103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

נשיקה במצח

פרופ' קרסו למאזינה שחוששת כי היא עדיין סובלת מתסמינים של מחלת הנשיקה: "אין שום סיבה שאחרי עשר שנים יהיו לך סימפטומים" • שאלות מאזינים


כמידי שבוע פרופסור רפי קרסו השיב לשאלות ששלחו לו המאזינים, והפעם: מה הסכנות של פעילות יתר של בלוטות התריס? האם המחקרים החדשים על ויטמין די נכונים? האם אפשר לזהות שבר ללא צילום רנטגן? האם אפשר לשלב בין מילקו מגנזיה לסטטינים? והאם תסמיני גיל המעבר יכולים להגיע גם בגיל מוקדם יותר?

'יותר מעשר שנים שאני אחרי מחלת הנשיקה, אבל אני עדיין סובלת מידי פעם מחולשה, חום נמוך וכאב גרון. מה שמציק לי במיוחד זו ההרגשה של שריפה בעור, בעיקר בגב ובבטן'.

קרסו השיב שאין שום סיבה שכעבור עשור עדיין תחוש המאזינה סימפטומים שקשורים למחלה. "יכול להיות שיש לך משהו אחר כמו וירוס שגורם להתקפי החולשה והתחושות הגופניות. לדעתי זה לא קשור למחלת הנשיקה, אלא מחלת הרפס שיכולה מידי פעם להתלקח ולגרום לתחושת כאבים. צריך לבדוק אותך בזמן שזה קורה".

  *****

'עברתי בדיקת דם וגילו אצלי TSH גבוה. האם יתר פעילות של בלוטת התריס ללא סימפטומים מסוכנת? אם כן, מה הסכנות?'

"כשמנוע עובד מהר מידי - גם אם האוטו נוסע טוב, זה לא בריא למנוע", השיב קרסו והסביר: "את עובדת על טורים גבוהים גם אם את מרגישה בסדר ואין לך סימפטומים. את צריכה ללכת לאנדוקרינולוג ולקבל טיפול, כי כרגע את על מנוע שעובד על טורים גבוהים מידי. אם באמת ה-TSH שלך מאוד נמוך ואילו ה-T שלך גבוה, והאנדוקרינולוג יציע לך לקבל טיפול - קבלי אותו. יכול להיות שתצטרכי לברר שוב את הנושא או לעבור בשנית אולטרסאונד של בלוטת המגן".

    *****

'מה דעתך על מחקרים שמורידים מערכו של ויטמין די?'

"לא קראתי אף מחקר כזה", הודה קרסו. "אני לא יודע בכלל מי כתב את זה, ואם זה באמת מחקר. יש אנשים שהם נגד תרופות, נגד ריטלין, נגד אנטיביוטיקה ונגד חלב, כך שאני מציע לך בכלל לראות מי כתב את המחקר ואיפה הוא בוצע".

     *****

'אני בן 70 שרץ מרתון. החלקתי ונפלתי לאחור, ומאז אני חש כאבים שנובעים משריר הגב השמאלי. כיצד אוכל לדעת אם יש לי סדק? ואם כן, כמה זמן נמשך תהליך הריפוי?'

קרסו הרגיע את המאזין המודאג והשיב שככל הנראה לא מדובר בסדק: "אם הסדק היה בחוליית השדרה - היו לך כאבים חזקים יותר, אבל ללא רנטגן לא תוכל לדעת. תהליך ריפוי של שבר נמשך בין שבועיים לחודש - במידה ואין לך אוסטאופורוזיס. מתי  נפלת לאחור? אם עבר חודש מאז - אם זה שריר בגב או שטף דם זה יחלוף. אם זה סדק הוא יגליד. אם עברו שבועיים ואתה מרגיש פחות או יותר טוב, ורק יש מעט כאבים - המשך לרוץ, אבל בזהירות".

      *****

'האם מותר לקחת בכל ערב כפית אחת של מילקו מגנזיה לתקופה ממושכת לסובלים מכאבים במעי הגס? מותר לשלב את המילקו יחד עם סטטינים?'

"מילקו מגנזיה מגרה את המעי הגס", השיב קרסו. "אני מציע שתשאל את הרופא הגסטרואנטרולוג שמטפל בך. על פניו אין שום התנגדות, אבל זו שאלה לשאול את הרופא. לגבי השילוב של המילקו מגנזיה והסטטינים, אין שום בעיה לקחת אותם יחד". 

      *****

'בעברי הייתי חולה אונקולוגית. איזה בדיקה אני צריכה לעשות כדי לדעת האם אני יכולה לקבל מחזור, ולדעת מה מצב ההורמונים שלי? יש לי גלי חום, חולשות ובחילות'.

"אני מציע לך ללכת לגניקולוג של גיל המעבר או גניקולוג רגיל, ולעבור בדיקות הורמונליות של אסטרוגן ופרוגסטרון. יכול להיות שאת חווה את גיל המעבר המוקדם וגלי החום קשורים לזה. עברי בדיקות ולפי זה תוכלי להתקדם", ענה קרסו. 

  

עריכה: מיכל דאבי

02/11/2018
הישארו מעודכנים

נשיקה קטלנית
נשיקה קטלנית  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image