רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ד"ר מאיה רוזמן

תפוח אדמה, אלא מה

תפוחי אדמה אפויים, צ'יפס מטוגן או פירה • אנחנו אוהבים את תפוח האדמה שלנו בכל הצורות • דוקטור מאיה רוזמן קצת פחות


במסגרת הפינה 'טוב לדעת', ד"ר מאיה רוזמן חושפת מדי שבוע פרט מעניין הקשור לתזונה שאולי לא ידעתם, והפעם: לכבוד חג הפסח הסבירה הדוקטור מדוע לתפוחי אדמה אפויים יש ערך תזונתי גבוה יותר.

"בעבר צריכת תפוחי אדמה עלתה לקראת חג הפסח", כך סיפרה ד"ר מאיה רוזמן, והוסיפה כי בתפוח אדמה אחד קטן עד בינוני יש כ־100 קלוריות. בדומה ל־3 כפות אורז,פסטה או פתיתים. "היתרון הוא שתפוח האדמה מדוד כי אוכלים יחידה אחת בלבד". נוסף על כך בתפוח אדמה כמעט שאין ויטמינים ומינרלים, אך יש בו אשלגן הדרוש לוויסות לחץ הדם. "מבחינת האינדקס הגליקמי, הוא פחות מומלץ, זאת מכיוון שהוא מתעכל מהר מאוד והסוכר נספג במהירות".

לדבריה, בעת בישול תפוח אדמה, האשלגן עובר למי הבישול. לאחר הוצאת המים שבסיר בתום הבישול הערך התזונתי של תפוחי האדמה פוחת. "בשונה מבישול, בתפוח אדמה אפוי הערך התזונתי רב יותר", הסבירה. לכן בפירה יש פחות אשלגן ואף תוספת של חמאה, כך שאנו צורכים יותר קלוריות, ואפילו "פי 3 מאשר בתפוח אדמה אפוי. כמו כן באכילת צ'יפס המטוגן בשמן, כמות הקלוריות עולה באופן דרמטי - פי 5 מתפוח אדמה אפוי. בנוסף, נוצרים על השמן חומרים רעילים", הזהירה.

ומה בנוגע לצ'יפס בתנור? מכיוון שלא ידוע באיזה שמן השתמשו בחברה שמייצרת את הצ'יפס - וסביר להניח שמדובר בשמן לא איכותי ולא בריא, מומלץ להכין צ'יפס בבית - רק אל תשכחו להשתמש בשמן איכותי ולא לשרוף אותו. רוזמן הסבירה כי "צ'יפס שטוגן ונשרף מעט מכיל חומר רעיל ומסרטן".

מטוגן או אפוי, העיקר שתפוח האדמה יישמר במקום מוצל, או בעצם "בחושך ובטמפרטורות נמוכות, זאת מאחר ובאור ובטמפרטורות גבוהות הוא יבצע נביטה. מה גם, במקרר העמילן עלול להתפרק ולהפוך לסוכר - מה שייגרום לתפוח האדמה להיות מתוק יותר".

ולסיום, אזהרה חשובה: אם קליפת התפוח הפכה לירוקה, אין ברירה אלא שלא להשתמש בו. "קליפה ירוקה מעידה על חומרים רעילים שהצטברו על תפוח האדמה, כך שיש לזרוק או לקלף שכבה עבה מהקליפה", המליצה הדוקטור.

  

עריכה: ליאל עזור 

05/04/2019
הישארו מעודכנים

תפוח אדמה, אלא מה
תפוח אדמה, אלא מה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image