שלא מתאימה לאנשים בעלי נטייה ללחץ דם. באבקת מרק עוף עם 33% פחות נתרן יש יותר מלח מאשר באבקת מרק עם פטריות. אותו דבר עם גבינה בולגרית מעודנת. היא אומנם מעודנת, אבל יש בה הרבה מאוד מלח".

אם כן, אין מנוס אלא לקרוא את טבלת הרכיבים בגב המוצר. ולהחזיר אותו למדף - כמובן. 

  

עריכה: מיכל דאבי

04/01/2019
הישארו מעודכנים

ד"ר מאיה רוזמן
ד"ר מאיה רוזמן  |  צילום: 103fm