מילים ולחן
עם דודי פטימר

באתי, זימרתי, הלכתי

מ'גן נעול' ועד 'דרך השלום': דודי פטימר יצא בעקבות 'זמרי הלהיט האחד' שליוו את הפסקול הישראלי מאז ועד היום • בלעדי לדיגיטל של 103fm


הפסקול הישראלי ידע לאורך שנותיו לא מעט להיטי ענק שהפכו מדינה שלמה, שירים שכל ישראלי מדקלם בעל פה. חלק ממבצעי הלהיטים האלה הם זמרים שפיתחו לאורך השנים קריירות ענפות ושסיפקו לא מעט להיטים שחלקם אף הפכו לקלאסיקות.

בפרק הזה של פודקאסט 'מילים ולחן' התמקד דודי פטימר בחלק השני של אותה משוואה: אותם זמרים, אותן זמרות או להקות, אשר נצרבו בתודעה אך ורק בשל אותו להיט. שהפזמון הוא שם נרדף לשמם, ובקיצור - זמרי הלהיט האחד ('One hit wonder'). רוב רובם של אותם אמנים הוסיפו ליצור. חלקם עדיין עושים זאת, מופיעים ומקליטים, ואולם עד עתה לא הצליחו להתעלות על אותו להיט אחד. להיט, שבזכותו קנו את עולמם.

התוכנית נפתחת עם 'תכול המטפחת', שיר רוסי במקורו, שאותו תירגם לעברית אברהם שלונסקי בשנת 1944 עבור הצגה של תיאטרון 'המטאטא' בשם 'שי לחייל'. את השיר ביצעה הזמרת טובה פירון, שעד היום זכורה בשל אותו שיר שזכה לאורך השנים לשלל ביצועים - בהם של אסתר עופרים, אריק איינשטיין ואחרים.

מלבד השמעת השירים, חשף פטימר מה עלה בגורלם של הזמרים וגם כמה עובדות לא ידועות. כך, לדוגמה, הצמד שוקי ודורית, שבשנת 1979 הקליט את להיטו העיקרי היחיד 'גן נעול', פספס להיט דגל נוסף שיכל להוציא אותו מהפודקאסט הזה. בתחילת שנות ה־90 נעמי שמר הציעה לצמד את שירה 'הכול פתוח'. כיוון שהצמד לא התחבר לשיר וחשב שהוא שטותי, עופר לוי ולאה לופטין קפצו על ההצעה וזכו בלהיט שהפך את המדינה. כאות קלון, עד היום תלוי בסלון ביתם של שוקי ודורית המכתב מנעמי שמר עם מילות השיר.

האסיר המזמר מיכאל פטישי, שבשנת 1980 להיטו 'מאמי' ריגש מדינה שלמה, לא הצליח לחזור למוטב לאחר הצלחת להיטו ונעצר שוב על עבירות מין. בשנים האחרונות שוחרר וכיום הוא מופיע ברחבי הארץ.

הזמר עובד טובי, שכיכב במצעדים ב־1983 עם השלאגר 'ברווזים ברווזים', מושמע גם היום לילדים קטנים. הוא עצמו לקח את תחום הברווזים קדימה, פתח מסעדה תל־אביבית בשם 'עובד והברווזים', וכיום נהנה מהחיים כאזרח ותיק.

השחקן בעז עופרי ביצע בשנת 1986 בסרט 'שתי אצבעות מצידון' את שיר הנושא שהפך לקלאסיקה. עם השנים הפך לצלם חדשות, מקצוע שבו הוא עוסק עד היום. הוא לא הקליט כל שיר למעט הלהיט הזה, מה שהופך אותו גם לזמר של שיר אחד.

והם לא היחידים: שאול צירלין, שבשנת 1989 פרץ עם 'סוכר', פתח מזנון בכניסה לקיבוץ משמרות; ליליה, אשר זכורה בשל להיטה 'גבר שר אצלי באמבטיה', עובדת כסייעת טיפולית בבית הספר לחינוך מיוחד; שלישית הבנות 'ללדין' פרשה מתעשיית המוזיקה כשלימור עזרא עובדת כקואצ'רית ונומרולוגית, לימור עופר מתפקדת כאם במשרה מלאה לבנה שאובחן על הרצף האוטיסטי, ודינה אברג'יל לומדת באוניברסיטה.

ויש עוד שיר אחד, לקראת סוף הפודקאסט, של זמר פעיל שעוד לא הצליח לשחזר את הצלחתו הפנומנלית של להיט הבכורה: 'דרך השלום', להיט ענק של פאר טסי, נותר בינתיים ללא תחרות. על פי פטימר, הוא הדוגמא גם לכך שבעידן הרשתות החברתיות, הצלחת שיר שמככב ברשת באתרים דוגמת יוטיוב וספוטיפיי, וזכייתו במיליוני צפיות והשמעות, לא בהכרח הופכת אותו לקלאסיקה שתיזכר עוד עשרות שנים. נאחל לטסי שעוד תצלח לו הדרך.

הפודקאסט "מילים ולחן" לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

27/08/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג