103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מילים ולחן
עם דודי פטימר

מלך הרייטינג - עשור למותו

במלאות 10 שנים להתאבדותו של דודו טופז ז"ל, דודי פטימר חזר אל התוכניות, השירים, המערכונים - ורגעי השיא של טופז • בלעדי לאתר וליישומון 103fm


מילים ולחן - דודי פטימר

דודו טופז (2009-1946) היה, בימי שיאו, הצבר האולטימטיבי: בחור יפה תואר, מוכשר, מצחיק ומצליח ברמה יוצאת דופן ברדיו ובטלוויזיה. בנו של שחקן התיאטרון אליהו גולדנברג החל את דרכו המקצועית כסולן להקת הגדנ"ע בשיר 'נח היה איש צדיק ותמים', וכבר אז בלט בכריזמה יוצאת הדופן שלו.

בשנות ה־70 התפרסם בעיקר בתוכניות רדיו שבהן השתתף, כמו 'לצון נופל על לצון' ובשעשועוני הטלוויזיה שהגיש, בהם 'שחק אותה', 'צא מזה', 'זה מה יש' ו'תן קו'. בשנת 1981 עלה לכותרות לראשונה כפרובוקטור, אחרי שקרא למצביעי הליכוד "צ'חצ'חים" - מה שגרם לו כמעט ולהרוס את הקריירה המצליחה במו ידיו.

טופז הצליח בכישרונו לפלס את דרכו חזרה לפסגה. בשנת 1984 העלה אל הבמות את תוכנית היחיד המצליחה 'פליטת פה', שמתוכה נולד אחד ממערכוני הדגל שלו - 'משפחה בטיול' או אם תרצו "משה אורנג'דה".

בסוף שנות ה־80 חזר לטלוויזיה ובשנות ה־90, לאחר תקופה שבה הנחה לסירוגין עם רבקה מיכאלי את 'סופשבוע' בערוץ הראשון, הנחה טופז את תכניות הבידור והאירוח 'רשות הבידור' ו'הראשון בבידור', כחלק מלוח התוכניות של ערוץ 2 הצעיר. בתוך זמן קצר שבר את שיאי הצפייה של כל הזמנים וזכה לכינוי 'מלך הרייטינג'.

בין הקטעים הזכורים מהתוכניות, הקטע שבו גרם למדינה שלמה להאמין שקיימים חייזרים, הנשיכה לכוכבת הטלנובלות נטליה אוריירו וחשיפת החזה של צ'יצ'ולינה. כל אלה הפכו את טופז לא רק לאיש טלוויזיה אהוד וחזק שעוזר לאנשים ומחלק מתנות - אלא גם לפרובוקטור לא קטן.

בתוכניותיו גילה לעולם לראשונה כמה מהכישרונות הגדולים בתעשיית הבידור, כשהוא אחראי להופעות הבכורה של אמנים כמו: צביקה הדר, אורנה בנאי, עידן אלתרמן ואבי גרייניק, אלי ומריאנו, נאור ציון ועוד רבים וטובים.

ההידרדרות המהירה

אחרי שנות הזוהר, טופז לא הצליח להשתלב בטלוויזיה בין הדורות המתחלפים. בעקבות האכזבה שחווה, שלח איומים ותקיפות לאנשי מפתח בתעשיית הטלוויזיה, כמו: אבי ניר, מנכ"ל 'קשת', ושירה מרגלית, שבזמן הזה הייתה המשנה למנכ"ל 'רשת'. מקרים אלה הביאו לאישומים פליליים כנגד הבדרן. יש הטוענים שטופז היה מכור לסם שנקרא רייטינג, וזה, כנראה, מה שהוביל אותו לשיגעון, שהסתיים בהתאבדות בתא המעצר ברמלה בשנת 2009.

בפודקאסט המיוחד של 'מילים ולחן' חזר דודי פטימר אל ימי הזוהר של טופז, אל המערכונים הגדולים, השירים שכתב כפזמונאי לזמרים כמו: יגאל בשן, אבי טולדנו וגלי עטרי, ולרגעי השיא הטלוויזיוניים שהפכו למורשת עבורו ועבורנו לתרבות בידור מקומית.

כמו כן השתתפו בפודקאסט כמה משותפיו לדרך, שחלקו זכרונות מהאדם והחבר: ציפי שביט שבה לילדות המשותפת עם טופז ולסיפור מאחורי תוכנית החייזרים המיתולוגית (שביט גילמה את משה החייזר). הזמר אבי טולדנו חזר לפרויקט שירי שארל אזנבור, שטופז תרגם, והזמר ביצע, ולשיר 'זירת חיי' שהלחין טולדנו למילותיו של טופז, ובעצם מבטא נבואה אישית על סופו המר של הבדרן הנערץ.

גם יואל ריפל, שותפו של טופז לכתיבת מערכונים ושירים, סיפר על העבודה לצידו ועל יצירת אחד הלהיטים הגדולים של טופז כמבצע: 'שיר יפני' ("יקצם ציקי ציקי צם").

הפודקאסט "מילים ולחן" לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

20/08/2019
הישארו מעודכנים

דודו טופז ז"ל
דודו טופז ז"ל  |  צילום ארכיון: פלאש90