103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"טבע חייבת לפטר עובדים, זו המציאות המכוערת"

אלי ציפורי מסביר כיצד הגיעה חברת 'טבע' לחובות שגרמו לה לפטר היום 3,300 עובדים


אילה חסון שוחחה עם אלי ציפורי מ'גלובס', עובדת חברת 'טבע' אילנה אברהם ויושב ראש מרחב הגליל העליון בהסתדרות יונה פרטוק, שהתייחסו למשבר של חברת טבע ולפיטורים הצפויים בחברה

היום (ה') צפויה ענקית התרופות 'טבע' להודיע על תוכנית הפיטורים שעלולה להסתכם באלפי עובדים בכל רחבי הארץ. על פי ההערכות, כל עובד שני בחברה יפוטר. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע אמש (ד') כי ההסתדרות החליטה להשבית את המשק ביום ראשון הקרוב (17.12) עד הצהריים בתגובה להחלטת 'טבע'. אלי ציפורי מעיתון 'גלובס' התייחס למשבר ופירט: "'טבע' ביצעה עסקת ענק בהיקף 40 מיליארד דולר, היה זה הימור שנעשה ללא בקרה של הדירקטוריון אשר שימש כחותמת גומי והוביל את 'טבע' לחובות עצומים. ההנהלה שרקחה את העסקה הזו כבר הוחלפה אך עדיין ישנם אנשים שיזמו את העסקה ונמצאים ב'טבע'. אנשי הדירקטוריון היו צריכים למנוע את העסקה הזו ולמנוע את מחול השדים הזה, נורות האזהרה הבהבו גם אז ובסופו של דבר העובדים משלמים את המחיר. כיום 'טבע' נמצאת בניסיון הישרדות כתוצאה מהחובות ולכן היא חייבת לקצץ. במידה ולא תבצע את הפיטורים החברה עלולה להיקלע לחדלות פירעון, לא תוכל להחזיר את חובותיה ותקלע לפשיטת רגל. 'טבע' חייבת לפטר עובדים".

על הודעתו של יו"ר ההסתדרות להשבית את המשק ביום ראשון כתוצאה מהחלטת 'טבע' לפטר המוני עובדים טען: "אני לא חושב שההסתדרות צריכה לסגור את המדינה, צריכה להיות הידברות. 'טבע' לא ניהלה את המשבר אלא המשבר ניהל אותה, כיום אין הידברות בין חברת 'טבע' לבין ההסתדרות וועדי העובדים. כך לא מנהלים משבר קשה שכזה. 'טבע' עומדת לאבד את הצביון הישראלי שלה לחלוטין, מספר עובדים יחזור אחורה ב-14 שנים". על הטבות המס שקיבלה חברת 'טבע' לאורך שנים רבות טען אלי ציפורי: "הסתבר כי 'טבע' קיבלה הטבות מס מהמדינה בהיקף 20 מיליארד ש"ח במשך 10 שנים. ל'טבע' הייתה תרופה מוצלחת בשם 'קופקסון' ממנה היא הרוויחה כ-10 מיליארד ש"ח מבלי לשלם עליהם מס. הכל עבר דרך חברי הכנסת בוועדות הכספים שתפרו חוק במיוחד לטובת החברה. מי שאישר זאת היה בנימין נתניהו כשר האוצר ויהודה נסרדישי שהיה מנהל רשות המסים. חשוב להדגיש, זה בסדר לאפשר הטבות מס לחברה משגשגת אך אי אפשר לעשות זאת ללא בקרה. המדינה לא יכולה להאשים את 'טבע' בדבר, הכל עבר דרכה והכל נעשה באופן חוקי על פי אישורי הממשלה".

