103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

הרב ניסים זאב: "הרב סתיו סותר את ערכי ההלכה" ניסים: "וזאת סיבה לקרוא לו 'רשע'?!"

הרב ניסים זאב ממפלגת ש"ס מסביר מדוע הרב עובדיה יוסף תקף מילולית את הרב דוד סתיו - "יש מחלוקת חריפה בנוגע למועמדותו לתפקיד הרב הראשי"מאת: טל ים

המירוץ לראשות הרבנות הראשית נמצא בעיצומו והלכלוך ממשיך לזרום החוצה עד כדי שיטפון. הרב עובדיה יוסף תקף השבוע את יו"ר ארגון צהר, הרב דוד סתיו, והטיח בו דברים קשים: "הרב סתיו מסוכן ליהדות, מסוכן לרבנות, מסוכן לתורה ולא ראוי לכלום".
 
הרב ניסים זאב ממפלגת ש"ס ניסה להסביר מדוע המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, פתח במתקפה אישית נגד רב שמעולם לא פגש ושאינו מכיר כלל.

הרב עובדיה יוסף

זאב לא הכחיש שהרבנים אינם מכירים אחד את השני, וחזר על דבריו של הרב, לפיהם למרות שאין ביניהם היכרות אישית, חבריו של סתיו למפד"ל הם אלו שסיפרו לרב עובדיה יוסף שהאיש הזה מסוכן ושעליו להיזהר.
 
ניסים משעל התפלא: "ככה שופטים אדם בלי להכיר אותו? גם אם יש לו מחלוקת, בגלל זה צריך להגיד שהוא רשע? למה לנבל את הפה?" הוסיפה רינה מצליח. "אל תגידי 'לנבל'! אם תמשיכי בצורת הדיבור וההתבטאות הזאת אנחנו לא נמשיך את השיחה" פסק הרב זאב והסביר: "מעולם לא היה מצב שבו הרבנות הראשית עושה יחצנות עבור רב ראשי. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שאתה שומע כזה דבר".

ניסים זאב

הרב זאב הסביר שהדברים שאמר הרב עובדיה יוסף, נאמרו מתוך צער עמוק על הניסיון של סתיו להרוס את עולם התורה בכלל ואת הרבנות הראשית בפרט: "אתם לא מבינים את משמעות השקפת עולמי, רבנו אומר שזה עניין הלכתי, לא עניין של פוליטיקאים או של עיתונאים".
 
השקפת עולמו המודרנית של הרב סתיו אכן שנויה במחלוקת, ועל פי הרב זאב, אינה מקובלת על אף אחד מגדולי ישראל: "הרב סתיו צריך לרדת מהעץ הזה שנקרא הרב הראשי של ישראל. אני לא הייתי מעלה על דעתי ששופט תעבורה היה רוצה להיות נשיא בית המשפט העליון. הגדרה של רב ראשי בישראל זה נשיא בית הדין העליון. אתה מבין את המשמעות?!"
 
זאב הבהיר שהבחירות לרבנות הראשית לישראל אינה נעשית רק על ידי פוליטיקאים, אלא על פי הידע התורני של הרב ועל פי השקפת עולמו. עוד הוא טוען, שלהיות רב זה לא מספיק על מנת לכהן כרב הראשי לישראל, ההשקפה צריכה להגיע לפני הידע: "אנשים שיודעים תורה הם לא בהכרח אנשי תורה, ולכן אני חושב שטוב יעשה הרב סתיו אם יסיר את המועמדות שלו וימנע את המחלוקת המיותרת הזאת".

הרב דוד סתיו

ניסים משעל, שלא ממש השתכנע מדבריו של הרב זאב, שפך אור על ההיסטוריה של מדינת היהודים: "בגלל זה יש מילה שנקראת 'דמוקרטיה' ויש פורום שמצביע ובוחר. לאורך כל ההיסטוריה של היהדות תמיד היו מחלוקות, הרי מזה היהדות נבנתה. על מה מבוססת הגמרא? על ויכוחים, על פלפולים, על מחלוקות". הרב זאב לא אהב לשמוע את הדברים הללו והוסיף בכעס: "עוד לא היה מצב בהיסטוריה של ביזוי כזה, לא היה מצב שרבנים ראשיים לישראל לא שיקפו את ההשקפה התורנית של עולם התורה. אפשר היה להתווכח אם הוא מספיק גדול בתורה או פחות גדול בתורה, אבל מבחינת השקפה והסתכלות על עולם התורה ועל דרך ההלכה זה לא היה שנוי במחלוקת, והיום לצערנו הרב, לא הולכים לפי מי שיודע הרבה אלא על מי שהשקפת עולמו היא יותר מודרנית ויותר פתוחה". רינה מצליח הוסיפה כי "זה מה שהציבור רוצה" והצליחה להרגיז את ח"כ זאב שכמעט וניתק, אך נותר על הקו לשאלה הראשונה (והאחרונה) של ניסים משעל: "למה לקרוא לרב בישראל 'רשע'?" נראה כי לח"כ זאב לא הייתה תשובה לשאלה זו מלכתחילה והוא בחר לרדת מהקו בברכת: "כל טוב אדוני".
16/06/2013
הישארו מעודכנים