רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

עוד דקה ונתגרש

כשאימא ואבא רבים ליד הילדים על נושאים הקשורים לחינוך, יכולות להיות לכך השלכות על הילד • מיכל דליות הזהירה את המאזינה מכך והדריכה אותה


רגע לפני שתרקדו על מדרגות הרבנות, כדאי שתקשיבו לעצות שהביאה מיכל דליות למאזינה שלא מצליחה להסכים כלל עם בעלה בנוגע לדרך הנכונה עבור בתם; "אם אתם רוצים לא להתגרש, תצטרכו למצוא גשר", אמרה דליות.

המאזינה ליאת, אימא לילדה בת שנתיים ושבעה חודשים, שוחחה עם מיכל דליות ב־103fm, וסיפרה על הבלאגן שמתרחש בביתה שסובב בעיקר סביב החינוך של הילדה: "כל הריבים שלי עם בעלי הם בגלל הילדה. אני כאימא הרבה יותר רכה ורחמנית ואילו בעלי צועק עליה ומפחיד אותה בכל פעם שהוא חושב שהיא לא מתנהגת כראוי. 

"הילדה הרבה פעמים באה אלי בשביל שאחבק אותה ואני בתגובה אומרת לו שהוא הגזים. כשזה קורה - בעלי צועק עלי שלא אתערב לו בחינוך של הילדה. הוא רב איתי לא פעם והיא מבוהלת מאוד. אנחנו פשוט לא יודעים לחנך אותה", הודתה. 

לא זו בלבד, גם משפחתו של בעלה מתערבת לא מעט בחייה של הילדה. "כשהנקתי אותה אמרו לי שהחלב שלי לא מספיק לה, ובכל פעם טענו שהיא צריכה עוד אוכל. היום, בגיל שנתיים ושבעה חודשים בלבד, היא שוקלת 16 קילוגרמים והיא מעל הממוצע. אם היא סיימה לאכול ארוחה ואז היא רואה את אבא שלה אוכל, היא מבקשת עוד אוכל והוא מביא לה. אפילו אם היא אכלה ארוחה שלמה, הוא יכול להביא לה משולש פיצה נוסף, למשל".

  

זה קורה במשפחות הכי טובות

תחילה הרגיעה מיכל את המאזינה ואמרה כי הסיפור הזה די מוכר וקורה בלא מעט בתים, ועדיין: "אם אתם רוצים שלא להתגרש, תצטרכו למצוא את הגשר ביניכם". 

"אנחנו לא רוצים להתגרש. אנחנו מאוד אוהבים אחד את השניה, אבל העניין הזה יוצר מתחים בינינו. פעם בעלי אמר שאם אתערב בחינוך שלו הוא לא יישאר איתי", סיפרה המאזינה. 

"תאמרי לו שאם הוא מוכן להתגרש ממך בגלל חילוקי הדעות ביניכם זה אומר דרשני", השיבה מיכל. "אם כל מה שנשאר ממך לדעתו זאת הדרך שבה את מחנכת את הבת שלכם, אם כל הסיבות שהיו לו להתחתן איתך לא תקפות יותר, זה אומר שאת צריכה לחשוב על הכל. 

"עוד את יכולה להחליט שכל זמן שהוא לא מתעלל בילדה את לא תתערבי, וגם תגידי את זה - אבל תבהירי שלדעתך הוא טועה ויום אחד ההתנהגות שלו תפגע במערכת היחסים בינו לבין הילדה", הציעה. 

כאמור, בין המאזינה לבעלה יש לא מעט חילוקי דעות - וזה בסדר, אבל לדבריה של מיכל הבעיה הכי גדולה היא שכל אחד מהם מתערב לשני. "כשבעלך צועק על הילדה והיא רצה אליך לחיבוק, חבקי אותה ותאמרי לה שאם היא לא רוצה שהוא יכעס עליה, שתלמד מה לא לעשות בשביל שזה לא יקרה יותר. 

"כשאמרת לו שהוא הגזים, הוכחת אותו על החינוך שלו. לא אכפת לי שהילדה תדע שאימא ואבא לא מסכימים, הם הרי אנשים שונים, אבל את צריכה ללמד אותה מה לא לעשות בשביל שאבא לא יכעס. את לא נותנת לו גיבוי אבל גם לא מתערבת לו בחינוך ולא יורדת עליו".

  

"יש לך חמות... שאלוהים ישמור"

מעבר לבעיות שבין ההורים, מיכל ביקשה לעמוד על הבעיה שנקראית 'המשפחה שלו', ואמרה: "כולם מכניסים את האף שלהם לחדר השינה שלך. יש לך חמות... שאלוהים ישמור. הייתי עוברת דירה לעיר אחרת. יש לך פה עניין רציני שכולם בוחשים לך בחיים וגידלת ילדה שמנה. 

"נסי לברר עם בעלך האם הזוגיות היא שלכם בלבד או שכל אחד יכול להתערב בה", הציעה מיכל, "בדקי אם אתם יכולים לפתור את הבעיות ביניכם לבד או שהנושא פרוץ. כמו שאת לא מכניסה את אימא שלו לחדר המיטות שלכם, כך את לא צריכה להכניס אותה למטבח. אימא שלו היא לא המגשרת. חוץ מזה, למה הוא מביא לילדה עוד אוכל אחרי הארוחה? ככל הנראה כי הילדה רוצה, אבל גם אתמול היא רצתה משהו אחר והוא החליט שלא - אז פיצה כן?

"מעבר לזה, את צריכה להגביל את הילדה ולהסביר לה שאחרי שאוכלים ארוחה, לא אוכלים ארוחה שנייה. סוכריה כן, עוגייה בסדר, אבל לא עוד משולש פיצה עם 600 קלוריות. אני אפילו לא מדברת על הרגלי האכילה שצריך להקנות לה". 

  

"את כנועה ומוכה רגשית"

לדברי מיכל, רק אם בעלה של המאזינה ישמע את השיחה הזאת הוא יפנים את הנאמר בה. מה גם, "אתם חייבים ללכת להדרכה הורית. כזוג הסתדרתם נהדר אבל לא כהורים. אפשר לגשר על הדבר הזה ולערב איש מקצוע. שיחת טלפון זה לא 'הוקוס-פוקוס' ויש כאן דברים מאוד עמוקים. אם לא תסדרו את זה תתגרשו מהר מאוד, וחבל. שניכם צריכים למצוא איך לכבד אחד את השניה ומתי לראות את טובת הילדה".

"אני מקשיבה לו לכל מה שהוא אומר כי אני לא רוצה שיהיו ריבים", אמרה המאזינה, והוסיפה: "אני עושה את הכל ולא אכפת לי לוותר על עצמי. העיקר שנישאר יחד". 

"את כנועה", הסבירה לה מיכל, "אם בא לך להיות אישה מוכה רגשית וזה מה שמתאים לך - הישארי שם, אבל יש לך אחריות כלפי בתך. היא תבין ממך שנשים אמורות להיות כנועות ולוותר על עצמן ושאין להן לגיטימציה למה שהן רוצות ומרגישות. אם זה המסר שאת רוצה להעביר לבת שלך אז המשיכי כך, אבל אם יש לך קצת כבוד עצמי ואת אומרת שגם לך יש מה להגיד, את צריכה ללכת להדרכה הורית", סיכמה. 

 

עריכה: מיכל דאבי 

07/12/2018
הישארו מעודכנים

"אני לא רוצה שיהיו ריבים"
"אני לא רוצה שיהיו ריבים"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image