רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

אין אומרים שבחו של אדם בפניו? דווקא כן

בואו לא נתבלבל: מיכל דליות מעולם לא אמרה שאי אפשר לשבח ילדים בפניהם • אז מה כן? אל תאמרו דברים רעים מעל ראשם


יוסי, ילד שלי מוצלח: האם יש לשבח ולהלל את הילדים על ההצלחות שלהם, וכיצד יש לנהוג כאשר הם לא מתנהגים כיאות? מיכל דליות עם כל התשובות. 

במכתב שנשלח לתכנית של מיכל דליות ב־103fm נכתב כך: 'שמעתי שדיברת על כך שלא כדאי לדבר עם הגננות בפניו של הילד על הילד, גם אם מדובר בדברים חיוביים. למה בעצם? אני סטודנטית לקלינאות תקשורת, והרבה קלינאיות לא מודעות לכך ותוך כדי טיפול הן מספרות לאמא שנוכחת בחדר על ההתקדמות והשיפור של הילד. כיצד הכי נכון לפעול?'

"אני לא זוכרת שאמרתי את זה - ואני גם לא חושבת כך", ביקשה מיכל להבהיר את הדברים. "כשאני אומרת לא לדבר בפניי הילד אני מתכוונת לדברים שליליים - הרי מתי רצים ומספרים להורים דברים? מתי שהילד לא אכל, הרביץ, ישב לבד ועוד, כך שהתכוונתי לדברים הרעים של הילד שאותם אין להגיד בפניו.

"הרבה פעמים אנשים אומרים שהביאו חיזוק חיובי או שלילי למישהו. בעיני אין דבר כזה חיזוק חיובי או חיזוק שלילי - חיזוק הוא חיזוק נקודה. כל תגובה שלנו, במיוחד אם היא חוזרת על עצמה, מחזקת משהו בהתנהגות של הילד. בכל פעם שאנחנו מגיבים אנחנו מקבעים או אפילו מלבים את המשך התנהגותו הלא טובה".

בהמשך אמרה מיכל כי היא בהחלט ממליצה לחזק את הדברים הטובים של הילד, או אם לדמות את הנושא לעולמה של המאזינה - כאשר הילד מתקדם בדיבור, למשל, כדאי לשבח אותו על כך. "'וואו, איזה ש' יפה יצאה לך', 'כל הכבוד, ראיתי שהתאמצת והשתדלת'. חייבים להגיד דברים טובים ולחזק". 

ועדיין, אל תגזימו עם הסופרלטיבים: "ביטויים כמו 'נסיך שלי', 'מלך העולם', 'היהלום שבכתר' הם ביטויים מזוייפים שנראים לא אמינים בעיני הילדים, כך שלא צריך להחמיא יותר מידי". שיהיה בהצלחה, אלופים.

  

עריכה: מיכל דאבי

23/11/2018
הישארו מעודכנים

יוסי, ילד שלי מוצלח
יוסי, ילד שלי מוצלח  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image