רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

המטרה: למכור את הדירה

המאזין בן ה־28 מעוניין למכור דירה שנמצאת בבעלותו • אם כן, כיצד יוכל ליצור רווחים מהסכום שיקבל?


בשנים האחרונות הצעירים מוחים - ובצדק, על כך שהדירות במדינה יקרות מידי וכמעט בלתי מושגות; מי שרוצה לקנות דירה נאלץ להיעזר בהורים ולקחת משכנתה עצומה; באופן מפתיע למדי, יש מי שעוד לפני גיל 30 כבר רכש דירה, אך כעת לא מעוניין בה יותר; האם מדובר במקרה קלאסי של אגוזים למי שאין שיניים? 

המאזין אבי רק בן 28 וכבר בעל דירה באזור המרכז. בשיחה עם אלון גל סיפר כי הוא מעוניין למכור את הנכס שנמצא בבעלותו, אבל מתלבט. "לפני ארבע שנים רכשתי דירה בראש העין בשווי 900 אלף שקלים. לקחתי משכנתה על סך 600 אלף שקלים וההחזר החודשי שלי הוא 2,800 בכל חודש. אני משכיר את הדירה ב־4,300, כך שבכל חודש אני מרוויח עליה 1,500 שקלים. חוץ מזה, אני משלם 4,100 שכירות על הדירה שבה אני גר. 

"כיום הדירה בבעלותי שווה מיליון וחצי", המשיך המאזין, "ונותר לי להחזיר רק חצי מיליון שקלים על מנת לסיים עם המשכנתה. לדעתי התשואה מהדירה הזו היא גרועה", הודה, וסיפר כי כבר חודשיים שהוא מנסה למכור את הדירה אבל לא מצליח. "פניתי למתווך שהבטיח שהעניינים ירוצו יותר מהר, אבל זה לא קורה".

לדבריו, אחת ההתלבטויות שלו נובעת מרעשי הרקע - הרי מדובר בבחור צעיר שיש בבעלותו דירה וזה לא דבר של מה בכך. נשאלת השאלה למה בכלל הוא רוצה למכור אותה? "אין לי בעיה לגור בשכירות", אמר. "אם אקנה דירה לגור בה היא תעלה לי לפחות 2 מיליון".

  

"אם כן, אין סיבה למהר ועשות מכירה בחסר כי אתה לא בלחץ למכור את הדירה", השיב לו גל. "לדעתי, הגישה שלך נכונה. יש לך הון של מיליון שקלים - הון משמעותי שיכול לייצר לך 60 אלף שקלים בשנה לאורך זמן.

"ברמה העקרונית אתה צריך להגיע למצב שבו אתה מקבל את כספי השכירות וגם עושה מזה כסף. אתה עובד ומממן את השכירות בבית שבו אתה גר, כך שאתה יכול להשאיר את הכסף מהבית בבעלותך בצד וליצור רווח על הריבית. אני חושב שמכירת הבית היא טובה". 

גל הסביר כי היום - בשונה מהעבר, בנדל"ן להשקעה מסתכלים רק על התשואות הקבועות, כלומר על הכסף שמרוויחים ממנו. במקרה של המאזין, הכסף הוא - ובכן, רע מאוד ולכן כדאי לו לחשוב על שינוי כיוון, כמו למשל: השקעה בנדל"ן בארצות הברית. "אתה יכול לקנות דירה על סך 400 אלף שקלים בחו"ל, ואת שאר הכסף להשקיע בתיק השקעות מגוון. 

"יכול להיות שאתה פוחד מזה, אבל אין מה לפחד מרכישת נדל"ן", הרגיע גל, ובכל זאת הדגיש: "זה דורש לעשות עבודה רצינית. יציעו לך לקנות דירה ואתה תהיה חייב לוודא שאתה קונה אותה במחיר שוק סביר. לאדם הממוצע אין כוח לזה, אבל אתה נשמע לי איש של עבודה". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

28/12/2018
הישארו מעודכנים

למכור בכל מחיר
למכור בכל מחיר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image