רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

אלון: "לרכוש עסק מתפקד ומצליח זו החלטה גורלית"

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
5463

אלון מייעץ למאזין שמתלבט אם להפוך משכיר לבעל עסק עצמאי


אלון גל שוחח בתוכניתו עם מאזין שקיבל הצעה נדיבה מבעל עסק והוא מתלבט אם להסכים לה. גל: "להמר בבורסה פחות מסוכן מלהחליף נכס מניב בעסק מצליח"

המאזין סיפר לאלון גל על הצעה שהוא מתקשה לסרב לה: "אני בן 26, עובד שכיר במפעל ומחזיק דירה שעלותה 800 אלף שקלים, עם משכנתה של 280 אלף שקלים. לאחרונה הציעו לי לרכוש עסק מתפקד ומצליח של אדם מבוגר, מאחר שילדיו לא מעוניינים לנהל אותו עוד. אני שוקל למכור את דירתי על מנת שאוכל לרכוש את העסק. מה עליי לעשות?"

"זו החלטה גורלית", ענה אלון גל, "ההבדל בין נכס מניב לעסק מצליח הוא הבדל של שמיים וארץ. נכס מניב הוא נכס ללא סיכונים. הכסף שיש ברשותך כעת הוא נכס בפני עצמו. עסק הוא דבר מאוד נזיל, אחוז ההצלחה של עסקים בישראל הוא נמוך מאוד – תשעה מתוך עשרה עסקים נסגרים. אם היית אומר לי שאתה בוחר לשים את הכסף בבורסה ולהמר בסיכון קיצוני, עדיין הייתי טוען שזה פחות מסוכן מההימור שאתה חושב לעשות".

"מדובר בעסק לאספקה טכנית הדומה להום סנטר ולשקם אלקטריק, בבעלות אדם בן 71", התעקש המאזין. "אני ממתין לקבלת את דוחות הרווח והפסד של 2017 על מנת שאוכל לבחון את הנתונים. אני מאוד רוצה להיות עצמאי ולקחת על עצמי את הפרויקט הזה".

"דוחות תלויים באופן שאתה מציג אותם", הסביר לו גל, "עם דוחות אתה לא יכול ללכת לבנק והם תלויים בהמון נתונים שלא בטוח שאתה יודע. שני חבריי הטובים עוסקים בתחום והם חווים בשנים האחרונות הפסדים. אם אתה בוחר בכל זאת ללכת על זה קח לך בעל מקצוע שילמד אותך להסתכל על תזרים המזומנים ועל הדוחות, כך תוכל לבחון את המגמות של העסק לאורך זמן.

"עליך גם לבחון כמה לקוחות יעזבו את העסק בעקבות אובדן הקשר האישי למשפחה שנבנה עם השנים, וכמה השינוי הזה ישפיע על ההכנסות. מערכות יחסים ארוכות מאפשרות ללקוחות הקבועים להסכים למחירים מסוימים, וייתכן שאותם לקוחות כבר לא יסכימו למחירים שהם שילמו בעבר בעקבות החלפת הבעלים. אני ממליץ לך לנסות לאתר לקוחות חדשים לפני רכישת העסק ולערוך סקר שיראה לך מהם הקולות בשטח. בנוסף אם אתה מכיר מישהו שיש לו עסק בתחום הזה מומלץ להתייעץ עימו וליצור שיתופי פעולה ושיתופי לקוחות.

"לסיכום קח בעל מקצוע, צא ללמוד ולראות את ההבדל בין התזרים לבין הדוחות, בצע בדיקת מגמות ובחן את הרקע של העסק לפני שאתה מקבל החלטה. בהצלחה".

עריכה: איתמר זיגלמן

09/02/2018