רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

קום כבר, נו כבר!

המאזין מודאג מכך שנכדו לא מצליח להתעורר בזמן לבית הספר: "יש תרופה שאפשר לתת לו?" • בהמשך: האם לבלוע ליחה זה מסוכן?


עוד מאז שהיינו ילדים - וגם הרבה אחרי שהתבגרנו, היה לנו קשה מאוד לקום בבוקר; וראו זה פלא - כלום לא השנתה וגם היום לבני נוער קשה להתעורר ולהגיע בזמן לבית הספר; והרי ברור שלמחשבים ולטלפונים הסלולריים יש השפעה דרמטית אף יותר על הפיתויים שמונעים מאיתנו להיכנס למיטה בזמן. 

המאזין משה שוחח עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפר על נכדו בן ה־19, תלמיד תיכון, שלא מצליח להתעורר בבוקר: "כל הזמן הוא מאחר לבית הספר ונענש בגלל זה. האם יש תרופה כלשהי להביא לו?" 

"לא, אין", השיב קרסו בפשטות, והרגיע: "זו בעיה אופיינית להרבה גברים צעירים בני 17". והרי ברור שאם יצטרך הנער להתעורר בארבע לפנות בוקר, למשל, בשביל לעלות על טיסה, הוא "יזנק ממיטתו, יחטוף את המזוודה וירוץ לשדה התעופה", התבדח הפרופסור. 

כאמור, אין שום תרופה שתוכל לעזור לנער העייף, חוץ מ - ובכן, עונשים שיקבל מהמורה. "רק טיפול התנהגותי בשיטת המקל והגזר תועיל. אין חוכמות". חוץ מזה, כדאי לבדוק מתי הוא הולך לישון. "אם הוא משחק במחשב וצופה בטלוויזיה עד שלוש לפנות בוקר, ברור שיהיה לו קשה לקום", הסביר קרסו, "כך שכדאי להיכנס לבסיס הדברים. אל תביאו לו שום תרופה כי רק תפגעו לו בבריאות ובמוח".   

  

הידעתם? בליחה יש חלבון

עוד שאל המאזין: "האם רצוי לירוק את הליחה שעולה בגרון אחרי השיעול, או שאפשר לבלוע אותה?"

איך קרסו אומר תמיד? זה כמו שאדם עם זקן ישאל אם למקם את הזקן מעל השמיכה או מתחתיה בזמן שהוא ישן. "זה לא משנה". כאילו - זה כן, הרי "אנחנו אנשי תרבות ואם אתה נמצא בחברת אנשים לא תוכל לירוק את הליחה, אבל בעיקרון הליחה מגיעה מהגוף, ויש בה חלבונים ותאים". טוב לדעת.

  

עריכה: מיכל דאבי

08/02/2019
הישארו מעודכנים

השעון המעורר הוא לא בשבילי
השעון המעורר הוא לא בשבילי  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image