103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רוני דניאל

"האמירות על מעורבותי בפרשת הצוללות חסרות בסיס"

בוגי יעלון משיב לטענות שהשמיע נגדו האלוף במיל' עמירם לוין


רוני דניאל שוחח בתוכניתו  עם רוני דניאל שהשיב לטענות שהשמיע נגדו הבוקר עמירם לוין: "בתקופתי לא הובא לאישור קבינט דבר בנוגע לצוללות"

בעקבות דבריו של עמירם לוין הבוקר (ג') לניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה ברדיו 103FM, סיפר הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון על המאמצים הדיפלומטים שביצע על מנת למנוע את התקרבות איראן לגבול ישראל: "ראש הממשלה ואנשי הביטחון פועלים נכון כיום וממשיכים להציב קווים אדומים בפני איראן, סוריה, ארצות הברית ורוסיה כדי שיהיה ברור שמדינת ישראל תמשיך לעמוד על האינטרסים שלה. בעקבות מצב הביניים בסוריה, האיראנים מנסים להתקרב אלינו פיזית על ידי הקמת מפעלים ומחסנים בלבנון ובסוריה לייצור נשק מדויק מאחר שניסיונות העברה שלהם למדינות נכשלו. זוהי תופעה מדאיגה ועל ישראל להציב קו אדום גם בנושא הזה".

"אני מניח שגם האינטרס של רוסיה ופוטין הוא שישראל לא תחריב את המדינות עליהם דיברנו", הוסיף יעלון: "יש להבין שמדובר בגורם שיש לו כוח לפעול ויש לקחת אותו בחשבון. איראן ניצלה את החולשה של המדינות מסביב כדי לקנות כוח ולהיות גורם משפיע בלבנון, עיראק תימן וסוריה. טוב שאנו דנים עם פוטין וטראמפ בנושא וטוב שישנם התקפות על מחנות שקרובות לגבול ישראל".

רוני דניאל התייחס לדבריו: "אני שומע קולות בצבא על כך שלא תהיה מלחמת לבנון השלישית אלא מלחמת הצפון כשסוריה ולבנון יהיו זירה אחת". "זה אכן יכול לקרות", השיב: "עלינו לעשות מאמץ גם במערכה בין המערכות. התקיפות שקורות, על פי פרסומים זרים, אכן חשובות כדי לא לאפשר את התעצמות חיזבאללה אך אם איראן תשלוט בסוריה עלולה להיפתח חזית שמתחילה בראש הנקרה ונגמרת במשולש הגבולות בדרום רמת הגולן. טוב שישראל עוסקת בכך עכשיו ולא ממתינה להתפתחות. המענה הישראלי כולל שילוב של דברים, החל מהתנהגות האוכלוסייה, יכולת ההתגוננות שלנו על מנת לא לפגוע בשגרת החיים תוך הגנה על התושבים. ההגנה הכי טובה הייתה ותמיד תהיה ההתקפה. החיזבאללה ראה את המחיר שעזה שילמה על מבצע צוק איתן ולא בטוח שהוא מעוניין לשלם את המחיר הזה. יש להראות לאויבינו שהמחיר רק ילך ויגדל מיום ליום".

על הטענה שמספר הנפגעים במערכה צפונית יהיה גדול יותר בעורף מאשר בחזית השיב: "כיפת ברזל, שרביט קסמים, חץ 2 וחץ 3 לא מתעניינים באיזה טיל נורה לכיווננו אלא מיירתים אותו ללא הבדל. על האזרחים להתנהג בהתאם ולהיות קשובים וקרובים למקלטים לפי הצורך, כך לא יפגעו חיי אדם. לא צריך לסמוך על מערכות ההגנה בלבד ולהתמגן גם באופן אישי".

בנוסף לכך, התייחס משה (בוגי) יעלון לפרשת הצוללות לאור הגילויים האחרונים: "לדעתי מדובר בפרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל בה הועדף הכסף על חשבון ביטחונם של אזרחי המדינה. זה רגע מדאיג ביותר. בהתחלה שמענו את האמירה 'לא היה כלום כי אין כלום', אני מביע תמיהה על כך עד היום. מאז נחקרו חשודים ונוספו עדי מדינה כולל אנשים מקורבים מאוד לראש הממשלה". על דבריו של עמירם לוין שטען כי היה על יעלון למחות כנגד עסקת הצוללות עוד כשהיה בתפקיד השיב: "עמירם יכל לדבר איתי לפני שהוא עולה לשידור וטוען אמירות חסרות בסיס. בתקופתי לא הובא לאישור קבינט דבר בנוגע לצוללות. חסמתי את העסקה בפברואר 2016, שלושה חודשים לפני שסיימתי את תפקידי. לא חשבתי אז שמדובר בפרשה של שוחד אלא בעבודה שהתנהלה באופן לא תקין. משרד הביטחון לא היה מעורב בנושא, איש במשרד הביטחון לא ידע על כך והעסקה נעשתה מאחורי גבו. רק לאחר שתפקידי הסתיים גיליתי שכל המקורבים של נתניהו מעורבים בעסקה. ככל שעבר הזמן התחבר לי שהיה כאן מעשה מושחת. איך ייתכן שראש הממשלה לא ידע על העסקה כשכל מקורביו מעורבים בה? מאחר ואני יודע מהי מידת מעורבותו בכל נושא אין לי ספק שהוא היה מעורב אישית ולכן מבחינתי הוא גמר מבחינה ציבורית".

"נהגתי להגן רבות על בנימין נתניהו בעבר", ציין יעלון: "הייתה כאן העדפה של כסף על חשבון טובתה של המדינה. גם אם המעורבות לא תוכח פלילית בעיני מדובר במעורבות חד משמעית של נתניהו בפרשה. סיפרתי את כל שידעתי במהלך החקירות, לפי כל העובדות שהוצגו בפני ולפי מה שאני שמעתי אין לי ספק שמדובר כאן בשחיתות. צר לי שהחקירה התעכבה כל כך ויש לי המון שאלות בנוגע לאופן החקירה והעיכובים שהתרחשו. אחכה לסוף התהליך ואשפוט לאחר מכן".

לסיום התייחס הרמטכ"ל לשעבר לדיון שצף מחדש על גיוס נשים לצה"ל: "שמעתי את הרבנים וצר לי על דבריהם. הרבנים שדיברו לאחרונה נגד גיוס נשים כנראה יוצאים מתוך אג'נדה שאינה תואמת את המדינה היהודית והדמוקרטית אלא תואמת יותר את מדינת ההלכה. תרומת הנשים לצה"ל מוכחת מאז ומתמיד והגדודים המעורבים אכן מקלים בנטל על חיילנו. אין שירות קרבי חובה לנשים והם צריכות לבחור בכך וכמובן שאין לכפות על חיילים חרדים לשרת עם נשים. צה"ל עושה זאת בצורה מתחשבת ובדרך הראויה ביותר".

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן
 

30/01/2018
הישארו מעודכנים

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון
שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון  |  (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)