103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"זו מיליציה קיצונית שלקחה בשבי את תושבי עזה"

השר יואב גלנט על המצב הבעייתי בו ניצבת אוכלוסיית עזה בעקבות שליטת חמאס בה


ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה שוחחו עם שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, שהתייחס לתקיפת חיל האוויר בעזה ולמדיניות הצבאית של ישראל: "במשך 40 השנים האחרונות הייתי מעורב בחיסולם של מנהיגים רבים בקרב ארגוני הטרור, יחיא סינוואר חי על זמן שאול"

בעקבות חשיפת מנהרת טרור הייחודית המחברת בין רצועת עזה, מעבר כרם שלום, מצרים וישראל, תקף צה"ל יעדים ברצועה והשמיד את המנהרה. שר השיכון והבינוי, חבר הקבינט ואיש צבא לשעבר, יואב גלנט, התייחס לאיתור המנהרה והיכולת של צה"ל לאתר מנהרות טרור נוספות: "אנחנו נדע על קיומן של מנהרות נוספות. האמצעים הטכנולוגיים, המודיעיניים והמבצעיים מביאים את צה"ל לפריצת דרך, בסופו של דבר צה"ל יבלום את תופעת הלחימה התת קרקעית הזו. המנהרה שנמצאה עברה בסמוך למתחם כרם שלום, חמאס ניסו להתחכם ולחפור מנהרה שתגיע מתחת לפני השטח שלנו ושל מצרים, מדובר במנהרה מסחרית עם פוטנציאל העברה גדול מאוד, נדרשת השקעה של מיליוני שקלים להקמת מנהרה שכזו. אנחנו לא יכולים לדעת אם המנהרה יועדה להברחה בלבד או לפיגועים עתידיים ולא ניקח את הסיכון הזה. טוב עשה צה"ל שהוא השמיד את המנהרה".

כשנשאל כמה עוד ניתן לפגוע במצבם של תושבי עזה על מנת להוביל אותם לפעולות כנגד החמאס השיב: "לישראל ישנם שלושה אינטרסים, שקט, הסרת אחריות ופירוק השטח מנשק. ישנו קונפליקט בין האינטרסים. כשיש שקט בעזה הם משתמשים בו להתחמשות וכשאנחנו נאצלים לספק סחורה אנחנו נושאים באחריות לכל מה שנכנס לעזה ולכן אני תומך בהצעתו של השר ישראל כ"ץ לבניית אי מלאכותי שישמש כנמל היא שיאפשר לנו אמצעי בידוק על הנכנס ויוצא מכיוון עזה. על עזה השתלטה מליציה קיצונית שלקחה בשבי את האוכלוסייה. מי שלא מפגין וצועק 'מוות לישראל', החמאס בא עמו בחשבון". ניסים משעל התייחס לדבריו טען: "אנחנו מדברים אך לא עושים דבר בנידון. האם אתה מזהה מדיניות ישראלית כלשהי כלפי רצועת עזה?" השר יואב גלנט השיב: "המדיניות די ברורה, לאפשר להם לחיות את חייהם בתנאי שהם יתנו לנו לחיות את חיינו. לצערנו החמאס שב ומנסה לסחוב אותנו לתוך תהליך של לחימה".

"אני חושב שהמחירים שחמאס ומנהיגיו ישלמו יהיו אישים וכבדים", ציין השר גלנט: "במשך 40 השנים האחרונות הייתי מעורב בדין צדק וחיסולם של מנהיגים רבים בקרב ארגוני הטרור, מתוניסיה, בירות, מלטה ועוד ואני יכול לומר שיחיא סינוואר חי על זמן שאול. לא יקרה מצב בו ילדים בשדרות ונחל עוז נפגעים ואותם אנשים ימשיכו להתהלך בעמם כגיבורים. אם יגררו אותנו ללחימה ויפגעו באזרחינו אנחנו נבוא בחשבון עם המנהיגים שיהיו הראשונים לשלם את המחיר".

השר גלנט אף התייחס לנאומו של אבו מאזן מאמש (א') ולהשלכותיו על ישראל: "אבו מאזן מחשב את נקודת הסיום שלו, לצערו הרב הוא לא הצליח להגיע להישגים מכיוון שבמקום להגיע לשולחן משא ומתן הוא בוחר לשלם למחבלים". כשנשאל האם הוא חושש להפסקת שיתופי הפעולה בין ישראל למנגנוני הביטחון הפלסטינים השיב: "מי שזקוק לדבר הזה יותר מכל הם הפלסטינים מחשש שגורמים קיצוניים ישתלטו עליהם, הפלסטינים לא רוצים בזה וגם אנחנו. אני לא בטוח שאפשר להיות אופטימיים יותר לאחר עידן אבו מאזן. כשאני מסתכל על השחקנים האופציונאליים ועל האופן בו הם מתחרים על בכורה אני רואה הקצנה שהולכת וגדלה כנגד ישראל. אני לא צופה עלייה של מנהיג מתון שרוצה הסכם שלום עם ישראל מחר בבוקר".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/01/2018
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)