103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

ח"כ ג'מאל זחאלקה על הבדואים: "שום דבר עדיין לא נגמר" ח"כ מירי רגב: "הוא מסית!"

חבר הכנסת מ'בל"ד' מסביר מדוע הבדואים מתנגדים לתכנית הסדרת ההתיישבות בנגב וח"כ רגב, 'הליכוד', מביעה את דעתה על התכנית - "למה אני לא קיבלתי קרקע חינם מהמדינה?!"


אפרת קורמן

אנשים רבים אוהבים להדרים ולטייל במדבריות הארץ, ליהנות מהשקט והשלווה, לרכב על גמלים, לעצור באוהל בדואי ולשתות איזה קפה קטן. רק שבסוף כל הטיול הנחמד הזה האנשים חוזרים הביתה והבדואים?- הם כבר בבית. האוכלוסייה הבדואית מפוזרת כבר שנים רבות בשטחים שונים וכעת הממשלה מעוניינת ליישם את חוק 'פראוור' המציע פיצויים לבדואים כדי שיפנו את ביתם מהשטחים השונים. אבל הם לא רוצים כסף, גם לא שטח אחר- רק שלא יכריחו אותם לקום וללכת.

חוק 'פראוור' מציע להעניק לבדואים שתובעים בעלות על קרקע פיצוי כספי או פיצוי במקרקעין, עד מחצית מהיקף השטח ואף קובע כי יש לאפשר ככל האפשר הכרה ביישובים לא מוסדרים אבל רק בתוך שטחים שיועדו לכך במסגרת תכנית המתאר המחוזית.

ג'מאל זחאלקה מסיעת בל"ד הסביר לחגי גולן ורינה מצליח כי אין לו ספק שהממשלה חייבת לפתור את בעיית הבדואים בנגב אבל לא על ידי חקיקת חוק בצורה כוחנית: "ככה לא פותרים בעיות. הציבור בנגב מתנגד טוטאלית לתכנית 'פראוור' ולא שמעתי אף אחד שתומך או מסכים לה. הממשלה צריכה לעשות חשבון נפש, לחזור בה מהתכנית ולפתוח במשא ומתן".

רינה מצליח אמרה כי במשך השנים בהן נבנתה התכנית התקיימו דיונים בנוכחותם של בדואים שיכלו להשפיע על ההחלטה ושאלה אם כעת, הפגנות ועימותים עם המשטרה באמת יצליחו להביא לשינוי. ח"כ זחאלקה תיקן כי הם לא נגד המשטרה אלא נגד הממשלה בלבד. לדבריו הם לא מעוניינים בעימותים והתנגשויות אלא בפתירת הבעיה: "הצעתי עשרות פעמים להקפיא את תכנית 'פראוור' ולפתוח במשא ומתן. רבים הסכימו ש99% מהבעיות ניתנות לפתירה ואפשר להגיע להסכמה שיוסכם משני הצדדים". לדבריו ישנן תכניות אלטרנטיביות טובות מאוד המתאימות לתקנות התכנון הארציות של פרופסור אורי יחיאלי ואחרים- תכניות שבבסיסן ניתן להגיע להסכמות. עוד הוסיף כי בגין בחר בדואים מסוימים שאיתם הוא רוצה לדבר וגם הם אמרו לו לא והתנגדו לתכנית.

רינה מצליח ציינה כי אין אפשרות שכל הבדואים יהיו מרוצים, המצב הנתון הוא שהם התיישבו בפיזור והמדינה החליטה להסדיר זאת. ח"כ זאחלקה הבהיר כי חלק גדול מהבדואים בנגב יושבים על אדמות אבותיהם כבר שנים רבות, חלקם כבר נעקרו בשנות ה-50 מהאזור הנמצא מערבית לקו 40 והתיישבו במקומות אחרים: "עכשיו באים לעקור אותם שוב. לא מחזירים אותם לאדמות המקוריות שלהם אלא נותנים להם פיצוי דל מאוד". עוד הוסיף כי הורסים יישובים בדואים בדרך לשדה בוקר וישנה תכנית לבנות במקומם חמישה יישובים יהודים.

לשיחה צורפה חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד שזעמה על דבריו של ח"כ זאחלקה ואמרה כי אינה מסוגלת לשמוע שוב את שקריו: "זה לא יאומן שהוא ממשיך להסית יחד עם ח"כ טאלב. אני הייתי בדרום יחד עם ועדת הפנים ופגשתי שייח'ים ובדואים שרוצים ללכת להסדר. הגיע הזמן להגיד לבדואים שהם לא מעל החוק. לא יכול שהפזורה הבדואית תמשיך להשתלט על אדמות בצורה כזו. מדינת ישראל מצליחה לעשות באומץ את מה שאף ממשלה קודמת לא הצליחה לעשות".

חגי גולן אמר כי אכן מגיע שאפו לממשלה שסוף סוף מטפלת בבעיית הבדואים אבל חלק מהפתרונות הם פועל יוצא של אידיאולוגיה מסוימת והבדואים טוענים שהתכנית הזו פשוט רעה ולא מתאימה. ח"כ רגב השיבה כי אישרה שלושה דיונים לפני חוק, דבר שמעולם לא היה בכנסת ונתנה את האפשרות לכל האנשים לבוא, לדבר ולהציג עמדות אחרות. פרופסור אורן המייצג את הישובים הלא מוכרים בבדואים הציג את תכניתו ובוודאי שהתחשבו בהם. לדבריה יש גם יהודים שמתנגדים לתכנית הזו וגם הימין והשמאל מתנגדים: "היהודים מתנגדים לתת להם אדמות- האדמות שלהם והן אינן בחכירה. כל אחד מהם מקבל גם כסף וגם אדמה, אין מצב שמישהו עובר ממקום למקום בלי אדמה. הבעיה שהבדואים רוצים לקבל את האדמה במקום בו הם יושבים אז מה עשינו בזה? אנחנו ורוצים להסדיר את זה".

רינה מצליח ציינה שהבדואים פשוט לא רוצים לעבור ממקום למקום וח"כ רגב ענתה: "מה זה לא רוצים להיות מועברים? אז איך נטפל בפיזור? איך נכנס את כולם לישובים עם תשתיות, חשמל ומים? כל העניין של ההסדרה הוא לקחת את כל האזרחים הבדואים, להסדיר ולהכיל אותם בתוך ישובים מסודרים". לדבריה ח"כ זחאלקה לא רוצה להגיע להסדרה, החוק הזה נמצא במשא ומתן עם הבדואים כבר כמעט 15 שנים והם לא מוכנים להגיע להבנות ולוותר אלא להמשיך ולהתיישב בפזורה. ח"כ רגב ציינה כי יש חלקים בחוק שגם היא לא ממש אוהבת אך נעשים ויתורים גדולים: "המדינה הלכה כברת דרך ארוכה מאוד לכיוון הבדואים והגיע הזמן להבין שאף אחד הוא לא מעל החוק. ההסתה של חברי הכנסת הערבים היא לא במקום, יש דיסאינפורמציה ואנחנו נעביר חוק מידתי וראוי. לא יהיה בדואי אחד שלא יקבל את התמורה גם בכסף וגם באדמה".

01/12/2013
הישארו מעודכנים