אילנה אברהם שעובדת כבר 18 שנים בחברת 'טבע' שבכפר סבא התייחסה לפיטורים הצפויים בחברה וטענה: "חרב הפיטורים לא חגה מעל עובדי סניף כפר סבא אך בתור ועד חזק אנחנו משתתפים בצער רב על מה שקורה בחברה. ישנה תחושה של מועקה ואי וודאות. אני באופן אישי לא צפויה להתפטר אך כולנו מלאים בצער וכאב, זו תקופה לא קלה לכל העובדים. כשעובד אינו רגוע בעבודתו הוא יעשה יותר טעויות בעבודה וזה יוביל אותו ישירות לחשש מפיטורים". אילה חסון התייחסה לדבריה והוסיפה: "גם אני עבדתי במקום בו אנשים היו לקראת פיטורים, ראיתי את המלחמות שהובילה הסיטואציה הזו, זה עצוב לראות אנשים שעתידים לאבד את הפרנסה, בייחוד אלו שבגיל בו ברור כי לא יהיה להם אופק תעסוקתי נוסף. האם גם זכית לראות רווחים מההצלחות של 'טבע'?". השיבה לה אילנה: "העובדים קיבלו מעט בונוסים, לא מעבר, ההנהלה לקחה כל השמנת. למה בתקופה כה קשה של החברה המנכ"ל החדש צריך לנסוע ברכב יוקרתי? מפטרים עובדים שלא אשמים בעסקאות הכושלות של ההנהלה".

לשיחה הצטרף יונה פרטוק, יו"ר מרחב הגליל העליון שהתייחס לפיטורים וטען: "אני לא יודע כל כך מה לומר, ב-15 שנים האחרונות עברתי הרבה מאוד משברים בקריית שמונה כולל פיטורים, אילו הייתה אלטרנטיבה אחרת הייתי יותר רגוע, מי שיפוטר יישאר מובטל. בסופו של דבר, חברת 'טבע' היא עסק פרטי ולא עסק של המדינה". על ההחלטה של יו"ר ההסתדרות להשבית את המשק ביום ראשון טען יונה: "ההסתדרות מבוססת על סולידריות, הדרך היחידה לזעזע את תושבי מדינת ישראל היא בצורה הזאת". אילה חסון התייחסה בזעם לדבריו: "מה זה יעזור לנו אם נזעזע את האזרחים? אני באופן אישי מגויסת כולי למקרה של 'טבע' אבל אני לא חושבת שצריך לסגור את המדינה וליצור עוד הפסדים. זה נשמע לי כמו עניין פוליטי של יו"ר ההסתדרות שרוצה להראות שהוא פועל וקיים, מדוע לפעול נגד האזרחים ולא לפעול נגד חברת 'טבע'?". השיב לה יו"ר מרחב גליל עליון: "מדובר על משבר גדול מאוד בשוק העבודה, מי שאחראי על שוק העבודה ועל 700,000 איש היא ההסתדרות. ברגע שהסתדרות רואה שמפעל ענק כמו 'טבע' מפטר כ-3,000 עובדים זה מחייב תגובה. בשביל התקשורת זה אולי רק משחק של כסף אך בשביל העובדים מדובר במשחק החיים. אני בעד הצעדים הבריוניים במשק וגם בעד צעדים קשים נגד הדירקטוריון".

"לא ראיתי שינוי ב-20 שנים האחרונות בשוק התעסוקה בקריית שמונה", הוסיף יונה: "אנשים ממשיכים לחפש כאן עבודה בשכר הוגן. כל אדם שני יחוש כאן את תחושת העובדים שהולכים הביתה, זה שיושב במרכז לא מרגיש זאת היום. אני קורא לך להחליף איתי מקום מגורים, ממוצע השכר בתל אביב הוא 10,400 ש"ח בעוד שבקריית שמונה הממוצע הוא 6,000 ש"ח. מישהו כאן איבד את הכיוון, להערכתי יש לעשות רעש ציבורי גדול כפי שנעשה בזמנו בעקבות המשבר בחברת 'פרי גליל', מאז המשבר בו איימו שהעסק ייסגר עברו כבר עשר שנים והעסק ממשיך ומתקיים".

"אתה מגייס אמצעים פסולים למען מטרה טובה", השיבה אילה חסון: "מכל האנשים המניפולטיביים שראיינתי עד היום אתה מתברג בראש הרשימה, המטרה היא טובה ואני אישית בעד קריית שמונה ונגעלת מההנחות שקיבלה 'טבע' אך לא רואה קשר בין השבתת המשק למחאה נגד 'טבע', אני חושבת שמדובר באינטרס פוליטי של יו"ר ההסתדרות. אני בעד לטפל בדירקטוריון ולנסות להבין מדוע הם שימשו כחותמת גומי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

14/12/2017
הישארו מעודכנים

חברת טבע
חברת טבע  |  (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)