מילים ולחן
עם דודי פטימר

עוד חוזר הניגון?

מ'התשמע קולי' ועד 'ים של דמעות': חוקר המוזיקה דודי פטימר חוזר לשירים המיתולוגיים שזכו לכמה וכמה לחנים • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מדוע אנחנו מעדיפים שיר מסוים על פני אחר? מה קובע את הצלחת השיר? כיצד נוצר החיבור של מילים ומנגינה? קלאסיקות ולהיטים רבים כיום למעשה הוקלטו בעבר בלחן שונה וכשלו, בתוכנית מיוחדת ניסה חוקר המוזיקה דודי פטימר לגלות את המתכון לשיר מצליח.

זה לא סוד שהשילוב בין מילים ללחן הוא חלק מהותי בהצלחתו של שיר והפיכתו ללהיט, ולעיתים אף לקלאסיקה. ברוב המקרים המילים והלחן נכתבים כמעט במקביל והדינמיקה בין הכותב למלחין היא עוצמתית, מאגית ונולדת מעשייה משותפת. עם זאת, כשמדובר בשירי משוררים ובייחוד בשנים עברו, לרוב חלפו מספר שנים עד שטקסט כלשהוא הולחן וזכה לביצוע ווקאלי ואז תהליך הלחנת הטקסט לא היה בשיתוף מלא עם הכותב. כמו כן, היו מקרים שכותב הטקסט פנה למלחין נוסף שילחין את מילותיו כי לא היה שבע רצון מהצלחתו של הלחן הראשון או שפחות התחבר אליו.

בפודקאסט הנוכחי של "מילים ולחן" יצא דודי פטימר למסע בעקבות הטקסטים הידועים ביותר במוזיקה הישראלית שזכו למספרים לחנים שונים (ולא בהכרח ידועים) ולנסיבות שהולידו אותם:

מה גרם לשיר "זמר נוגה" ("התשמע קולי?") להיות מולחן 5 פעמים שונות? מדוע הולחן השיר "ים של דמעות" פעמיים? כיצד "אומרים ישנה ארץ" הפך לקלאסיקה בשני לחנים שונים? איזה לחן פחות מוצלח הפך בלחנו של יהודה פוליקר לשיר הנושא מאלבום מופתי? איזה שיר שתיקי דיין ביצעה פרץ בלחן אחר את הדרך לריטה?

פטימר השמיע את כל הלחנים השונים לטקסטים המוכרים לכולנו, מ"הכניסיני תחת כנפך", "שי" ועד "עוד חוזר הניגון", וסיפר מה מסתתר מאחוריהם.

הפודקאסט "מילים ולחן" לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיודודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן 

02/06/2020
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג