רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מים באוזניים

המאזינה מרבה לשחות וסובלת מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות • האם עליה לצאת מהמים ולהפסיק לשחות?


הסכיתו ושמעו: האם קיים קשר בין שחייה לבין דלקות באוזניים וירידה בשמיעה? חד משמעית כן; כיצד אפשר לטפל בבעיה? אנטיביוטיקה, צמר גפן ושמן זית.  

המאזינה יעל בת ה־45 שוחחה עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפרה בדאגה: "אני סובלת מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות. לאחרונה היו לי גם הפרשות מהאוזן. רופא אף-אוזן-גרון אמר שיש לי חור די גדול בעור התוף ואף ירידה משמעותית בשמיעה.  

"נטלתי כדורים וטיפות אנטיביוטיות שעצרו את ההפרשות, אבל כשסיימתי עם התרופה - ההפרשות חזרו. האם עלי להמשיך ולקחת אנטיביוטיקה?", שאלה. 

לשאלת הפרופסור השיבה יעל כי היא אינה סובלת מאלרגיות או נזלת, אבל מדי פעם היא שוחה בבריכה. אם כן, זאת ככל הנראה אחת הסיבות לבעיה שלה - הרי דלקות באוזניים אופייניות בעיקר אצל ילדים קטנים, הסביר קרסו, והוסיף: "האוורור של האוזן התיכונה הוא דרך האף, ולאנשים אלרגים, מצוננים ומנוזלים יש פחות אוורור לאוזן התיכונה. יש לך דלקת באוזן התיכונה שכנראה פרצה לאוזן החיצונית - זהו בעצם החור בעור התוף.

"קודם כל את צריכה לקחת אנטיביוטיקה כמה זמן שהרופא יגיד", אמר קרסו, אבל לפני זה "כדאי שהרופא ייקח לך תרבית מהאוזן וישלח למעבדה - כך הוא ייראה איזה חיידק עושה את הדלקת ויוכל להתאים לך את האנטיביוטיקה ספציפית לאותו חיידק. בדרך כלל הדלקת עוברת עם האנטיביוטיקה ועם תרופות אנטי אלרגיות שנותנים כדי לשחרר את כל מעברי האוויר מהאוזן לפה".

          

האם יעל צריכה להפסיק לשחות? ובכן, עדיף, אבל אם היא לא יכולה לוותר על הבריכה, כדאי שתשתמש באטמי אוזניים, לפחות. ועדיין - "מים יכולים לחדור לאוזן גם דרך האטמים", אמר קרסו, "הייתי מציע שלא תשחי בכלל או שתשחי עם הראש מחוץ למים. חוץ מזה, כשאת שוחה וחופפת את הראש, טבלי לפני כן צמר גפן בשמן זית, סחטי טוב ושימי באוזן. זה ימנע מהמים להשפריץ לך על האוזן". 

בהמדך הוסיפה המאזינה והביעה חשש שמא הדלקת לא תעבור, והחור באוזן לא ייסתם. "אמרו לי שלפעמים צריך ניתוח בשביל לסתום את החור. טיפות אוזניים יכולות לעזור?"

"אם הרופא נותן לך טיפות אוזניים אז שימי, אבל לא ביוזמתך", השיב קרסו, והרגיע: "ברגע שהאוזן תחלים, החור ייסתם. רק במקרים מאוד נדירים ואם החור גדול עושים ניתוח, אבל בדרך כלל כשיש דלקת באוזן, החור נסתם מעצמו. את אישה צעירה ואין סיבה שהוא לא ייסגר לבד". 

וגם אם תצטרך בסופו של דבר להגיע לניתוח, הוא לא יהיה כל כך נורא: "הניתוח עצמו נעשה בהרדמה כללית. הוא פשוט למנתח ולא כואב במיוחד למנותח. עושים אותו הרבה, אבל שוב - אם תשמרי שלא ייכנסו לך מים לאוזן ותקחי אנטיביוטיקה, הדלקת תחלוף. אני מוכן להמר שהחור ייסתם לבד, גם אם הוא גדול, בדרך כלל תוך חודש או שלושה חודשים", סיכם קרסו.

 

עריכה: מיכל דאבי 

28/12/2018
הישארו מעודכנים

מה הקשר בין שחייה לדלקות אוזניים?
מה הקשר בין שחייה לדלקות אוזניים?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image