רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

"מהלחץ שלך את מכניסה לו את הצרות לראש"

אלון גל סייע לאם להנדסאי בניין שסיים את לימודיו, אולם לדבריה אף אחד לא חזר אליו למרות הניסיונות הרבים


כיצד אפשר לסייע לבוגר תואר הנסדאי חסר ניסיון למצוא עבודה? מאזינה הביעה דאגה לבנה, שלאחר שסיים לימודיו, ניסה להתקבל לעבודה, אולם למרות כמות קורות החיים ששלח, אף אחד לא חזר אליו. 

"בני סיים את לימודיו באריאל כהנדסאי בניין. הוא שולח קורות חיים וברגע שהוא מציין שאין לו ניסיון בתחום – איש לא חוזר אליו. גם כשאנחנו מפעילים קשרים על מנת שיעסיקו אותו ללא תשלום לצורך צבירת ניסיון אנחנו נתקלים בסירובים. איך אוניברסיטה כמו זו באריאל מכשירה הנדסאי בניין מבלי לתת להם הכוונה או ניסיון והם יוצאים לעולם הגדול ללא כלום. המורה שהנחה אותו בתואר העביר גם את קורות החיים שלו לבעל מקצוע שיעסיק אותו וגם הוא לא היה מוכן עקב חוסר הניסיון. איך אדם יכול לצבור ניסיון אם לא פותחים לו את הדלת?".

אלון הרגיעה את המאזינה: "אני לא מבין את מידת ההלם שלך, על זה בנויה שיטת כל האוניברסיטאות במדינת ישראל. גם אם יש גופים אקדמיים שטוענים שיש אצלם סטאז' – זו שטות. מערכת החינוך הגבוהה בישראל היא מכבסה של ציונים, כסף ותעודות שבינם לבין המציאות אין קשר. שאלת הניסיון היא תמיד קיימת בשוק, ככה זה היה וככה זה יהיה. אני חושב שהלחץ שלך את מכניסה לו צרות לראש. עליכם לרדת מהדרמה ולייצר ניסיון כלשהו. אם אני הייתי מחר בבוקר הייתי הנדסאי בניין והחלטתי לעשות סטאז', הייתי לוקח משרד תכנון או משרד קבלנים שלא הייתי דופק לו בדלת פיזית. לכל שטות בחיים יש סטטיסטיקה. הסיכוי שמישהו יגיד לו 'כן' מכל הבניינים שהוא יעבור בהם הוא אחד לארבע. שיהיה קצת יותר אסרטיבי ולא יפעל בצורה לקונית.

"כשסיימתי את שירותי הצבאי רציתי ללמוד באוניברסיטה ולשכור דירה", סיפר, "לא באתי מבית עם כסף והייתי חייב למצוא עבודה. הכנתי רשימה של 40 אנשים שהם יותר מבוגרים ממני שאני מכיר ושאלתי אותם איך לייצר מלא כסף בשעתיים-שלוש בלילה מידי יום. הגעתי לבעל המכולת ברוממה וראיתי שכל כמה דקות נכנסות אימהות שקונות לחמניות, כל לחמנייה ב-30 אגורות ואם קונים כמות גדולה יותר משלמים רק 18 אגורות. יצאתי למחרת למאפייה וקניתי כמות גדולה של לחמניות בהנחה והתחלתי לחלק לחמניות בודדות מדלת מדלת ומרוויח מההפרש. הגעתי ל-18 אלף הכנסה בחודש. החיים שייכים ליזמים בנשמה. אתם צריכים לגרום לבן שלך להתחיל ליזום ולהילחם על מקומו. בסוף הוא ימצא".

עריכה: איתמר זיגלמן

22/02/2019
הישארו מעודכנים