103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

הרב ישראל רוזן: "אני לא מבין למה אנשים שיש להם מום מתארגנים כקהילה גאה"

הרב רוזן, ראש מכון 'צומת', והרב רון יוסף, יו"ר ארגון הו"ד, דנים במאמר שפרסם הרב רוזן שבו הוא קורא להוציא אל מחוץ לגדר החברתית והדתית את כל אלה שמתגאים במומם ומציגים בפומבי את מצבם כגאוות יחידה - אל תחמיצו!מאת: ליאת בלכטובסקי מלכא 

ההתעסקות הגדולה בקהילה ההומו-לסבית בשבועות האחרונים, בעקבות פרשת הרצח בבר נוער, כנראה שהשפיעה גם על הציבור הדתי- חרדי שלאחרונה החל לעסוק בנושא ושבר שתיקה ארוכת שנים.

הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומת, ביקש "לעשות סדר" ולהבהיר את העמדה שלו ושל הציבור החרדי כלפי הקהילה ההומו-לסבית וכלפי השימוש בביטוי 'קהילה גאה' במאמר שכתב. וכך הוא כותב:

"במשך 20 שנה שאני כותב במדור בערוץ 7, פעם אחת דיברתי על כך וגם על זה התחרטתי, אבל בעקבות הרצח בבר נוער שהפנה את הזרקור לפינה האפלולית הזו, הזדעזעתי. הזדעזעתי מהשימוש בביטוי "הקהילה הגאה", מעצם הביטוי שמעניק לכך ציון ידידותי ומתוחכם. והנה אני מניף חנית כלפי קהילתיות בעלת מום זו. שתי המילים "קהילה" ו"גאה", מביעות חגיגיות ויוקרתיות ומשמשות כסות מטהרת להתנהגות חריגה שיש בה סטייה דרמטית מהתרבות החברתית וכל כולה זועקת אנטי דת...".

בעקבות התבטאות זו של הרב רוזן שוחח עמו גבי גזית וצירף לשיחה גם את הרב רון יוסף, יושב ראש ארגון הומואים דתיים, וזאת על מנת שהרב רוזן יזכה לשמוע תגובה הולמת לטענותיו.

הרב רוזן שפתח את הדיון חזר שוב על עמדתו: "שתי המילים האלה, קהילה גאה, הן מילים חגיגיות. התארגנות נעשית לשם מטרה חשובה או בעלת ערך ולדעתי ההתארגנות הזו היא אינה כזו ואין גם במה להתגאות".

גבי גזית שהתקשה לעכל את הדברים שאל את רוזן מדוע הוא לא מכבד את זכותו של כל אדם להיות שונה ורוזן ענה: "לא אמרתי שאני לא מכבד, אני לא חושב שיש מה לכבד, בהקשר הזה אני מכבד אנשים חריגים וחורגים אני רק מציע לא להתאגד בקהילה. אני לא הבעתי עמדה כלפי הנטייה הזאת כשאני יודע שהיא שנויה במחלוקת מצד מטפלים לגבי השאלה האם היא ניתנת לשינוי. אנשים שיש להם חריגות מתארגנים כקהילה גאה אז ודאי שיש לאנשים עניין לפגוש דומים להם. נכון לומר שיש להם חריגות מסוימת."

הרב רון יוסף התערב וניסה להסביר לרוזן את הגישה של ההומואים הדתיים בנושא: "אני מבין את הדברים שלך, הרב רוזן, עניין של גאווה ביהדות היא דבר בעייתי. אבל זה מקום של גאווה מבחינת זה שהם לא צריכים להרגיש בושה כי ככה הם נולדו, וזה משהו שהציבור הדתי- חרדי לא מצליח להבין, אנשים לא עשו את הבחירה הזאת בבוקר ואמרו 'אני רוצה להיות הומו או לסבית'".

רוזן התעקש: "אני לא התייחסתי לכיוון הזה. אני ביקשתי להתמקד, בסך הכול אמרתי שתפסיקו להתאגד כקהילה ולהניף דגלים צבעונים חגיגיים".

הרב רון סיפר שגם לקהילה ההומו-לסבית הדתית עצמה יש בעייתיות בשאלת ההשתלבות בקהילה הגאה והסביר שגם הם עצמם חלוקים ותוהים אם עליהם להיבדל מהקהילה: "גם בקרב ההומואים הדתיים יש ויכוח אם צריך ליצור קהילה נפרדת ובדלנית בתוך קהילות הבית אבל כדי שזה יקרה חשוב שתבואו ותדגישו את הצד הטוב שעליו אנחנו מסכימים כי דבר כזה חסר".

נדמה כי רוזן פירש את הדברים של רון כהסכמה עם דעותיו שלו והשיב "יפה שאתה אומר שהארגון שאתה עומד בראשו לא כזה. אני מבין שיש כמה ארגונים, ויש הומואים דתיים שמשתתפים במצעדי גאווה ועל זה יצאתי נגד, ואם רון יוסף מוכן לומר שלפחות הוא מסכים עם דברי שאין סיבה לקהילתיות חגיגית וגאווה אז אנחנו מסכימים."

הרב רון ניסה לנצל את ההזדמנות והזמין את הרב רוזן לנהל דיון רציני ומעמיק בנושא אך הרב רוזן שלל את האפשרות וביטל את היוזמה: "כבר התייחסתי לכך וכתבתי שאני לא מוכן כי כל דיון בנושא נותן לגיטימציה".

הדיון אמנם נקלע למבוי סתום אך גם עצם קיומו מהווה התקדמות רצינית עבור הקהילה החרדית שבעבר אפילו עיסוק בנושא זה היה עבורה טאבו מוחלט.

20/06/2013
הישארו מעודכנים