רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

משולש ברמודה

האם דלקת בעצב המשולש היא הסיבה לכך שהמאזינה סובלת מכאבים עזים שמקשים עליה לתפקד כרגיל? • וגם: מכירים את זה שהעין רוקדת?


"אני פונה אליך בגלל בעיה שיש לבתי בת ה־32", אמרה המאזינה לפרופסור רפי קרסו ב־103fm. לדבריה, כבר תקופה ארוכה שבתה סובלת מכאבים בגוף ובפנים, אבל רק בחודש האחרון הם הלכו והתגברו. "בהתחלה כאבה לה רק השן בצד שמאל. כשהלכה לרופא שיניים הוא לא מצא שום דבר - וזאת למרות שהוא אפילו לא עשה לה צילום. הוא פשוט התעקש שהכל בסדר וטען שיכול להיות שמדובר בדלקת בעצב המשולש. 

"אחרי שהכאבים נהיו עזים למדי, היא הלכה לנוירולוג שהביא לה כדור בשם 'טגרטול', ומזה שבועיים שהיא לוקחת אותו". במקביל החליטה בתה של המאזינה לפנות למומחה פה ולסת, שם מצאו שיש לה דלקת חמורה בפה - מה שהוביל לטיפול שורש. "כאבי השיניים נעלמו, אבל עדיין כואב לה הראש. מה גם, לפעמים היא סובלת מהתקפים בהם העין שלה מתחילה לרקוד", סיפרה.

המצב המבלבל גרם לכך שבתה של המאזינה מפחדת לנהוג, וכמורה היא אפילו לא מסוגלת לשבת מול התלמידים בכיתה. "כל רעש קטן מעצבן אותה בצורה היסטרית, אור חזק מדי מפריע לה והיא לא רגועה. זה ממש לא היה בעבר. היא בחרדות ולא יודעת מה לעשות עם עצמה". ולמרות שחרדות זה לא דבר חדש עבורה וכבר הרבה זמן שהיא מטופלת אצל פסיכולוגית, עדיין הפעם יש תחושה של משהו שונה. "החרדות שלה התעצמו פי כמה", סיפרה המאזינה בחשש. 

תחילה שלל הפרופסור כי מדובר בדלקת בעצב המשולש. "לפי מה שתיארת, יש כאן כמה מצבים שלא מתאימים לדלקת בעצב הפנים. דלקת כזו יכולה לגרום לכאב אבל לכזה שנמשך כמה שניות בודדות כמו הבזקי חשמל שעושים זרם בפנים. הכאב הזה הוא כאב עמום שקיים כל הזמן, ועל הרקע שלו באים מדי פעם ההבזקים. כשמדובר בדלקת בעצב הפנים מדובר על כאב באיכות אחרת לגמרי.

"עם זאת, טגרטול זו תרופה שטובה גם לכאבים אחרים ולא רק לדלקת בעצב המשולש". אם כן, מה קרה לבתה של המאזינה? "יכול להיות שהייתה לה דלקת מסביב לשורש השן, ולמרות הטיפול שעשו לה - המצב הדלקתי עדיין לא החלים לגמרי", הסביר הפרופסור, "כשיש גורם דלקתי בגוף הוא יכול לגרום לכאבים באזור הזה. ייתכן שבגלל הכאבים היא כיווצה את שרירי הצוואר, ועכשיו יש לה שרידים של הכאב שנשארו מאותו כיווץ".

ומה לגבי העין הרוקדת? טוב, זו כבר שאלה לרופא אחר. "אני לא יודע מה זה כשהעין רוקדת, אבל כדאי לפנות לנוירולוג שעוסק בכאב או לרופא עיניים שיבדקו מה הכוונה למה שתיארת", השיב קרסו. "זה כנראה אופייני לאנשים במתח, או שאולי יש לה לחץ תוך עיני שגורם לאי נוחות או משהו כזה".

לסיכום אמר הפרופסור שבהחלט ייתכן שהיו לה בעיות אחרות באותה תקופה בה התחילו הכאבים והם אלה שהחמירו את הכאבים העזים אותם היא חווה עכשיו. כך או כך, כל זמן שיש לה כאבים כדאי לה להמשיך ליטול את הכדור שקיבלה, אבל במקביל לפנות כאמור גם לנוירולוג ולרופא עיניים.

   

עריכה: מיכל דאבי 

15/03/2019
הישארו מעודכנים

שקט תלמידים!
שקט תלמידים!  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image