המגשרים
עם אמנון רגב

הנאים השכנים בעייניך?

המאזין מיואש: "מהרגע שהמשפחה הזו עברה לגור מעלינו, חיינו השתנו לרעה. הם מצפצפים על החוקים ומרעישים עד השעות הקטנות של הלילה" • טוב שכן טוב


טוב לצדיק וטוב לשכנו, אוי לרשע ואוי לשכנו: כיצד ניתן להתמודד עם שכנים מציקים שמתעלמים מהבקשות החוזרות ונשנות לשמור על השקט? אמנון רגב וד"ר דיוויד שמעוני מארגון המגשרים בישראל, ניסו לעזור למאזין המתוסכל.

המאזין גיא עלה לשידור בתכנית 'המגשרים' ב־103fm וסיפר על השכנים החדשים שלו: "אני גר בבניין באזור שקט, נחמד ויוקרתי. בשנה האחרונה עברה להתגורר מעלינו משפחה שמשכירה את הדירה. מאותו הרגע שהם עברו, חיינו השתנו לרעה. הם מצפצפים על שאר הדיירים ועושים רעש במשך כל היום. מה גם שיש להם כלב שלא מפסיק לנבוח.

"הנושא מטריד את כל השכנים בבניין", המשיך המאזין, "ניסינו לשנות את המצב בכל מיני דרכים וביקשנו מהם בצורה נעימה להתחשב בנו, אבל כלום לא עזר, ואפילו להפך - הם מגיבים בצורה די אגרסיבית וצועקים חזרה. פנינו לעירייה ולמוקד העירוני והם אמרו שזה לא העניין שלהם. ניסינו לפנות גם למשטרה, אבל גם שם נאמר לנו שהם מתערבים רק החל מהשעה 11 בלילה - וגם לא בכל מצב.

"אנחנו לא מכירים את השכנים יותר מידי", הודה, "דיברנו עם בעל הדירה שלהם, והוא טען שגם אליו הם לא מתייחסים. זה הפך למטרד והם פשוט הרסו לנו את הבניין".

ד"ר דיוויד שמעוני מארגון המגשרים הסביר שלפני שהשכנים יתאגדו וינקטו בצעד משפטי, עליהם לפנות לגישור, השאלה היא איך: "הרי רשויות האכיפה מתערבות רק כאשר אפשר להוכיח שיש חשד לעבירה שקרתה, אבל כאן מדובר על נושא שיכול להיגרר אם תנסו הליך פורמלי, ולא תצאו מזה.

"אין ביטחון שאם תפעילו עליהם לחץ ותדברו עם בעל הדירה שלהם זה אכן יעזור. תחילה אצטט לך את נשיא ארצות הברית לשעבר אברהם לינקולן: 'האיש הזה לא מוצא חן בעיני. אני חייב להכיר אותו'. אני חושב שאחד מהפתרונות זה לנסות להגיע איתם להיכרות אישית ולמצוא נושאים משותפים.

"מעבר לכך, יש מרכזי גישור הפזורים ברחבי הארץ ושם מתנדבים מגשרים, שאחת ההתמחויות שלהם זה סכסוך בין שכנים ופיתרון בעיות. הם יידעו לייעץ לך וליזום תהליך של גישור", הציע שמעוני.

    

גישור? לא בכוח. 

לכאורה, הפיתרון דווקא נשמע הגיוני, ובכל זאת - כיצד יכול המאזין לגרום לשכניו להגיע לגישור? הרי אם לא ירצה בכך - זה לא יקרה. על כך אמר שמעוני: "אתה יכול לפנות אליהם ולבקש מהם שיבואו לשיחה עם גורם מקצועי, או לבקש מוועד הבית שיבקשו מהם את זה. אם זה לא יצליח - במרכז הגישור יוכלו גם כן לפנות לשכנים. 

"המטרה היא להביא את השכנים לחדר הגישור עם מגשר מיומן ומנוסה שיידע לנהל שיחה טובה שתיישב את הדברים", אמר שמעוני והזהיר שגם לשכנים מהקומה למעלה יהיו טענות כלפי המאזין עצמו: "תהיה מוכן לכך שגם להם יהיה מה להגיד כלפיכם, אולי הם חשים תחושת ניכור וכואבים על הדרך שדיירי הבניין קיבלו אותם. יש כל מיני דרכים להגיע להסכמות".

בשלב הזה התערב אמנון רגב ותהה האם במדינת ישראל אין חובה לאדם להגיע להליך גישור אם אכן מוזמן לכך. שמעוני השיב שבארץ - בניגוד למקומות אחרים בעולם, אין חיוב כזה, והסביר: "כל מי שרוצה להביא את חברו להליך גישור צריך לקבל את הסכמתו לכך. על מנת לחייב אדם להגיע להליך כזה, צריך כבר לפנות לבית המשפט ולפתוח תביעה שתכריח אותו להתייצב".

לבסוף סיכם שמעוני את הנושא ואמר את המובן מאליו: "אם אדם לא מעוניין לשתף פעולה - הגישור הוא בלתי אפשרי". 

  

עריכה: מיכל דאבי

05/08/2018
הישארו מעודכנים

"השכנים ממש מטרידים אותנו, ולא מפסיקים להרעיש"
"השכנים ממש מטרידים אותנו, ולא מפסיקים להרעיש"  |  צילום אילוסטרציה: Ingam Image