רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

תלתלים זה אופי

כיצד אפשר להתמודד עם ילדה שמרגישה שונה בגלל שיש לה שיער מתולתל? • בתור התחלה - הניחו את המחליקים בצד • תלתלים זה הכי, אחותי


בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר קולות שיוצאים נגד מודל היופי ההו-כה מוכר וחרוש שכולל גוף רזה ושיער חלק; כידוע, בחיים האמיתיים לא כל הבנות נראות אותו דבר, והיופי מגיע בכל הצורות ובכל הגדלים; ובכל זאת - אם הבת שלכם מרגישה חוסר בטחון בנוגע למראה החיצוני שלה, אל לכם להתעלם מתחושותיה. 

"אני רוצה לדבר איתך על האחיינית שלי בת ה־7", ביקשה המאזינה שירי ממיכל דליות ב־103fm. "הילדה הזאת היא אחות בכורה לשלוש אחיות קטנות במשפחה דתית". מכורח הנסיבות מוצאת את עצמה הילדה הבכורה כאמא קטנה עבור אחיותיה. "היא מגדלת אותן ולוקחת עליהן המון אחריות. עם זאת, היא מרגישה מאוד שונה".

אחד מהדברים שמציקים לילדה הוא - ובכן, סוג השיער המתולתל והמתפרע שלה. "היא מסתכלת הרבה במראה ושואלת למה יש לה תלתלים ולכל השאר יש שיער חלק", סיפרה. בתור דודה שלה היא מנסה להעצים אותה בכל דבר ובמיוחד בתפקידה כאחות הבכורה במשפחה - אבל זה לא עוזר. "מטריד אותי לראות את ההרגשה שלה מהצד".

וההורים? לא מגיבים. "הם לא מתייחסים יותר מדי, אלא רק אומרים 'כן, יש לך תלתלים. מה לעשות?'. אני לעומת זאת אומרת לה שתמיד רציתי שיהיו לי תלתלים, אבל לצערי יש לי שיער חלק. אני ממש לא יודעת איך להחזיר לה את הבטחון והסיפור הזה מתחיל להשפיע עליה חברתית. היא תמיד מרגישה שונה". 

      

שונה, אבל מיוחדת

בתור התחלה הרגיעה מיכל ואמרה שיכול להיות שבעתיד הילדה תדע להוביל את השוני שלה לכיוונים יצירתיים, למשל. "יש ילדים שמרגישים שונה ואז מפתחים את השוני לכדי 'אני שונה אז אני עושה דברים מיוחדים ויוצאי דופן'. אפשר לראות את השוני לאו דווקא כמשהו שלילי אלא ייחודי.

"ההורים שלה רוצים ללמד אותה שאלה הם החיים ואין מה לעשות, אבל כשיש ילדה בת 7 שלוקחת על עצמה תפקידים הוריים, צריך לפעול אחרת". הכיצד? על ידי העצמה אישית. לפי מיכל, ילד למד לא דרך השוואות, אלא דרך חיזוק התכונות האישיות שלו. "כשאחד מהנכדים שלי היה בכיתה א' הוא בא אלי ואמר לי שכולם קוראים לו 'תינוק'", נזכרה דליות, "שאלתי אותו 'למה?, אתה הרי באותו הגיל כמו שאר הילדים בכיתה'. הוא אמר 'נכון, אבל אני נמוך'.

"ברגע הזה אמרתי לו 'צודקים, אתה נמוך. אבל מה? גם דוד שלך המהמם נמוך, גם אבא שלך שרוכב על סוסים נמוך וגם הסבא המצחיק שלך נמוך. אתה ממשפחה שהגברים בה נמוכים, וזאת עובדה אבל אתה עוד דברים חוץ מזה. אתה הראשון לטפס הכי גבוה על העץ, אתה יודע לקרוא מצוין, אתה ספורטאי ויש לך לב זהב. אתה המון דברים נהדרים אחרים'", וזה - אם תהיתם, נקרא להעצים. 

באותה הדרך בה פעלה מיכל עם הנכד שלה, כך צריכה לפעול המאזינה עם האחיינית שלה. "תאמרי לה 'את שונה כי את מתולתלת, אבל את עוד דברים חוץ מזה. את היחידה שהולכת לבית הספר ולכן את היחידה שקוראת וכותבת סיפורים. מה גם, את הראשונה שתהיה לה בת מצווה מבין האחיות שלך. את עוד הרבה דברים מדהימים חוץ ממתולתלת'. ככה עושים את זה". 

• • • 

ואם הילדה תשתכנע שהיא הרבה יותר רק מסתם תלתלים אבל בכל זאת תהיה מעוניינת בשיער חלק - אפשר להכיר לה את סוגי ההחלקות השונות למיניהן - אבל להבהיר לה שתוכל לעשות את זה רק כשתהיה יותר גדולה. "'בינתיים, דעי שזה מהמם ואני מאוד מקנאה בך כי אני תמיד רציתי תלתלים', תאמרי לה". 

וגם אמא שלה תצטרך לעבור סדרת חינוך קטנה ולהבין שהיא לא יכולה לפטור את הילדה בלא כלום. "יש כאן ילדה עם דימוי עצמי נמוך והתפקיד שלנו זה להעלות לה אותו", סיכמה מיכל. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

15/03/2019
הישארו מעודכנים

תלתלים זה הכי, אחותי
תלתלים זה הכי, אחותי  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image