103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

פסוקו של יום על הדברים שלחש גבי אשכנזי: "נו טוב, גולני תמיד נשאר גולני..."

גבי מביע את דעתו על גבי אשכנזי שלחש באוזנה של העיתונאית אורלי וילנאי שהיא 'כוסית' ותוהה מדוע אביגדור ליברמן משתמש רבות בביטוי 'גן עדן' - "אולי הוא מזדהה עם הנחש?"1. אין הסבר אחר, למעט החום הזה, שעושה את העבודה גם בקיץ הזה ותמיד ביולי אוגוסט יש יותר מועמדים לפסוקו של יום מאשר בחודשי החורף הצוננים. והיום קרב עז ניטש בין שתי דמויות משכמן ומעלה - ראשון לסכלות הוא הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שרכן אל אוזנה הקשובה של אורלי וילנאי, ועוד בפסטיבל פרס, ולאט בשארם אופייני: "בואנ'ה, את אחלה כוסית". נו טוב, גולני תמיד גולני ואשכנזי לא תמיד היה העיפרון המחודד ביותר.

גבי אשכנזי

אם רציתם ראיה אז במקום תגובה מתוחכמת של גנרל שיודע לנהל מלחמות נגד כוחות גדולים יותר מכוסית בקוקטייל אומר הרמטכ"ל: "הדברים נאמרו באווירה ידידותית בשיחה בין זוגות ואם מישהו נפגע אני מצר על כך". את המשפט הזה לא נשמע בסכסוך הדמים האחרון שגם בו מעורב מי שלדעתי הוא האב טיפוס הקדמון של ערסי הכדורגל לדורותיהם. יו"ר ההתאחדות יושב לו במסיבת עיתונאים מכובדת ומהודרת עם יו"ר פיפ"א, וליד האורח המכובד חושב ההומוס מלביקוס שזה הזמן בדיוק לסגור חשבון עם הפרופסור זליכה: "אדון זליכה אמר שמוסדות הכדורגל רקובים. מה שרקוב זה אצלו במוח". איזה תחכום... ויואל משה סלומון מתהפך בקברו.

אבי לוזון וספ בלאטר

2. במצעד האיוולת נמקם הבוקר את ההתחכמות העלובה שהופיעה לרגע בדף הפייסבוק הרשמי של מרתון תל אביב. מן ססמה שאמנם לא הומצאה בישראל אלא נלקחה מכתבה של מגזין ריצה בינלאומי וזו החוכמה: "אין מזג אוויר רע, יש רק אנשים רכים". וזה אחרי שבמרתון האחרון נפטר אחד הרצים, שכנראה היה רך מדי לדעת המארגנים. הכותרת הזו הורדה במהירות הבזק מדף הפייסבוק בעקבות זעמם של הגולשים ואנחנו נסכם את התקרית במשפט הזה: אין מזג אוויר רע ואין אנשים רכים, יש מארגנים סתומים.

3. ליברמן יוצא אתמול מסיום משפטו ושפתיו המחייכות מדושנות העונג מפטירות את סיסמת חייו: "חברים, הכל גן עדן? זאת השאלה הראשונה, אם הכל גן עדן אז הכל בסדר"

אביגדור ליברמן

כבר זמן מה אני תוהה למה בחר ליברמן את גן העדן כדימוי לחייו הטובים. הרי אפשר לומר "הכל מינסק", "הכל פינסק", "הכל וינה", "הכל קוויאר" - למה דווקא גן עדן? עיינתי מעט בספר בראשית ונדמה לי שהבנתי. ליברמן לא  מזדהה עם אלוהים, לא עם אדם ולא עם חווה. ליברמן חש כנראה קרבה מיוחדת לנחש, שהוא, בינינו, הגיבור האמיתי של הפרשה, כי נכון שאדם היה אהבל וציית לאשתו ונכון שחווה הייתה האישה הסקרנית שהייתה חייבת לטעום, אבל מי עומד בראש המזימה? מי המקיאוולי של הסיפור? מי אחראי לצרות של כולנו? הנחש. זוכרים את הסיפור מספר בראשית מכיתה ג'?

וְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם מִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה אֲשֶׁר עָשָׂה יְהוָה אֱלֹהִים, וַיֹּאמֶר אֶל הָאִשָּׁה: אַף כִּי אָמַר אֱלֹהִים לֹא תֹאכְלוּ מִכֹּל עֵץ הַגָּן. וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה אֶל הַנָּחָשׁ: מִפְּרִי עֵץ הַגָּן נֹאכֵל. וּמִפְּרִי הָעֵץ אֲשֶׁר בְּתוֹךְ הַגָּן אָמַר אֱלֹהִים לֹא תֹאכְלוּ מִמֶּנּוּ וְלֹא תִגְּעוּ בּוֹ פֶּן תְּמֻתוּן. וַיֹּאמֶר הַנָּחָשׁ אֶל הָאִשָּׁה: לֹא מוֹת תְּמֻתוּן. כִּי יֹדֵעַ אֱלֹהִים כִּי בְּיוֹם אֲכָלְכֶם מִמֶּנּוּ וְנִפְקְחוּ עֵינֵיכֶם וִהְיִיתֶם כֵּאלֹהִים יֹדְעֵי טוֹב וָרָע. וַתֵּרֶא הָאִשָּׁה כִּי טוֹב הָעֵץ לְמַאֲכָל וְכִי תַאֲוָה הוּא לָעֵינַיִם וְנֶחְמָד הָעֵץ לְהַשְׂכִּיל וַתִּקַּח מִפִּרְיוֹ וַתֹּאכַל וַתִּתֵּן גַּם לְאִישָׁהּ ותפקחנה עיניהם, ויראו את ליברמן וידעו כי עירומים.

אח"כ, כמו בחיים, נפתח המשפט בגן עדן - כבוד נשיא בית המשפט העליון, הקב"ה, מנהל את העניינים והנאשמים עומדים למרגלותיו. וככה זה הולך:

וַיִּקְרָא ה אֱלֹהִים אֶל-הָאָדָם; וַיֹּאמֶר לו אַיֶּכָּה. י וַיֹּאמֶר אֶת קֹלְךָ שָׁמַעְתִּי בַּגָּן; וָאִירָא כִּי-עֵירֹם אָנֹכִי וָאֵחָבֵא. יא וַיֹּאמֶר מִי הִגִּיד לְךָ כִּי עֵירֹם אָתָּה; הֲמִן הָעֵץ אֲשֶׁר צִוִּיתִיךָ לְבִלְתִּי אֲכָל מִמֶּנּוּ אָכָלְתָּ. יב וַיֹּאמֶר הָאָדָם: הָאִשָּׁה אֲשֶׁר נָתַתָּה עִמָּדִי הִוא נָתְנָה לִּי מִן הָעֵץ וָאֹכֵל. יג וַיֹּאמֶר ה אֱלֹהִים לָאִשָּׁה מַה-זֹּאת עָשִׂית; וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה הַנָּחָשׁ הִשִּׁיאַנִי וָאֹכֵל... יד וַיֹּאמֶר ה אֱלֹהִים אֶל-הַנָּחָשׁ כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל-הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה.

סוף הסיפור ידוע - הנחש זוחל על גחונו ואוסף מסמכים, האישה יולדת בעצב והאדם אוכל לחם בזיעת אפיים עד שובו אל האדמה. עכשיו אתם מבינים למה ליברמן אוהב את הברכה הסמלית "הכל גן עדן"?

10/07/2013
הישארו מעודכנים