איפה הכסף
עם ענת דוידוב

אל תשליכני לעת זקנה

"אתם והילדים שלכם עסוקים, למי יש זמן בכלל להתעסק עם הורים קשישים?"

האם אנחנו מפקידים את הקשישים היקרים לנו בידיים נאמנות או ידיים מפקירות? עלייה של 17 אחוז בדיווח על הזנחה והתעללות בידי מטפלים ומשפחה


"תחשבו רגע על סבא או סבתא שלכם, אם אתם יותר מבוגרים על אבא או אמא. הם קשישים, קשה להם יותר, בכל מצב. מחלות קשות, קשיים בניידות, לא מעט מהם הופכים נכים, אבל בעיקר הבדידות מעיקה. תחשבו על זה. אתם עסוקים, הילדים שלכם עסוקים, ולמי יש זמן בכלל להתעסק עם הורים קשישים?

אז יש בתי אבות סיעודיים, ויש מטפלים סיעודיים, כולנו יודעים מה קורה בבתי האבות וכמה סיפורי זוועה על מטפלים מתעללים אנחנו שומעים. לא מעט בני משפחה מתעללים בעצמם בהורים שלהם. הרבה יותר מידי.

הנתון שנביא לכם עכשיו על פי משרד הרווחה, מגבה את תמונת המצב הקשה של התעללות בקשישים בישראל:

אז הנה המספרים- ב-2016 נרשמה עליה של 17% בדיווח על הזנחה והתעללות בידי מטפלים ומשפחה, 33% התעללות בנפש, 21% התעללות פיזית- דחיפות ומכות, ועוד 20% של פגיעה מינית.

אנחנו מפקידים את האנשים היקרים לנו בידיים נאמנות, ובעצם מפקירים אותם. תחשבו על זה, הורים עובדים, מגדלים ילדים,  משקיעים בהם את מיטב שנותיהם, מסייעים בגידול הנכדים ואפילו תומכים כלכלית, וכשהם מגיעים לרגע האמת מבחינתם, תש כוחם, והם זקוקים לסיוע כדי לחיות בכבוד את מה שעוד נותר, אין כבוד. אפילו לא קצת כבוד. הבושה היא גם שלנו, אבל גם של המדינה. וזה לא קורה".

עריכה: איתמר זיגלמן

19/07/2017
הישארו מעודכנים