רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

פרשת אייל גולן - נציבת מס הכנסה לשעבר: "העלמת מס היא גניבה מהמדינה ומהציבור!"

הנציבה לשעבר עו"ד טל ירון-אלדר טוענת שהחברה סלחנית כלפי מעלימי מס ובהמשך ד"ר מוטי נייגר, דיקן בית הספר לתקשורת במכללה האקדמית נתניה, מביע את דעתו בסוגיה'
אם המצב קשה ורע לך
 ואין ממה לחיות
אל תאבד תקווה
חושבים עליך נשמות טובות
תמיד עובדות שעות נוספות
אז תשאיר הכל מאחוריך
הכסף רק נייר
ובחיים יש עבר הווה ועתיד לפניך
אם תחכה למחר
אולי תהיה מאושר לגלות שחושבים גם עליך
שקלים שקלים עלינו נופלים...
רק אם תשלם ואם לא תילחם
הם יניחו לך בינתיים
בעולם המחר אתה הופך להיות מיותר
עוד אחד עם חובות רק פי שניים'
(
מתוך השיר 'שקלים' שכתב זאב נחמה לאייל גולן)

אתמול (א') הוגש כתב אישום נגד הזמר אייל גולן וחברת ההפקות שלו 'ליאם' בגין העלמות הכנסות בסכום של מעל לשני מיליון שקלים וחצי. כתב האישום מפרט כי על פי החשד גולן לא דיווח על חלק מהכנסותיו ואף ניכה חשבוניות מס פקטיביות כדי להקטין את תשלום המע"מ. האם פרשת גולן, שמצטרף לשורה של זמרים מצליחים החשודים בהעלמות מס, מעידה על קשר בין תחום המוזיקה להעלמות מסים?

אייל גולן

ד"ר טל ירון-אלדר, לשעבר נציבת מס ההכנסה, טוענת שלאו דווקא, "העלמות המסים זו תופעה מאוד לא ראויה שצריך לטפל בה והיא מופיעה בכל המגזרים ולא רק בשוק המוזיקה. בכתב האישום נגד גולן מופיעה עוד תופעה שהיא אף קשה יותר - שימוש בחשבוניות פקטיביות, שזה חמור יותר מלהעלים מסים, כי פה יש ניסיון למצוא הוצאות פקטיביות כדי להקטין את חבות המס, וזה כבר יותר מתוחכם, ומדובר בתופעה מאוד רעה למשק הישראלי ולנו כחברה".

מחברת 'ליאם הפקות' נמסר בתגובה כי אייל גולן הוא בעל החברה בלבד ואינו מעורב באופן אישי במעשים המפורטים בכתב האישום, לכן האחריות היא על החברה בלבד. בתגובתה זו טוענת החברה שיש ליצור פה הפרדה בין הזמר לבין החברה שבבעלותו. האומנם?

"מבלי להתייחס למקרה הספציפי הזה, "עונה ד"ר ירון אלדר, "השאלה היא של מי האחריות? כי הרבה אנשים מפקידים ונותנים את ניהול החשבונות שלהם בידי מישהו ומבקשים ומצפים ממנו לטפל בזה כמו שצריך. הסיטואציה היא שהאחראי במסגרת החברה הוא כל מנהל פעיל בה. מה שאומר שכל מנהל פעיל זה לא רק מי שאחראי על הכספים ומטפל בכספים אלא כל מי שיש לו סמכויות של מנהל בחברה. ואם יש לך סמכויות של מנהל פעיל בחברה אתה צריך לבדוק ולוודא שמי שאחראי על הכספים יעשה את כל מה שצריך כדי לדווח כמו שצריך"

ומה קורה במקרה של אמן המבין במוזיקה ולא במספרים ולכן הוא מעסיק אנשי מקצוע שינהלו את החשבונות בשבילו? "במצב כזה אתה לא צריך להיות מנהל פעיל בחרה", עונה ד"ר ירון אלדר, "בעלים של חברה לא נאשם כבעלים. אבל אם יש לו סמכויות בחברה, כמו למשל שהוא זה שחותם על צ'קים, או למשל שהוא מגיש וחתום על דוחות כספיים - זה הופך אותו למנהל פעיל בחברה ולא רק הבעלים. ברגע שאתה מנהל אתה אחראי, גם אם אתה לא אחראי ספציפית על הצד הכספי. מה שאומר שמי שלא מבין במספרים ולא רוצה להתעסק בזה, צריך לוותר על הסמכויות בחברה".

העלמת מס היא דבר חינני
מדוע הציבור וגם התקשורת כה סלחניים לעברות מס מאשר לעברות אחרות? "אני חושבת שהבעיה היא בעיה תרבותית", משיבה ד"ר ירון אלדר. "צריך לעבור שינוי מאוד מהותי בתפיסה שלנו כדי להבין שהעלמת מס היא למעשה גניבה מהציבור - גניבה לכל דבר, מכל אחד מאיתנו. רשות המסים ניסתה לעשות את השינוי באמצעות הקמפיין שלה שהראה את הנטל שנופל על על מי שאינו מעלים מיסים בגלל העבריינים. צריך לעבור שינוי בתפיסה שכולנו נפגעים מזה, לצערי זה משהו שמוטבע עמוק בתרבות שלנו, אבל עדיין ניתן לשינוי".ד"ר מוטי נייגר, דיקן בית הספר לתקשורת במכללה האקדמית נתניה, מסכים ומוסיף ש"אכן יש כאן משהו תרבותי, של 'לא לצאת פראייר', משהו שמושרש חזק בתרבות הישראלית וגם התקשורת תמיד לוקחת חלק בטיפוח של זה. אף אחד ממעלימי המס לא נתפס כעבריין או כפושע גדול, אפשר אפילו לומר שזה נחשב לאיזו נקודת חן ברזומה של אדם, שאם הוא העלים מס אז סימן שהוא מצליחן ואם הוא מצליחן אז גם אנחנו רוצים להיות כמוהו. גם הציבור וגם התקשורת תופסים כך את העניין הזה של לא לצאת פראייר".

מלשינון או צדק?
אז מה עושים? "אנחנו חיים בתרבות שמהללת סלבריטאים ואנשים מצליחנים ואולי אם הייתה איזו הוקעה של אותם אנשים אפשר היה לצפות שיהיה שינוי", אומר ד"ר נייגר, "צריך לשנות את התדמית ואת התפיסה כלפי אותם עבריינים. לא לחינם רשות המסים שינתה את שם 'המלשינון' שלה וקוראת לו היום 'קו הצדק'. אם אפשר היה לשנות את הגישה ולהעביר לציבור כי תשלום מס שווה הוא חלק מהצדק החברתי, אם היו עוטפים את זה בתוך החבילה הזו אפשר היה אולי לתפוס את זה באופן שונה. בינתיים הציבור עדיין מתייחס אל זה כאל מלשינון".

ואולי כדי לבצע שינוי מהותי בתפיסה צריך גם להוריד את שיעור המס - האם זה מה שיגרום לשינוי בתחושת הצדק שלנו? "אין ספק שזה צריך להיות משולב", מסכמת ד"ר ירון אלדר, "שילוב של שינוי התפיסה התרבותית ביחד עם הפחתת המיסים אכן יכול להביא לשינוי אמיתי".

 

 

21/10/2013
הישארו מעודכנים