מיכל דליות

אמאל'ה, עקירה!

מדוע ילדים כל כך פוחדים מרופא השיניים? ובכן, לפחות קריוס ובקטוס מרוצים • מיכל דליות: "הפחד חזק מהילדים"


ברור מאליו שילדים פוחדים מרופא שיניים - אבל למה? ההורה המתוסכל ניסה להבין, אך מיכל הסבירה כי מדובר בעובדה קיימת; האם בכל זאת יש אפשרות לעזור לילד לעזור לעצמו? ספויילר: כן. 

במכתב שנשלח למיכל דליות נכתב כך: 'הילד שלי הולך לרופאת שיניים אבל לא נותן לה לעשות את מה שהיא צריכה. לאחר הבטחות רבות הוא מנסה - ובשניה אחת שוב הוא לא נותן. לאחר שאני מאיים עליו שלא אתן לו את הממתק במידה ולא ייתן לרופאה לעבוד, הוא מסכים שוב אבל מיד כשהיא מתחילה את העבודה הוא שוב מפסיק אותה - כמובן. האם יש דרך לגרום לו להסכים לטיפול שיניים?'

"אי אפשר לגרום לילד להסכים לטיפול שיניים", השיבה מיכל באופן חד משמעי, והסבירה: "הילד פשוט פוחד. מכיוון שאנחנו הוליסטים - הרגש, השכל והגוף מחוברים, הוא רוצה ואף נותן הבטחה, אבל איך שהרופאה מתקרבת אליו כל הגוף שלו נשטף ומוצף בפחד והוא לא מסוגל לפתוח את הפה ולתת לה לטפל בו. שום איום, שום הבטחה, שום סנקציה ושום שוחד לא יעזרו כאן", הבהירה, "עובדה שהוא מסכים אבל בפועל לא מסוגל לאפשר לה".

ובכל זאת, איך אפשר לעזור לילד לעזור לעצמו? הרי אם לא יטפל בבעיות השיניים שלו, יסבול מכאבים עזים שיצריכו טיפולים נוראיים אף יותר. "צריך לעזור לו להרפות את שריריו ולהקל עליו", הציעה מיכל. "הרבה ילדים עוברים טיפולי שיניים עם גז צחוק, למשל. הילד לא צריך בכלל לפתוח את הפה וגם יכול להישאר לשבת על הכיסא עם ההורה. כדאי לברר את העניין אצל רופא השיניים ולראות האם יש טיפול שעוזר לילד להרפות את השרירים ונותן לו תחושה נעימה". 

הפחד, מסתבר - הוא לא תלוי גיל. "גם אם מדובר בילד בן 9 - זה חזק ממנו. רופא השיניים הוא מהות הפחד שלו ולכן צריך להפסיק ללחוץ עליו ולמצוא פיתרון אחר", סיכמה. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
07/12/2018
הישארו מעודכנים

פה גדול
פה גדול  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image