רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

סוכרת ביום בהיר

אצל בנו של המאזין התפרצה מחלת הסוכרת בפתאומיות • האם הסיבה להתפרצות המחלה קשורה בלחץ?


כל כך מתוק שזה מסוכן: למרות שמה, סוכרת נעורים יכולה להתפרץ גם הרבה אחרי גיל העשרה; מהם הסוגים השונים של הסוכרת? האם לכולם אותו טיפול? וכיצד תפריט מאוזן יכול לשפר את המצב? 

המאזין מנחם שוחח עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפר בדאגה על בנו בן ה־27, אשר לאחרונה נתגלתה אצלו מחלת הסוכרת: "יום אחד - כנראה מלחץ עבודה, הסוכר בגוף שלו היה גבוה מאוד והתפרצה אצלו מחלת הסוכרת. לאחר בדיקה אמרו לו שיש לו סוכרת מסוג 1 המכונה 'סוכרת נעורים'".

ממה בכלל פורצת סוכרת נעורים? "אנחנו לא יודעים", הודה קרסו בכנות, "אנחנו יודעים שזה קשור לתקופות של מתח, אבל לא רק". מסתבר כי יש סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2 - ושתיהן מחלות שונות. קרסו הסביר כי סוכרת מסוג 1 זו מחלה אוטואימונית שבה מערכת החיסון תוקפת את הלבלב, ורמת האינוסלין בדם יורדת. לעומת זאת, סוכרת מסוג 2 זו מחלה שבה התאים מתנקדים לאינסולין ובה יש יותר אינסולין בשלב הראשון. 

"בני הלך לנטורופתית והיא הביאה לו תפריט מיוחד", המשיך המאזין לספר, "מאז הוא מקפיד לאכול אוכל בריאותי, לקום מוקדם ולעשות ספורט. בבדיקות שעשה בבית החולים ראו שהלבלב התחיל לעבוד נכון". 

לצערו, נאלץ קרסו קצת לנפץ מעט את האשליה: "בשלבים הראשונים של סוכרת מסוג 1 יש תקופה שנקראת 'ירח דבש'. זאת תקופה שבה הלבלב עדיין עובד אבל המחלה מתחילה. התקופה הזאת יכולה להימשך גם חצי שנה. אם כן, אני מציע שתמשיכו עם הנטורופתית, אבל בכל זאת תהיו עם אצבע על הדופק ותהיו במעקב של הרופא. סוכרת זה לא צחוק". 

  

בהמשך הציג המאזין את התפריט המלא של בנו: "בבוקר הוא שותה מים או תה צמחים. במהלך היום הוא אוכל שלושה תפוחים חמוצים, 20 שקדים מושרים, ראש שלם של חסה, קערת סלט גדולה עם כל הירקות ושתי כוסות של גרגרי חומוס, עדשים, שעועית וטחינה".

"אין לו בכלל חלבונים בתפריט הזה. זה לא טוב", אמר קרסו והציע לשלב גם בשר, דגים ושומנים. "חלבון חשוב בשביל השרירים ובשביל עוד הרבה דברים אחרים. קחו בחשבון שהוא עדיין בשלב ירח הדבש עם האינסולין, והלבלב עדיין עובד ופעיל, אבל זו תקופה וחייבים לההמשיך לעקוב. 

"האמת היא שאני לא אופטימי. אני מאמין שהנטורופתית יכולה לאזן אותו, אבל הדיאטה שלו חייבת לכלול חלבונים. חכו עוד חצי שנה ותראו מה יקרה", סיכם הפרופסור. 

   

עריכה: מיכל דאבי

28/12/2018
הישארו מעודכנים

"פתאום זה התפרץ"
"פתאום זה התפרץ"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image