רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

היישבו 'אליקוויס' ו'אספירין' גם יחד?

אז זהו - שלא, וזהירות: זה מסוכן • פרופסור קרסו ייעץ למאזין המבולבל שמרוב דעות שונות של הרופאים, כבר לא יודע ימין ושמאל


המאזין אבי בן ה־67 שוחח עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפר: "בעקבות פרפור פרוזדורים שעברתי קיבלתי מהרופא את כדור ה'אליקוויס'. בנוסף, אני מתקשה ללכת כך שרופא כירורג המליץ לי לקחת 'אספירין'. בבדיקות תקופתיות אצל הקרדיולוג, הוא שמע שאני נוטל את שני הכדורים ואמר לי שזה מאוד מסוכן. האמנם?", שאל.

קרסו הסכים כי השילוב בין 'אליקוויס' ל'אספירין' הוא קצת יותר מידי, ובכל זאת "לא מדובר בטעות. זה לא שרופא אחד טועה והשני צודק. 'אליקוויס' ו'אספירין' פועלים במנגנונים שונים. בעוד הראשון מונע כרישה, השני מונע הצטברות טרמבוציטים. אגב, מבחינת הרגליים - 'אליקוויס' עושה את אותו תפקיד של ה'אספירין'. 

"אני הייתי שומע בקול הקרדיולוג", אמר, "אתה גם יכול לפנות לרופא המטולוג לייעוץ ולשמוע מה דעתו". ועדיין - אל לנו לשכוח שרפואה זה לא מדע מדויק. "יכול להיות שלמרות השילוב בין הכדורים תרגיש טוב. לעומת זאת, יכול להיות שאם חלילה תהיה לך טרומבוזה ברגל, הרופא יגיד לך שזה בגלל שהפסקת עם ה'אספירין', ואם תדמם רופא אחר ישאל אותך מי אמר לך לשלב בין התרופות. כך שאף אחד לא יכול להתנבא מה יקרה.

"לדעתי, 'אליקוויס' מספיק למניעה של כרישים ברגליים, אבל אם רופא שמכיר אותך בדק אותך והציע לך לקחת גם וגם - קטונתי", סיכם.

 

עריכה: מיכל דאבי 

11/01/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image