רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מצב טיסה

נחיתה רכה: בכל פעם אחרי שחוזר מחו"ל, המאזין נהיה חולה • ג'ט לג? געגועים עזים לסטארבקס? חוסר חשק לחזור לעבודה? • כל התשובות נכונות


לקחת חופש מהחופש: כל אחד שחזר מחופשה מפנקת בחו"ל השתעשע עם הרעיון לקחת עוד כמה ימי חופש בשביל להתאפס לפני החזרה לשגרה; יש מי שלקח את העניין הזה צעד אחד קדימה - שלא באשמתו, ובאופן קבוע, רגע אחרי שנוחת בנתב"ג ונושם את האוויר של ארץ הקודש - מתחלה. 

המאזין שלמה (64) שוחח עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפר כי בכל פעם כשהוא חוזר מחו"ל, - שם מבקר את נכדיו או מופיע מול קהל, הוא נופל למשכב, או בעצם - מתחלה, לתקופה של שבועיים לפחות. "בדקתי ומצאתי שלקחתי לפחות 60 ימי מחלה מיד עם חזרתי מחו"ל". ולמרות שבהחלט יכול להיות שמדובר בעניין פסיכוסומטי והגעגועים לחופשה מציפים אותו ומשפיעים על המערכת החיסונית, אי אפשר להתעלם מכך ש־60 ימי מחלה או יותר שנוצלו בדיוק אחרי טיסות זה קצת יותר מדי. 

אז מה קורה במעבר בין מדינה זרה לחזרה הביתה? הרבה. "כשאתה בחו"ל אין לך את החיים הרגילים כמו שיש לך בארץ", הסביר קרסו, "והרי אין לך את אותה התזונה ואתה גם נמצא בלחץ - לחץ שלילי או לחץ חיובי, אבל זה משפיע על מערכת החיסון".

פסיכונוירואימונולוגיה זהו הקשר בין המצב הנפשי לבין מערכת העצבים והמערכת החיסונית. לפי הפרופסור, ייתכן שקיים קשר ישיר בין אותו לחץ עליו דיבר לבין המצב הבריאותי הבעייתי-משהו של המאזין כשהוא חוזר מחו"ל. "אם אתה נוסע לשיר אתה בטח סוחב ציוד, למשל, כך שפקטור התשישות הגופנית קיים גם פה. בנוסף, הטיסה עצמה מתישה מאוד - בעיקר למי שלא רגיל לטוס". 

עוד טען קרסו שאם המאזין היה עצמאי, כנראה שלא בדיוק היה מרשה לעצמו לחלות אחרי כל טיסה. "אבל אני מהאנשים שהולכים לעבודה מדי פעם גם כשהם חולים", השיב המאזין. כך או כך, כדאי לו לנסות לטוס לחופשה קצרה למקום קרוב, לשמור על אותה תזונה כמו בישראל ולבדוק אם גם אז יחזור משם עם שפעת. פיתרון נוסף זה ליטול מולטי ויטמין לפני טיסות ארוכות, ובכך לחזק את המערכת החיסונית ולמנוע מחלה. 

ובמקרה ששום דבר מהפיתרונות הנ"ל לא יעזרו, תמיד יוכל המאזין לטוס עם מסכה - הרי אולי בכלל הוא נדבק פעם אחר פעם מאחד מהנוסעים האחרים שבמטוס, האוויר שם - אם לא ידעתם, ממוחזר, מה שמעלה את הסיכוי להידבק ממחלות של אחרים. מגעיל? קצת. האם זה ימנע מאיתנו לטוס לחו"ל? ממש לא.

   

עריכה: מיכל דאבי 

03/05/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image