רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

צרות של דור ה-Z

תופעה ויראלית: הילדה העלתה ליוטיוב סרטון של עצמה רוקדת - מה שהרגיז מאוד את אימה • האם יש מקום לדאגה? • שאלה מהפייסבוק


פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, סנאפצ'אט, מיוזיקלי, טיק טוק - ומה לא; כל כך הרבה רשתות חברתיות מקיפות אותנו, וכמעט לכל אחד מאיתנו יש פרופיל באחד (אם לא יותר) מהפלטפורמות הללו. כן - גם לילדים בני שבע; האם העובדה שאין הגבלת גיל בשימוש ברשת מסוכנת עבור הילדים? וגם אם כן - איך אנחנו ההורים יכולים, אם בכלל, לאסור על הילדים להיות פעילים ברשת לפני שימלאו להם עוד כמה שנים טובות? 

במכתב שנשלח למיכל דליות נכתב כך: 'בתי בת ה־7 סיפרה לי שהיא וחברותיה שיחקו ורקדו בבית של חברה וצילמו את עצמן. למחרת היא סיפרה לי - למרות שידעה שאכעס, שאחת מהבנות העלתה את הסרטון ליוטיוב ולמיוזיקלי. בתי יודעת היטב שאני אוסרת עליה להעלות סרטים שלה לאינטרנט. ראשית אמרתי לה שחשוב שהיא סיפרה לי, אבל לגבי זה שהיא העלתה את הסירטון אני לא יודעת איך להגיב. אני חוששת מהעלאת תכנים של ילדים לרשת ומודעת היטב לסכנות, מצד שני אני לא יכולה להגיד לה לא להצטלם עם החברות שלה'.

"השאלה הזאת מתייחסת למצב שבו אין לנו ההורים שליטה על הילדים", אמרה מיכל והסבירה: "אם אני לא מרשה לילדה לצלם את עצמה, יכול להיות שהיא או חברה שלה יעלו את זה לרשת ואין לנו שליטה על זה. טוב שהילדה באה ואמרה לך מה קרה כי היא הרגישה שחצתה גבול - מותק של ילדה וחשוב מאוד שהיא סיפרה לך". 

כאמור, כותבת המכתב לא ידעה מה להגיד לילדה על עצם העובדה שהיא המרתה את פיה והעלתה לרשת סירטון של עצמה רוקדת. לדברי מיכל, זה בסדר אם ההורים מבקשים מעט זמן על מנת לחשוב כיצד להתייחס לבעיות מסוג זה. "אפשר להגיד לילד שנדבר איתו עוד יומיים על מה שקרה. בינתיים הילד ילחץ קצת - וזה מצוין. אנחנו לא אומרים לו את זה רק בשביל להלחיץ אותו, אלא באמת כי אין לנו תשובה בשלוף. 

"את יכולה לומר לילדה שמכיוון שהיא אוהבת להצטלם, את מרשה לה שהצילומים יתבצעו רק מהפלאפון שלה ורק אצלכם בבית", הציעה מיכל, "הרי אם זה יצולם מהמכשיר שלה - הסרטון לא יישלח לאף אחד ולא יעלה ליוטיוב. הבנות יוכלו לצפות בו אך ורק מהמכשיר שלה". אם כן, בשיטה הזו יש מעין פיקוח על מעשיה של הילדה, אבל לא תמיד - מי מבטיח לאם שכשהילדה תלך לחברות הן לא יתעקשו ויצלמו את עצמן גם מהמכשירים שלהן? 

פיתרון נוסף שהציעה מיכל היה להזהיר את הילדה שאם העניין הזה יקרה שוב - היא פשוט לא תיפגש יותר עם אותן חברות. "תאמרי לבתך שגיל 7 זה לא גיל להעלות תכנים כאלה ליוטיוב, ואת כאמא שלה יודעת מה טוב עבורה, ולכן אם זה יקרה שוב את תודיעי לאמהות של הבנות שאת אוסרת על החברות או על הצילומים. גם כאן אני לא מבטיחה לך שזה לא יקרה שוב, אבל בהחלט את נוקטת עמדה ואומרת מה יש ביכולתך לעשות בפעם הבאה שזה יקרה.

"עוד דבר שאת יכולה לעשות זה להגיד לילדה שלמרות שאת אוסרת עליה לצלם את עצמה רוקדת ולהעלות את זה לרשת, את סומכת עליה ועל החכמה שלה. את סומכת על ההבנה שלה שאת - אמא שלה, יודעת דברים של מבוגרים ויודעת על הסכנות באינטרנט הרבה יותר מאשר ילדות בנות 7 יודעות, ולכן את מצפה ממנה לשיתוף פעולה ושתמשיך לשמור איתך על יחסים טובים ושתספר לך כשדברים כאלה קורים.

"דברים כאלה יקרו עוד הרבה", הזהירה מיכל, "נושא המסכים, האינטרנט וסרטונים הולך ומתרחב, וזה מקום חדש".

  

עריכה: מיכל דאבי

21/12/2018
הישארו מעודכנים

ילד אסור, ילד מותר
ילד אסור, ילד מותר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image