103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מנהלים משברים

פרק 2 - פרישתו של מנחם בגין

בן כספית ואריה אלדד נזכרו בסדרת האירועים הדרמטיים שהובילה את בגין לומר ב־1983: איני יכול עוד • הפרק השני - בלעדי לדיגיטל של 103fm


חודש אוגוסט 1983 ייזכר לעד כאחד מחודשי הקיץ הלוהטים ביותר בפוליטיקה הישראלית. באחת מישיבות הממשלה השבועיות והשגרתיות הודיע במפתיע ראש הממשלה דאז, מנחם בגין, שהוא אינו יכול יותר להמשיך בתפקידו, ומתכוון להתפטר. היו אמנם סימנים מקדימים, אבל הרגע שבו אמר את מה שנכנס לדפי ההיסטוריה כ"איני יכול עוד" הצליח להשאיר חותם של הפתעה ופליאה גם בקרב חברי מפלגתו שלו.

למרות כל התחינות ובקשות השרים לחזור בו, סירב בגין, ואחרי שאיפשר קיום הליך מינוי יורש מהיר בתוך הבית, ניסח את מכתב ההתפטרות והשאיר את קהל מעריציו ותומכיו הפוליטיים שבורי לב. בפרק השני של פודקאסט 'מנהלים משברים', שהופק לקראת בחירות 2020, פרופ' אריה אלדד ובן כספית בחנו מחדש את התקופה שקדמה להצהרתו הדרמטית, ויחד ניסו להבין מה באמת גרם לו להניח את המפתחות על השולחן.

"אני גורס", אמר כספית, "ואתה בטח תתקן אותי ותתווכח איתי, אריה, שהשלום עם מצרים הכניס את בגין למגננה. הוא הלך נגד האמונה שלו, פינה את סיני עד הגרגר האחרון, הרס את ימית ואת טאבה, ולבסוף המשיך עם מלחמת שלום הגליל שקברה אותו". אלדד הסכים, והוסיף: "בגין חיפש איזושהי כפרה, והוא מצא אותה בדמות סיפוח הגולן, קבורת החמור שהוא קבר את ועדת האוטונומיה, ומבצע שלום הגליל".

מלחמת שלום הגליל של 1982 נמצאת במוקד הגורמים שהביאו לסיום דרכו הפוליטית של בגין. שאלה שנותרה לא פתורה עד היום היא עד כמה הוא הבין שהמבצע ששירטט שר הביטחון שמינה בעל כורחו, אריאל שרון, מרחיק לכת הרבה מעבר להבטחותיו של שרון. "לבגין תמיד הייתה בעיה אמיתית בראיית זמן מרחב ושטח", אמר אלדד, שנזכר בביקורו של בגין במבצר הבופור הכבוש. "לא היה ברור לו איפה הבופור הזה, ואיפה הביירות הזו. כלומר, כששרון מציג לממשלה שצה"ל עומד להיכנס עוד 40 קילומטר פנימה, אף אחד שם לא שואל, כולל בגין, איך הם הגיעו כבר לביירות". 

מלחמת לבנון הביאה את ההישג שלשמו פרצה: הרחקת הפת"ח ועראפת מהמדינה והגנה על יישובי הצפון שספגו ירי קטיושות. ואולם, הרצון להשיג שקט ושלום באזור לא התממש, והחיילים נותרו בבוץ הלבנוני. 

חודשים לאחר פלישת ישראל, נבחר נשיא חדש במדינה הערבית, ושמו בשיר ג'ומאייל. מיד לאחר בחירתו, עוד לפני שנכנס לתפקיד, נפגש איתו בגין במלון בנהריה, מתוך רצון לדון איתו על הסכם שלום בין ישראל ללבנון. "מיד אחרי הפגישה הוא קיבל איגרת מנישא ארה"ב דאז, רונלד רייגן, שביקש ממנו להתחיל את פינוי יהודה ושומרון", סיפר כספית ותיאר את רגשותיו הקשים של בגין נוכח שרשרת אירועים לא פשוטים שחווה. נשיא לבנון החדש חוסל זמן קצר מאוד אחרי שנכנס לתפקידו. אירוע מחריד שנכנס לדפי ההיסטוריה התרחש מעט אחר כך, כאשר כוחות הפלנגות באזור טבחו באזרחים שהיו במחנות הפליטים סברה ושתילה. מדינת ישראל בחרה להעלים עין מהטבח הנורא, שהותיר את חותמו גם על בגין וממשלו. 

עם ההבנה כי שרון לא יכול להמשיך לכהן בתפקידו, ובמקביל לפיטוריו, הגיע הקרע בעם לנקודת שיא, עם ההתנקשות בפעיל שלום עכשיו אמיל גרינצוויג. לדברי אלדד, בגין לא הצליח לקבל את ההפגנות הקשות ואת החשש כי יובילו למלחמת אחים, דבר שפעל כדי למנוע לפחות פעמיים נוספות בעברו. השיא היה הרגע שבו איבד את רעייתו, עליזה. היא נפטרה אחרי מחלה קשה, כשבאותה עת היה ראש הממשלה בביקור בארה"ב. 

עליזה ומנחם בגין בבוקר המהפך של 1997 // צילום ארכיון: יעקב סער/לעמ
עליזה ומנחם בגין בבוקר המהפך של 1977 // צילום ארכיון: יעקב סער/לע"מ
 

על כל הדרך שעבר בגין מהמהפך, ועד המשבר שהוביל לפרישתו, ושהעיב על נפשו עד ליומו האחרון - בפרק השני של 'מנהלים משברים'.

 
עריכה: עדן בן ארי

17/02/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm