רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

משחקים ומשתעממים

המאזין הודה שהוא משתעמם לשבת עם בנו הקטן ולשחק איתו במשחקים שלו • האם רגשות האשמה אותן הוא חש מוצדקות?


לא נעים להודות, ובכל זאת: אל תרגישו רע אם לפעמים אתם משתעממים מהמשחקים של הילדים, ומעדיפים לנקות את הבית, למשל, מאשר לשבת על השטיח ולהרכיב פאזל; מיכל דליות ייעצה למאזין המתוסכל: "אתה לא צריך לשבת עם הילד אם זה לא נעים לך".

במכתב שנשלח למיכל דליות ב־103fm נכתב כך: 'בני בן ה־3.5 אוהב לשחק בצעצועים איתי ועם אמא שלו. הבעיה היא שמאוד קשה לי. אני משתעמם מזה ולא מצליח להחזיק יותר מכמה דקות במשחק, כך שאני בורח לעשות דברים אחרים בבית. הזמן לא זז לי וזה ממש מבאס אותי שאני לא מצליח ליהנות מהזמן שלי איתו'.

מיכל הרגיעה את המאזין ובתור התחלה ביקשה שיפסיק להרגיש אי נעימות: "אבא יקר, אתה לא צריך לשבת עם הילד בחדר שלו ולשחק איתו אם זה לא מעניין אותך ולא נעים לך. לא כולם אוהבים אותו דבר. מה קרה? האבא של הילדים שלי בחיים לא ישב איתם לא ליד שולחן לשחק במשחקי קופסה ולא על השטיח לשחק ברביעיות. בחיים לא. הוא לימד אותם לגלוש ולרכב על אופניים.

"אם אתה לא אוהב את המשחקים האלה - אל תיכנס לשם בכלל", הציעה מיכל. "מי אמר שכל אבא צריך לשבת עם הילדים שלו על משחקי קופסה או משחקי מכוניות? זה באמת עלול מאוד לשעמם. באמת ובתמים, שחרר את עצמך מהדבר הזה".

  

כמו איזה שני דובונים ברצפה

אם כן, כיצד בכל זאת יכול המאזין להעביר זמן איכות עם בנו? מיכל הזכירה כי מדובר בילד פעוט בן 3.5, כך שהפעילות המשותפת לא אמורה להיות יותר מידי מורכבת: "שחק איתו בכדור או שתתגלגל איתו על הרצפה כמו שני דובונים קטנים. שב לידו ותחזיק לו את היד כשהוא צופה בסדרה שהוא אוהב, למד אותו לגלוש ב'יוטיוב' או אפילו למד אותו להתכתב ב'וואטסאפ'".

וכן, ילד בן 3.5 בהחלט יכול לדעת לתפעל את ה'וואטסאפ' - מניסיון: "הנכד שלי כבר מגיל 3 התחיל להתכתב איתי כך. הוא ידע להיכנס ולשלוח לי אייקונים, לבבות ותמונות וגם ידע להקליט ולומר 'סבתא, אני אוהב אותך'. אחר כך כשהתפתח, למד לצלם את עצמו ואת אבא שלו, והיה שולח תמונות ומדביק אייקונים על הפנים. 

"אתה לא צריך לעשות עם הילד דברים שאתה לא נהנה מהם", הסבירה מיכל. "חפש מה אתה אוהב ובמה אתה טוב, ואת זה תעביר לילד. קנה לו גלובוס ולמד אותו על מדינות העולם, ספר לו איך נראים אנשים באפריקה לעומת הסינים ותסביר לו מה לובשים באלסקה. אתה יכול גם לשחק איתו במחבואים בבית או לרדת למטה ולשחק איתו תופסת. 

"אי אפשר לגרום לך בכוח לאהוב את הפעילות הזאת - עובדה שהילד כבר בן 3.5 ואתה פשוט לא מצליח. פשוט תעשה דברים אחרים ואל תרגיש מבואס מזה. כל הורה נותן לילד שלו את מה שההורה מתחבר אליו, אוהב ויודע לתת. אמא שלו תשב איתו על השטיח ותשחק בצעצועים, ואתה תלמד אותו דברים אחרים. זה תפקיד חשוב מאוד", סיכמה.

  

עריכה: מיכל דאבי

02/11/2018
הישארו מעודכנים

מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: נתי גולד