רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

משפחה זה כואב

מאזין: "אני בן 31, ולהורים שלי עדיין יש ביקורת על כל דבר שאני עושה. אנחנו כל הזמן רבים" • משפחה לא בוחרים, אז לפחות נשמור על הכבוד ההדדי


לכולנו היו ויכוחים עם ההורים שלנו. לא תמיד הם אוהבים את הדרך שבה אנחנו בוחרים לחיות, והמעשים שלנו מובילים לעתים לסכסוך עקרוני - אבל כזה שנפתר יחסית מהר. איך אפשר להתגבר על המחלוקות ועדיין לשמור על יחסים מכבדים? אלון גל למאזין: "אתה פועל מתוך הכאב שלך, וזה פוגע בהורים". 

"אלון, אתה חתיך", כך פתח המאזין את דבריו בשיחה עם אלון גל בתוכניתו ב־103fm. מי שנכח פעם בהרצאה של גל יודע בדיוק למה התכוון המאזין. מי שלא - מוטב לו שיילך. ולענייננו - המאזין והוריו נמצאים בסכסוך מתמשך מזה שנים. "אני בן 31, נשוי עם ילדה וכבר עשור שאני לא גר בבית של אמא ואבא". חילוקי דעות שעלו מדי פעם הובילו ליחסים עכורים בין השלושה. "אנחנו מעולמות שונים לחלוטין ולכל אחד מאיתנו יש השקפה אחרת לגמרי. תחומי העניין שלי הובילו אותי לדרכים שונות, ועם השנים נוצרה תחושה של חוסר הבנה וחוסר הקשבה מצדם. 

"ההורים שלי הם אנשים שחושבים שהדרך שלהם היא הנכונה וככה צריך לעבוד", הוסיף המאזין. לטענתו, עם השנים הוא נחשף לעולם חדש, ולהוריו "יש ביקורת על כל דבר - החל מהטיולים שלי בחו"ל וכלה במיקום החתונה שלי. אנחנו מתווכחים המון". במהלך השנים ניסה ליצור שיחות עם הוריו על מנת ליישר את ההדורים אבל הנסיונות האלה כשלו. "מבחינתי, אפשר להסכים שלא להסכים, אבל היחסים צריכים להיות מבוססים על כבוד הדדי". 

אותו כבוד הדדי שעליו מדבר המאזין לא נשאר זמן רב, ובכל פעם מחדש חלה הסלמה ביחסים. "אני לא מצליח לשמור על הסטטוס קוו כי בכל פעם שקורה משהו, זה מוביל לפיצוץ הרבה יותר גדול - אפילו אם מה שקורה זה שטות מוחלטת. כל דבר קטן מוביל לריב ענק". הוא בסך הכול רוצה "לחיות איתם בשלום. שהם יהנו ממני ואני - מהם".  

לשאלתו של אלון למה הוא לא חי איתם בשלום כפי שרוצה, הדגיש המאזין שהם אפילו לא מצליחים לדבר את אותה שפה. "אנחנו לא מבינים אחד את השני. אני משתדל שלא להיכנס איתם למקומות האלה וכמה שפחות לריב איתם. התגובות שלי מינימליסטיות". 

ובכן, גם אם התגובות שלו מאופקות, זה עדיין לא אומר שהוא לא פוגע. לפי אלון, הקצר בתקשורת נובע בגלל מודל תגובות ששני הצדדים פועלים על פיו. "אתה לא מצליח להפסיק לכאוב ולפעול מתוך הכאב בתוך מודל ברור וידוע מראש", הסביר גל, "ואתה הרי יודע בעל פה איך ההתרסקות קורית בכל שיחה".

דמיינו משחק פינג-פונג שבו התוצאות כבר ידועות - כך בדיוק נראים היחסים בין הצדדים. "אתה יודע שאם תענה להנחתה הראשונה שלהם תבוא מכה אחרת אחריה. אתה לא מצליח שלא להחזיר את הכדור לצד השני", המשיך אלון. ובהחלט יכול להיות שגם המינימליזם בו הוא נוקט בריבים עם הוריו הוא בעצם פוגעני ומעצבן אותם אפילו יותר. "אולי התגובות המינימליות שלך נותנת להם הרגשה שאתה מזלזל בהם ושלא אכפת לך".

כך או כך - זה כבר לא באמת משנה מה קרה, אלא מה יקרה החל מעתה והלאה. הגיע הזמן לפתור את הסכסוך. "כדאי להתייעץ עם מישהו מהצד כמו בעל מקצוע, חבר טוב או אפילו אשתך", הציע אלון. "נסה לנתח מהם הדברים בתקשורת ביניכם מהצד שלך. אתה לא יכול לשנות אותם כי הם נתון קיים לעומתך שאתה נתון משתנה. נסה להבין איזו עבודה אתה צריך לעשות עם עצמך ברמה הרגשית וגם מבחינת השיח ביניכם כאשר הם לא יקבלו את מה שתעשה".

 

עריכה: מיכל דאבי  

03/05/2019
הישארו מעודכנים

אלון גל
אלון גל  |  צילום: 103fm