מילים ולחן
עם דודי פטימר

ולשלמה יש גיטרה בצבע לבן

המוזיקאי המיתולוגי שלמה מזרחי ('הבמה החשמלית') התארח אצל דודי פטימר וחזר לנקודות משמעותיות בקריירה הענפה שלו • בלעדי לדיגיטל של 103fm


בשירו 'כמה יוסי', שר ברי סחרוף את השורה "ולשלמה יש גיטרה בצבע לבן". כבר כמה עשורים שישראלים רבים מזמזמים את השורה האלמותית הזו, אבל לא הרבה יודעים מי הוא אותו שלמה מדובר. מדובר אם כן, בגיטריסט שלמה מזרחי, אחד מאבני היסוד של הרוק הישראלי. 

מזרחי החל את דרכו בשנות ה-60 כגיטריסט וזמר בלהקות קצב ירושלמיות כמו 'השחפים' ו'העצובים'. בסוף העשור היה ממייסדי להקת 'הבמה החשמלית', להקת הרוק הירושלמית המשפיעה והבולטת בשנות ה-60 וה-70, אשר הפכה אף היא לאחת המשמעותיות בעולם הרוק המקומי.

סגנונו המוזיקלי הפרוע והמחוספס של מזרחי מיזג ייבובי גיטרה ששילבו בין מזרח למערב. בזכותו, הפך מזרחי לאחד מחלוצי המוזיקה הפסיכדלית בארץ והפך לאגדת גיטרה מקומית ויש שכינו אותו בכינוי "ג'ימי הנדריקס הישראלי".

להקת 'הבמה החשמלית' ניגנה בהקלטות של מיטב כוכבי הפופ והרוק של התקופה, בהם צביקה פיק וגבי שושן. לשושן עיבד מזרחי כמחצית מאלבומו השני (בין השאר את הקלאסיקה 'ילדה קטנה'). כמו כן, הלהקה הקליטה עם הזמר דני בן ישראל את האלבום הפסיכדלי הראשון בישראל 'חנטריש שלוש ורבע' שכלל את השיר 'כפרה' שנאסר לשידור.

בתחילת שנות ה-70' חבר, יחד עם זוהר לוי וג'וזי כץ, חנן יובל ואלי מגן אל להקת 'כיף התקווה הטובה', שכללה את הלהיט 'בלדה לעוזב קיבוץ'. באמצע העשור נסע מזרחי לחו"ל, ובהולנד הקים להקה מצליחה בשם 'להקת המלך שלמה'. עם שובו בשנת 1980 התבסס מחדש בתעשיית המוזיקה המקומית כשבין עבודותיו המוצלחות נמנה פסקול הסרט 'קוקו בן 19' וכן הפקה מוזיקלית של פרויקט 'עבודה עברית 1'.

בפרק האחרון של הפודקאסט 'מילים ולחן', סיפר מזרחי באולפן, על הקשיים כרוקר בימים אלה ובכלל, על הרצון שלו להיות נאמן לו ולדרכו המוזיקלית על אף שהיה יכול בקלות להצליח בתמורה ל"התמסחרות", על השירים החדשים שהוא יוצר בימים אלה (את מרביתם תוכלו לשמוע כאן בפודקאסט), המוזיקאים עימם עבד לאורך הדרך ועל החלום הבא שלו.

30/06/2020
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג