מילים ולחן
עם דודי פטימר

דרך ארוכה: 40 שנה ליציאת הסרט 'דיזינגוף 99'

דודי פטימר אירח באולפן את הבמאי המוערך אבי נשר לשיחה על כל הסודות מאחורי הקלעים • ובל נשכח את המוזיקה • פודקאסט בלעדי לאתר וליישומון


אם שאלתם את עצמכם פעם מה משותף לשירים כמו 'לגור איתו', 'צליל מכוון', והלהיט האלמותי של גלי עטרי 'דרך ארוכה' התשובה ברורה כשמש - כולם להיטים שהרכיבו את פסקול הסרט 'דיזינגוף 99'. במאי הסרט אבי נשר התארח באולפנו של דודי פטימר וחשף עבורנו סודות מאחורי הקלעים של הסרט שכולנו מכירים. 

"אני תמיד עושה סרטים על חבורות", סיפר נשר בהתרגשות, "כל הדמויות שכיכבו בסרט 'דיזנגוף 99' היו אנשים שהיו חלק מהחיים שלי". 

החודש ציינו 40 שנה ליצאת סרט הפולחן הישראלי 'דיזינגוף 99', שנחשב לפורץ דרך ונועז ביחס לקולנוע הישראלי באותם הימים. פטימר ונשר התייחסו לשירים שהרכיבו את עלילת הסרט, וביניהם 'אין לי זמן להיות עצוב' שהפך לשיר המשמעותי ביותר: "איבדתי כמה מחבריי הטובים במלחמת יום הכיפורים, והבנתי שלהיכנס לאבל עמוק ולהיתקע בחיים זו לא הדרך, אלא צריך לתעל זאת לעשייה. זה מוטו שמנחה אותי עד היום", הודה הבמאי. 

אחת הסצינות הזכורות ביותר מ'דיזינגוף 99' הייתה סצינת הסקס בין גידי גוב, ענת עצמון, וגלי עטרי. במבט לאחור אמר אבי נשר שמדובר בסיצנה מהפכנית, והודה: "הסצינה הזו נורא הפחידה אותנו, וכל הזמן חיפשנו סיבות למה לא לצלם אותה, אבל בסופו של דבר, הסיצנה הגדירה את הדנ"א של הסרט כעוסק בחציית גבולות. לא ידעתי איך מצלמים סצנה כזאת, ולכן צילמנו אותה בשתי מצלמות. בבניין שצילמנו היה שקט מוות. אני צילמתי במצלמה אחת, וצלם במצלמה שנייה . היה בזה משהו מפחיד ומרומם בו זמנית".

עוד הוסיף נשר: "אחד היתרונות בלהיות במאי צעיר זה שאתה לא יודע לפחד, אני ממליץ לסטודנטים לא לפחד לעשות סרט ראשון. לנעורים יש בורות גמורה, אבל גם אומץ גדול ואומץ תמיד מנצח בורות. בשנות ה־70 הייתה התעסקות אדירה במיניות, גם באומנות, הייתה בזה סוג של הנפת דגל, משהו שקשור בשחרור מהמגבלות שהחברה שמה עליך. זו אחת הסיבות שגרמו לנו לצלם את הסיצנה הזו, הבנו את החשיבות שלה למרות הכל". 

בהמשך התייחס הבמאי המוערך לסרטים נוספים אותם ייצר, ושם דגש על סרטון האחרון 'סיפור אחר', והצלחתו הרבה בחו"ל:"הייתי בהופעה של הזמר נתן גושן שמשחק בתפקיד ראשי בסרט, וראיתי שאנשים צועקים יחד איתו את השירים מ'סיפור אחר', זו תחושה עצומה".

02/07/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג