אלון גל

מחשב מסלול מחדש

מתלבטים אם לקנות דירה ולהגדיל את המשכנתה הגבוהה ממילא? • אלון גל מציע לשנות את כיוון החשיבה


החלום האולטימטיבי הוא לגור בדירת גן גדולה ומרווחת בה הכלב ישן במלונה, הילדים משחקים בחצר, ובסוף היום ההורים יושבים ומשוחחים ביניהם בעודם לוגמים כוס יין איכותי; אם היינו אומרים לכם שבשביל להגשים את החלום תצטרכו לשנות את צורת המחשבה שלכם - האם הייתם מסכימים לנסות? 

המאזינה דנה מהשרון, נשואה פלוס שלושה, שוחחה עם אלון גל בתוכניתו ב־103fm ושיתפה בחלומה הגדול לעבור לגור בדירת גן מרווחת יותר מזו שבה היא ומשפחתה גרים כעת. "בינתיים אנחנו גרים בבית חדש עם חמישה חדרים בשווי 2 מיליון ו־100 אלף שקלים, עליו לקחנו משכנתה של 900 אלף שקלים". בכל חודש מחזירה המשפחה סכום של כ־4,350 על המשכנתה, מתוך שכר נטו של 20 אלף שקלים. 

"בנוסף לילדים יש לנו כלבה ולכן אנחנו מאוד רוצים לעבור למקום עם שטח וחצר שכולם יהנו מזה", הוסיפה דנה. אם ימכרו את הבית בו הם גרים כעת ב־2 מיליון ו־100 אלף שקלים בערך, יצטרכו לקחת עוד 400 אלף שקלים משכנתה בשביל לקנות את דירת החלומות - מה שיקפיץ את סכום ההחזר החודשי ל־5,000 או 6,500 - תלוי את מי שואלים. 

בחישוב שערכה המאזינה עם הבנקאי הגיעה לתוצאה סופית של 5,500 שקלים החזר חודשי, ואילו אלון חשב אחרת: "אני בספק שאתם מבינים את הנתונים". לפי החישוב שלו ההחזר יהיה לפחות 6,500 שקלים. כך או כך, זה לא משנה. לטענתו, כדאי לזוג לשקול אופציה אחרת: "אם תמכרו את הבית שלכם בלמעלה מ־2 מיליון, תישארו עם מיליון וקצת" - זאת בתנאי שיסגרו את המשכנתה. "תוכלו להשקיע את מיליון השקלים שישארו לכם ולקנות דירה להשקעה, למשל, אותה תשכירו וממנה תרוויחו 4,000 שקלים בכל חודש. 

"את אותה דירת גן שאתם רוצים לקנות - תשכירו". כאמור, במקרה בו ירכשו השניים את דירת הגן הם יצטרכו לשלם משכנתה של 6,500 שקלים בחודש, אבל במקרה השני בו ישכרו את הדירה הזאת הם ישלמו מצד אחד את השכירות - פחות או יותר את הסכום שהיו מחזירים למשכנתה לו היו רוכשים אותה, ומאידך יקבלו רווחים מהדירה להשקעה שרכשו - עוד 4,000 שקלים בחודש, כלומר ההוצאה החודשית על המגורים תגיע ל־2,000 שקלים מקסימום. 

מה גם, אם כבר עכשיו משלמים דנה ובן זוגה 4,350 בחודש ומצליחים לעמוד בהוצאות, ברגע שיעברו דירה ויוציאו רק 2,000 שקלים על המגורים, יוכלו להוסיף השקעה חודשית בקופת גמל של 2,000 שקלים - הרי ממילא הם מוציאים כרגע למעלה מ־4,000 בכל חודש. "ההבדלים לאורך השנים יהיו עצומים", הסביר אלון, והבהיר: "המחיר הוא לגור בדירה שכורה ולא שלכם, אבל בשני המקרים תגורו בדירת גן". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
03/05/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image