רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גבי גזית

"קום ותלך לחלק הקדמי האשכנזי"

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
6246

אהרון ברנע מספר על אפליה שחווה ביום כיפור על רקע עדתי


גבי גזית שוחח עם אהרון ברנע על האפליה שחווה ביום כיפור על רקע עדתי: "קמתי בהלם מהכיסא ולא אמרתי לו דבר"

אהרון ברנע, בן 76, סיפר על האירוע שקרה לו בבית הכנסת במהלך יום הכיפורים בו נאלץ לעבור מקום בגלל שהוא אשכנזי: "הלכתי להתפלל בבית הכנסת שבחולון, הגעתי לתפילת 'כל נדרי' כפי שאני עושה המון שנים, ליוויתי את אשתי לתפילה והתכוונתי לצאת לאחר התפילה לביתי. לפתע ראיתי ששמו מחיצה שלא הייתה קיימת בעבר בין הכסאות אך אני התיישבתי כדרכי בכיסאות הפלסטיק המוכרים לי, התעטפתי בטלית וכיפה וכיבדתי את המקום. אני אשכנזי, יליד ארגנטינה ולפתע ניגש אליי יהודי בבית הכנסת וטען בפניי שאני אשכנזי ולא נראה תימני וקרא לי ללכת ולעבור לחלק האשכנזי, בכך הוא רצה להפריד בין ספרדים לאשכנזים בתפילה. אני מודה לכך שישנם נוסחים שונים בתפילות בין אשכנזים לספרדיים אך אני לא מבין מה היה אכפת לו שנשב יחדיו? הייתי המום. אם הייתי בא עם אחד מנכדיי שאביהם עיראקי ואימם אשכנזייה הם היו בבעיה. קמתי בהלם מהכיסא ולא אמרתי לו דבר "

גבי התייחס לדבריו: "אילן כהן, מנכ"ל לתרבות תורנית בחולון התייחס לדבריך וטען כי זו 'התנהגות שלא מקובלת בבית הכנסת. כשכולם יושבים בבית הכנסת כולם שווים'. מעניין עם אילן כהן העביר את דבריו גם ל'שלטונות בתי הכנסת'. מהי המסקנתך מהסיפור הזה אהרון?"

השיב לו אהרון: "עליתי ארצה כבחור צעיר חדור ציונות, באתי למדינת ישראל, לא מדינת אשכנז ולא למדינת ספרד. כבר שישים שנה אני נתקל במדינה שמחלקת את הקבוצות בעם, זה מאד מייאש אותי. 'כל נדרי' היא תפילה של אותם אנשים שראו עצמם אחרים בחברה שהוקיעה אותם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

08/10/2017

מתפלל בבית כנסת
מתפלל בבית כנסת  |  (צילום: פלאש 90 - למצולם אין קשר לכתבה)