103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

רבות הדרכים

להיות עצמאי או שכיר? להמשיך לגור בדירה שכורה או לרכוש אחת? • כל כך הרבה התלבטויות, כל כך מעט זמן להחליט • אלון גל: "כדאי לנשום אוויר"


השקעות, קריירה ומה שביניהם: מה הייתם עושים אם בוקר אחד הייתם מתעוררים ומגלים שנקלעתם למצב בריאותי שלא מותיר לכם ברירה אלא להחליף מקצוע במיידי? בתור התחלה, כדאי שתסתכלו על חצי הכוס המלאה; מאזין: "לפחות עכשיו אוכל לחזור הביתה כדי להיות עם הילדה שלי". 

המאזין רועי בן ה־27 מקריית שמונה, נשוי ואב טרי, עלה לשידור בתוכניתו של אלון גל ב־103fm, ודבר ראשון הודה: "אני סובל מחוסר מיקוד". לדבריו, חוסר המיקוד מקשה עליו להבין מה בדיוק הוא רוצה לעשות בחיים. "עבדתי כמנהל במסעדה מאוד מצליחה שעלתה על הציפיות שלי. הרגשתי שאני מגשים את עצמי - וגם מבחינה כלכלית היה לי טוב. 

"עם הזמן פיתחתי דלקת פרקים, מה שאילץ אותי לשנות מסלול ולרכוש מקצוע", סיפר. "בכל מקצוע שבו עבדתי התחלתי מלמטה והגעתי לתפקיד מנהלי. למדתי הנהלת חשבונות אחד ושתיים, ועכשיו אני מתלבט כיצד להמשיך - האם להיות יועץ מס או ללמוד הנהלת חשבונות מסוג שלוש?".   

תחילה הבהיר לו אלון שמדובר בשני מסלולים שונים לחלוטין. ייעוץ מס, מסתבר, זה מקצוע עצמאי, כך שהוא לא מתאים לכל אחד. "אני חושב שהנהלת חשבונות מסוג שלוש יהיה יותר נכון עבורך. כנס לחברה, תתפתח בה ולאט לאט תוכל להיות מנהל כספים. נראה לי שזה מאוד יתאים לך". 

  

כמה באמת שווה הבית שלכם? 

התלבטות נוספת עליה סיפר המאזין היא לגבי המקום בו הוא גר. "כרגע אני משכיר דירה ב־1,500 שקלים בחודש, וקיימת אפשרות לרכוש אותה ב־380 אלף שקלים. יש ברשותי סכום של 70 אלף, כך שאצטרך משכנתה של 300 אלף". אז מה ההתלבטות? "יש זכויות למשכנתה ראשונה, ואני לא יודע אם שווה לי לממש אותן על הבית הזה או לחכות להזדמנות יותר נורמלית", אמר. 

"אם זו הזדמנות טובה - שווה ללכת עליה", השיב לו אלון, והסביר למה, בכל מקרה, כדאי לקנות את הבית: "על משכנתה של 300 אלף שקלים תחזיר בכל חודש לא יותר ממה שאתה משלם כרגע לשכירות, ולכן זה רעיון מצוין. מה גם, אם תחליטו שאתם רוצים לגדול ולהתרחב, תוכלו לעבור לדירה אחרת ולהשכיר את זו שתקנו". 

איך יודעים מהו השווי של הבית? לדברי המאזין, הבית בו הוא גר לא שווה יותר מ־300 אלף שקלים, והוא לא מבין למה המוכר דורש עליו 80 אלף שקלים יותר. "יש בו רק שני חדרים וגם הם קטנים יחסית. כשהילדה תגדל - החדר לא יתאים לה ונצטרך לעבור דירה. ראיתי בתים אחרים באזור שלי שנמכרו בהרבה פחות, אבל כאן - באו אנשים לקנות את הדירה והציעו למוכר לקנות ב־365 אלף, והוא לא הסכים. הוא ממש עקשן", סיפר. 

"שווי השוק נקבע על פי מה שמוכנים לשלם ולא על פי רעיונות", אמר אלון. אם כן, כל עוד הציעו למוכר לקנות ב־365 אלף שקלים את הדירה - סימן שהיא שווה לפחות את הסכום הזה. "יכול להיות שהבתים שנמכרו במחיר מופחת היו הרוסים. עזוב את ההשוואה כי היא לא במקומה. מספיק שבאחד מהבתים האלה חייבים לשפץ את השירותים, למשל, ולהוסיף עוד 50 אלף שקלים". 

  

אופטימיות היא שם המשחק

לבסוף סיפר המאזין שלמרות הבעיה הרפואית שהכריחה אותו לשנות מסלול בקריירה, הוא מעדיף לראות הכל באור חיובי. "אם לא הייתה לי את המחלה הייתי תקוע בעבודה הרבה שעות ולא רואה את הילדה שלי. עכשיו אעבוד במשרד עד שעה מסויימת ואוכל לחזור הביתה בשביל להיות איתה".

האמת? מעורר השראה. "אני מת על הדרך שבה אתה מסתכל על הדברים", אמר אלון, ובכל זאת הציע שייקח את הדברים עם מעט יותר קלילות: "תנשום אוויר ודע מתי לשחר טיפה. זה יעזור לך מאוד לבריאות ויאפשר לך לקבל החלטות יותר בקלות". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

29/03/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Inrgam Image