רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

סבתא בישלה דייסה... אבל רק לנכדה המועדפת עליה

המאזינה חשה כי החמות שלה מפגינה יחס מועדף באופן מובהק כלפי אחת מבנותיה • "זה עוול, אל תסכימי לזה", זעמה מיכל


החוק האתי (שלא באמת כתוב) מחייב את ההורים - וגם את הסבים והסבתות, לאהוב את כל צאצאיהם באותה מידה; מה קורה כאשר הלב בוחר אחרת ובאופן ברור מעדיף ילד אחד על פני כל השאר? 

המאזינה צופיה, אימא להדר בת ה־3 ותהל בת העשרה חודשים, שוחחה עם מיכל דליות ב־103fm וסיפרה סיפור מרגיז במיוחד: "עד הקיץ האחרון אני ומשפחתי גרנו ליד ההורים של בעלי, עד שעברנו למקום אחר. חמותי מאוד אוהבת את הדר בתי הגדולה וגם אומרת את זה כל הזמן. מתוך כל הנכדים שלה היא הכי אוהבת את הדר. 

"ברור לי שלכל אדם יש העדפות, אבל מפריע לי שהיא מדגישה את זה. מפריע לי שהיא קונה כמות עצומה של מתנות להדר, ואילו לתהל הרבה פחות. תהל אומנם בת עשרה חודשים אבל היא התפתחה מאוד מהר. היא כבר מזמן לא רק תינוקת בעגלה". 

מין הסתם, את האהבה וההתנהגות של הסבתא אי אפשר לשנות. "כנראה שהסבתא מחוברת אל הילדה בנימי נפשה, וכל מה שתגידי רק יקלקל את היחסים בינכן והיא עדיין תמשיך לקנות מתנות להדר", אמרה מיכל, ובכל זאת יש דבר אחד שהמאזינה יכולה לעשות בשביל להפסיק את האפליה בין הבנות: "קיימי שיחת הבהרה עם חמותך. 

"אם מישהו היה מפלה בין הבנים שלי זה לא היה עובר בשקט. את  צריכה להגיד לחמותך שאת מבינה שהיא מחוברת להדר ואת לא יכולה למנוע ממנה לקנות לה מתנות, אבל החל מאותו יום, בכל פעם שהיא תביא לגדולה מתנה היא תהיה גם של הקטנה, כלומר ברגע שהיא תגיד 'הדר, קניתי לך צעצוע', למשל, את תעני 'כל מה שהדר מקבלת שייך גם לתהל'. 

"אין מנוס מכך שהדר תתנגד - הרי קנו את זה לה, אבל היא צריכה להבין שכל מה שסבתא מביאה הופך להיות של כלל הבית", אמרה. 

    

"סבתא אגואיסטית"

מה שכן, חשוב להימנע מכך שהילדה הגדולה תרגיש מקופחת. לא אשמתה שסבתא שלה מעדיפה לקנות מתנות בעיקר לה. אם כן, מיכל הציעה למאזינה לבוא לבתה עם קופסת נעליים "ושתכניס לשם את כל המתנות שקיבלה שהיא הכי אוהבת, והם יישארו רק שלה. הבנות לא צריכות להיות מעורבבות כל הזמן בהכל, ולכן חלק מהדברים בכל זאת יישארו בבעלותה. 

"בשיחה שתקיימי עם חמותך, כדאי שתרימי את הגדולה על הידיים כדי שגם היא תשמע את מה שיש לך להגיד לה", המשיכה מיכל, "את יכולה להחליט אם להתערב או לא להתערב בעניין הזה, אבל אם לא תתערבי המצב ימשיך להיות כמו שהוא ואף גרוע מכך - הקטנה תיכנס למעגל ותרגיש שהיא פחות רצויה ושאחותה הגדולה מתנשאת עליה. קלאסי.

"אם את לא מוכנה לסבול איפה ואיפה בין הבנות, את צריכה להגיד לחמותך באופן חד משמעי שלא תקבלי התנהגות כזאת".

עצוב, אבל מסתבר שיש לא מעט סבתות שמתעדפות נכדים. "סבתות כאלה עושות עוולות קשות מאוד לילדים", זעמה מיכל. "סבתא שקונה מתנות רק לנכדה אחת היא סבתא אגואיסטית שחושבת רק על עצמה. אם היה אכפת לה מהנכדים האחרים היא לא הייתה עושה את זה. אם הסבתא הייתה נעצרת וחושבת על המסר שהיא מעבירה לנכדות ועל המתחים שהיו יוצרת ביניהן היא הייתה מפסיקה להתנהג כך, אבל זה ממש לא מעניין אותה".

דליות הזהירה את המאזינה שגם אחרי השיחה שתבצע עם חמותה היא עדיין - מין הסתם, תמשיך לקנות מתנות בעיקר לילדה הגדולה. "אגב, העוול שהיא עושה כאן גורם גם להדר לגדול כילדה אגואיסטית, אנוכית ורכושנית. אחד האתגרים הכי גדולים זה ללמד את הילד הבכור לחלוק. אם את לא נשברת או נבהלת מהבכי של הילדה - את יכולה להעביר פה מסר ערכי וחשוב. וכן - היא תישבר ולא תקבל את זה, אבל היא תלמד".

  

לבסוף פנתה דליות לכל האמהות שמרגישות תיעדוף על ילדיהם: "עמדו על הרגליים האחוריות שלכן!", קראה, "שנו את החשיבה הערכית שלכן. גם אם הבעל יטען שלא נעים לו כי מדובר בהורים שלו, תאמרו לו שגם אם היה מדובר בהורים שלכן - הייתן עושות אותו דבר. אל תסכימו לדבר הזה יותר". 

  

עריכה: מיכל דאבי

14/12/2018
הישארו מעודכנים

"סבתות כאלה עושות עוולות קשות מאוד לילדים"
"סבתות כאלה עושות עוולות קשות מאוד לילדים"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image