רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

קשה לקום מהמיטה, ללכת, ואפילו להתעטש. במילה אחת: פיברומיאלגיה

האם פיברומיאלגיה היא מחלה חשוכת מרפא? • לאו דווקא • אז מה אפשר לעשות כדי להקל על הסימפטומים של המחלה?


המאזין חיים סיפר לפרופסור רפי קרסו ב־103fm על אשתו בת ה־31 שלאחר לידת בנם השני, החלה לסבול מפיברומיאלגיה - כאבים בגוף שמקשים עליה לתפקד. "הרופאים אומרים שזו מחלה חשוכת מרפא", טען, "אבל היא ממש סובלת. קשה לה לקום מהמיטה, ללכת, ואפילו להתעטש". 

תחילה הסביר קרסו מה הכוונה ב'מחלה חשוכת מרפא': "כשאנחנו, הרופאים, אומרים זאת, אנחנו מתכוונים למחלה שהיא מאוד מסוכנת וקשה. פיברומיאלגיה היא לא מחלה מסוכנת אומנם, אבל בהחלט כואבת ומפריעה לתפקוד היומיומי". לדבריו, כל אדם שסובל מהתופעה מתמודד איתה בדרך אחרת, וכך "יש אנשים שיש להם פיברומיאלגיה אבל הם ממשיכים לעבוד למרות הסבל, ויש מי שהכאב מרתק אותן למיטה. ככל שהחולים יותר פעילים, כך הם סובלים פחות". 

בשביל להקל מעט על הכאבים, מוטב לאשתו של המאזין ליטול 'ליריקה' או כל תרופה אחרת ממשפחת התרופות נוגדות הדיכאון שמעלות את השרוטונין. בנוסף, "כדאי להתחיל פעילות גופנית", אמר הפרופסור. "הכאב יכול לחלוף כמו שהוא בא, אבל לפעמים הוא הופך לכאב כרוני ולכן כדאי לתפקד כמה שיותר ולהתחיל ללכת. 

"אם אשתך לא יכולה ללכת והיא מרותקת למיטה, שתלך כמה דקות בכל פעם ולאט לאט תעלה את המינון. ככל שהיא תשכב יותר במיטה, היא תהפוך ליותר נכה", הזהיר, "לעומת זאת, ככל שתהיה יותר פעילה, היא תהיה יותר בריאה". 

חוץ מהספורט ומתרופות נוגדות הדיכאון, ראומטולוג יכול להזריק לה זריקה שתעזור לכאבים - ואם גם זה לא יעזור, "גם טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לה לצאת ממעגל הקסמים", סיכם קרסו. 

  

עריכה: מיכל דאבי

19/07/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image