רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

תסמונת האלכוהול העוברי

נעים להכיר: התסמונת שמתפתחת עוד בבטן • מהם הסימנים לכך? האם ניתן לאבחן רפואית את העוברים הלוקים בה? והאם יש טיפול? • כל הפרטים


לא סתם נשים הריוניות נמנעות משתיית אלכוהול - אפילו אם מדובר בכוס אחת של יין אדום; מסתבר כי תסמונת האלכוהול העוברי מתפתחת כבר בבטן, ויכולה לגרום לעובר להפרעות קשב וריכוז, בעיית התפתחות ואפילו קושי בניהול כלכלי נכון, והכל - כאמור - רק בגלל טיפת יין. 

למאזין שאול יש ילד כבן 16 אותו אימץ לפני 15 שנים. לפרופסור רפי קרסו סיפר כי כבר מגיל ארבע אובחנו אצלו בעיות קשב וריכוז והוא מטופל ב'ריטלין'. "לאחרונה הייתי בכמה פגישות של קהילת האימוץ ואני חושש שיש לו תסמונת אלכוהול עוברי - למרות שהוא לא אובחן בזה, וגם מבחינה חיצונית לא רואים עליו כלום, כך שאני לא בטוח שהוא לוקה בה". 

מהי בכלל 'תסמונת האלכוהול העוברי'? "ילדים שגדלו לאמהות אלכוהוליסטיות או אמהות ששתו כמויות גדולות של אלכוהול בהריון, יכולים לסבול מאותה תסמונת", הסביר קרסו, והוסיף: "חלק מהילדים שאומצו ממזרח אירופה לוקים בבעיה כי אותן נשים חשופות לאלכוהול.

"האלכוהול עובר בדם דרך השליה וחבל הטבור, מגיע לעובר ופוגע בו. האלכוהול יכול לגרום לשינויים חיצוניים והפרעות בגדילה אצל העובר וגם שינויים בפרצוף ובמערכת העצבים, אבל בפירוש יכול לגרום לסימנים של הפרעות קשב וריכוז והפרעות בהתנהגות. ככל שאישה שותר יותר אלכוהול בשלבים המוקדמים של ההריון, כך הסיכוי לנזק הוא גדול יותר". 

ובכל זאת - אין מה למהר ולקבוע כי בנו של המאזין סובל מהתסמונת. "אם הבעיה היחידה שלו היא הפרעת קשב וריכוז, זה לא אומר שהוא לוקה בתסמונת האלכוהול העוברי. גם לי יש הפרעות קשב וריכוז ואין לי את התסמונת. לא צריך להיכנס לחרדה מהעניין". 

   

כמו הרבה ילדים אחרים, גם קרסו בעצמו - כאמור, היה ילד עם הפרעות קשב וריכוז, ובכל זאת הצליח להגיע לתואר פרופסור. לדבריו, אם הילד הגיע לגיל 16 ואין לו פיגור או הפרעות התנהגותיות אחרות, הכל בסדר ואין אפילו מה לבדוק את הנושא. 

"ומה לגבי העובדה שיש לו בעיה בהתנהלות הכספית?", שאל המאזין, והוסיף: "שמעתי שבעיה כזאת היא מאוד אופיינית למי שלוקה בתסמונת האלכוהול העוברי". 

"זה לא בהכרח קשור לזה", הרגיע קרסו, "יש בעיות התנהגותיות שלא יודעים מאיפה הגנטיקה שלהן. יכול להיות שיש לו גנים של התמכרות או שהוא נולד להורים עם הפרעות רגשיות. אנחנו לא יכולים לדעת, אבל גם לילדים שגדלים אצל ההורים הביולוגים שלהם יכולה להיות בעיה בהתנהלות הכספית או בעיות קשב וריכוז".

  

אלון גל, מאחוריך

כדי לנסות לווסת את בעיית ההתנהלות של הילד, כדאי לשבת וללמד לו איך עובד העולם. "תנו לו תמיכה ותקציב, וחלקו יחד את דמי הכיס שיקבל", הציע קרסו. "תסבירו לו שבעתיד הוא יקבל משכורת ויצטרך לחיות ממנה ולפרנס משפחה". 

לשאלת המאזין 'האם כדאי לערב את הילד במחשבה על תסמונת האלכוהול העוברי', השיב קרסו באופן חד משמעי שלא. "אל תכניס לו ג'וקים בראש. אולי בעוד כמה שנים כן, אבל כרגע ממש לא כדאי, אחרת הוא יחפש על התסמונת בגוגל ויכניס לעצמו מחשבות לראש. כל בעיה שתקרה לו הוא יאשים את הסימפטום ולא את עצמו". 

חוץ מזה, גם ככה אין מה לעשות נגד הבעיה. "אי אפשר לטפל באבחנה כזאת", הסביר, "אם היה כדור או ניתוח שעוזר - מילא, אבל אין. חלק גדול מהנוירולוגים מכירים את התופעה, אבל שוב - אם לילד יש רק הפרעות קשב וריכוז - לא הייתי נכנס לזה בכלל", סיכם. 

  

עריכה: מיכל דאבי

01/02/2019
הישארו מעודכנים

אלכוהול בהריון זה ביג NO
אלכוהול בהריון זה ביג NO  |  צילום אילוסטרציה: Inrgam Image